Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ
Լեռնային Ղարաբաղի հանարպետության նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 2-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ: Ուղերձում մասանվորապես ասվում է.
Իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ, տոն, որն առանձնահատուկ կարևորություն ունի մեր ժողովրդի կյանքում:
1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին Արցախի Հանրապետության ծնունդով հայ ժողովուրդն ունեցավ ազատ և անկախ երկու պետություն, իրականություն դարձավ դարեր շարունակ փայփայած, բազում փորձությունների միջով անցած և մինչև մեր օրերը հասած նրա երազանքը:
Դա իր հողի վրա տիրոջ իրավունքով ապրելու և սեփական ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելու սովորական մարդկային ձգտումն է, որը, բնականաբար, հատուկ է յուրաքանչյուր ազգի:
Համախմբվելով և միատեղելով մեր ուժերը` պատերազմի դաշտում պաշտպանեցինք մեր ազգային արժանապատվությունն ու ժողովրդի ապագան, այսօր էլ կառուցում ենք ժողովրդավարական պետություն` միջազգային հանրության լիիրավ անդամ դառնալու հայտ ներկայացնելով աշխարհին:
Դա դժվարին, բայց և պատվաբեր ուղի է, որը մենք անցնում ենք Հայաստանի և Սփյուռքի մեր քույրերի ու եղբայրների հետ ձեռք ձեռքի տված: Այդպես միասնաբար մենք կյանքի կկոչենք շատ ու շատ ծրագրեր և անպայման կհասնենք համազգային նպատակների իրականացմանը:
Թանկագին հայրենակիցներ,
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ ձեզ պետական այս նշանակալի տոնի առթիվ և մաղթում խաղաղություն ու բարգավաճում ձեր ընտանիքներին և բոլորիս համար թանկ ու նվիրական Արցախի Հանրապետությանը»:

Bako Sahakyan's Congratulatory Address on the Day of Artsakh Republic
Congratulatory address of President Bako Sahakyan in connection with the Day of the Artsakh Republic
On behalf of the authorities and personally myself I cordially congratulate you on the Day of the Artsakh Republic, a holiday of special significance in the life of our nation.
With the birth of the Artsakh Republic on September 2, 1991 the Armenian people had two free and independent states, the cherished for centuries vision, which had faced numerous challenges before reaching the current time, became reality.
It was a common human aspiration to live on the own land with the right of mastering our own destiny that is intrinsic to every nation.
Consolidating and joining our efforts we defended our national dignity and future in the battlefield, and have been building a democratic with unshakable eagerness to become a full member of the international community.
It is a challenging and honorable path which we pass hand in hand with our sisters and brothers from Armenia and the Diaspora. Together we will implement numerous projects and definitely attain the realization of national goals.
I congratulate you once again on this significant public holiday and wish peace and prosperity to your families and our precious and cherished Artsakh Republic.