ԵՄ-ն որոշել է երկարաձգել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի քաղաքացիների դեմ կիրառվող պատժամիջոցները
Չորեքշաբթի ԵՄ անդամ պետությունների մշտական ​​ներկայացուցիչների կոմիտեն (Coreper) որոշում է կայացրել երկարաձգել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի քաղաքացիների դեմ կիրառվող  պատժամիջոցները մինչև 2016 թվականի մարտ ամիսը: Ըստ Եվրոպական Միության հայտնած տեղեկության՝ քաղաքացիները, որոնց դեմ կիրառվում են պատժամիջոցները, մեղադրվում  են Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը խոչընդոտելու մեջ: Այս մասին հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին՝ մեջբերելով եվրոպացի դիվանագետի խոսքերը:
«Coreper-ը որոշում է կայացրել վեց ամսով երկարաձգել պատժամիջոցները: Այժմ տեխնիկական թիմն անցկացնում է տեխնիկական և իրավական աշխատանքներ, որպեսզի  խորհուրդը մինչև սեպտեմբերի 15-ը կարողանա վերջնական որոշում ընդունել», - ասել է աղբյուրը, ով ցանկացել է անհայտ մնալ:

ЕС продлит индивидуальные санкции против граждан России и Украины
В среду Комитет постоянных представителей стран-членов ЕС (Coreper) решил продлить до марта 2016 года действие индивидуальных санкций против граждан России и Украины, которые, по мнению Евросоюза, ответственны за подрыв территориальной целостности и суверенитета Украины. Об этом сообщил РИА Новости европейский дипломат.
"Coreper решил продлить санкции на шесть месяцев. Теперь техническая группа проведет техническую и законодательную работу, чтобы Совет мог до 15 сентября принять окончательное решение", - сказал собеседник агентства, пожелавший остаться неназванным.