Արևմուտքը և Ռուսաստանը «հարավկովկասյան խաղաքարտը» թողել են ծայրահեղ էսկալացիայի համար
Ռուսաստանը և Արևմուտքը կփորձեն պահել «հարավկովկասյան խաղաքարտը» ծայրահեղ էսկալացիայի համար, ինչի մասին դեռ վաղ է խոսել: Այս մասին Sputnik-Հայաստան կայքին հայտնել է «Հայացք» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ, քաղաքագետ Նարեկ Մինասյանը՝ մեկնաբանելով վերջերս լույս տեսած Stratfor-ի զեկույցը:
Stratfor ամերիկյան հետախուզական-վերլուծական մասնավոր կենտրոնի փորձագետների զեկուցի համաձայն՝ Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև հակազդեցության կենտրոնը կարող է Ուկրաինայից տեղափոխվել Հարավային Կովկաս՝ Վրաստան, Հայաստան և Ադրբեջան:
«Այն, որ Արևմուտք-Ռուսաստան հակամարտությունը բավական սրվել է և դրսևորվում է տարբեր տարածաշրջաններում, ակնհայտ է: Հարավային Կովկասը ևս, իր ռազմավարական դիրքով հանդերձ, չէր կարող բացառություն կազմել»,- նշեց Մինասյանը:
Ըստ նրա՝ տարածաշրջանում իր շահերն ունի և՛ Ռուսաստանը, և՛ ԱՄՆ-ն, և՛ ԵՄ-ն, իսկ առկա ներքին մրցակցությունը դրսևովում է սեփական դիրքերը հնարավորինս ամրապնդելու, ինչպես նաև դաշնակիցների հետ կապերի սերտացման միջոցով: Նա նշեց, որ վերջին տարիների տարածաշրջանի ինտեգրացիոն գործընթացներն ընթացել են հենց այդ քաղաքականության համատեքստում:
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հարավային Կովկասը բավական բարդ, պոտենցիալ պայթյունավտանգ տարածաշրջան է, կարծում եմ, կողմերը հնարավորինս կխուսփեն այն իրենց ներքին «խաղում» հնարավորինս լայն ներգրավելուց, քանի որ հետևանքները կարող են լինել անկանխատեսելի, իսկ մերձավորարևելյան անկայունության տարածումը մինչև Կասպից ծով հազիվ թե ձեռնտու լինի որևէ մեկի»,- ընդգծեց փորձագետը:
Ըստ նրա՝ այժմ նկատվում է նաև բավական հետաքրքիր հակառակ գործընթաց. նույն Հարավային Կովկասը, մասնավորապես՝ Ղարաբաղյան հակամարտությունը դարձել է Արևմուտք-Ռուսաստան համագործակցության սակավաթիվ կետերից մեկը:
«Հենց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ՌԴ-ն, ԵՄ-ն՝ ի դեմս Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ն փորձում են հնարավորինս նպաստել հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին՝ կանխելով կողմերի միջև լարվածության աճը»,- եզրափակեց Մինասյանը:

Карабах - редкий пункт сотрудничества Запада и России
Противостояние Запад-Россия обострилось в последнее время в различных регионах мира, и Южный Кавказ со своим стратегическим положением не мог быть исключением, считает эксперт аналитического центра "Айацк", политолог Нарек Минасян.
Россия и Запад попытаются сохранить южнокавказскую карту для крайней эскалации, о чем пока рано говорить, сказал порталу Sputnik-Армения Нарек Минасян, комментируя доклад Stratfor.
В докладе экспертов частной американской разведывательно-аналитической компании Stratfor отмечается, что центр противостояния между Россией и Западом может быть перенесен с Украины на Кавказ – Грузию, Армению и Азербайджан.
"То, что противостояние Запад-Россия обострилось в последнее время в различных регионах мира, очевидно. Южный Кавказ со своим стратегическим положением также не мог быть исключением", - сказал Минасян.
По его словам, в регионе свои интересы имеет и Россия, и США, и ЕС, и соперничество между ними, конечно же, существует, что проявляется в попытке укрепить свои позиции, в том числе, посредством укрепления сотрудничества с союзниками. Он отметил, что в последние годы интеграционные процессы в регионе протекали именно в рамках этой политики.
"При этом, с учетом того, что Южный Кавказ довольно сложный, потенциально взрывоопасный регион, считаю, что стороны будут избегать в своей внутренней "игре" широкого вовлечения, так как последствия могут быть непредсказуемыми, а расширение ближневосточной нестабильности до Каспийского моря вряд ли кому-либо выгодно", - сказал Минасян.
Он отметил, что сейчас заметен довольно интересный, обратный процесс – тот же Южный Кавказ, в частности карабахский конфликт, стал одним из редких пунктов сотрудничества Запада и России.
"Именно в рамках Минской группы ОБСЕ Россия, ЕС в лице Франции и США пытаются максимально содействовать переговорному процессу, предотвращая рост напряженности между сторонами", - подчеркнул Минасян.