ՉԺՀ մշակույթի նախարար. Ռուսաստանի հետ մշակութային հարաբերություններն առաջին տեղում են
Չինաստանի մշակույթի նախարար Լո Շուգանը հայտարարել է, որ իր երկիրը մշակութային փոխգործակցության գործըկերների մեջ Ռուսաստանին դնում է առաջին տեղում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, գրում է postsovet.ru-ն:
«Եթե համեմատենք մշակույթի ոլորտում այլ երկրների հետ Չինաստանի հարաբերությունների մասշտաբը, ապա Ռուսաստանի հետ դրանք առաջին տեղում են: Մեր հարաբերությունները բազմակողմանիորեն զարգանում են», - հայտարարել է նա:
Սակայն նախարարն ափսոսանք է հայտնել, որ չկան ռուս ժամանակակից հեղինակների գործերի թարգմանությունները չինարեն, մինչդեռ ռուս դասականներին ՉԺՀ-ում սիրում են և գիտեն:

Министр культуры КНР: культурные отношения с Россией – на первом месте
Министр культуры Китая Ло Шуган заявил, что они ставят Россию на первое место среди своих партнеров по культурному взаимодействию, передает ТАСС, сообщает postsovet.ru.
"Если сравнивать масштаб отношений Китая с другими странами в области культуры, то с Россией они стоят на первом месте. Наши отношения всесторонне развиваются", - заявил он.
Однако министр выразил сожаление относительно отсутствия переводов современных русских авторов на китайский язык, при том, что русскую классику в КНР любят и знают.