Այն, ինչ տեղի է ունենում Մոլդովայում, սխալ է Ուկրաինայի հետ համեմատելը
Արդեն մի քանի օր է Քիշնևի կենտրոնական հրապարակում շարունակում է աճել ցուցարարների վրանային ճամբարը: Մոլդովայի մայրաքաղաքում բողոքի ակցիայի մասանկիցների թիվը հասնում է մոտ 100 հազարի: Ինչպես հայտնի է, ցուցարարները պահանջում են, որպեսզի կառավարությունը հրաժարական տա, երկիրը ԵՄ անդամակցության հայտ ներկայացնի և իրականացվի հետաքննություն օֆշորային տարածքներ 1 միլիարդ եվրոյի փոխանցման գործարքը: Հիշեցնենք` հենց նշված գործարքն էլ բողոքի զանգվածային ցույցերի առիթ էր դարձել: Ակցիայի կազմակերպիչը «Արժանապատվություն և ճշմարտություն» քաղաքացիական նախաձեռնությունն է:
Եվ այս ամենի ֆոնին մեզ քաջ հայտնի սցենարով արևմտյան ու ռուսական ԶԼՄ-ները փորձում են «ճիշտ» պիտակավորում տալ Մոլդովայի դեպքերին: Լուրջ քննարկում է ծավալվել այն հարցի շուրջ, թե արդյոք Քիշնևում ևս մեկ «մայդան» է նախապատրաստվում: Որքան էլ հասկանալի լինի ուկրաինական դեպքերից հետո թե՛ արևմուտքի, թե՛ ռուսական կողմի զգայունությունը նման հարցերի նկատմամբ, այնուամենայիվ պետք է նշել, որ հապշտապ արված եզրակացություններն ու տրված պիտակավորումները միայն խորացնում են ճգնաժամը:
Իսկ այն, որ Մոլդովայի իրադարձությունները, համենայն դեպս առայժմ, հեռու են «մայդան» կոչվելուց, վկայում են մի շարք հանգամանքներ, որոնցից ամենածանրակշիռը թերևս այն է, որ բողոքի ակցիային այսօր միացել են ռուսամետ երկու կուսակցություն: Խոսքը Սոցիալիստական և «Մեր կուսակցությունը» քաղաքական ուժերի մասին է, որոնց առաջնորդներն, իրենց հերթին, կոչ են արել մոլդովացիներին միանալ ակցիաներին` անկախ քաղաքական հայացքներից:
Սակայն, միաժամանակ դժվար է հավատալ, որ տարբեր դերակատարներ, այդ թվում`Մոլդովայից դուրս, տեղի ունեցող իրադարձությունների միջոցով չեն փորձի սեփական շահերը հետապնդել: Եվ հասկանալի է, որ այս ամենում մոլդովացիներից պահանջվելու է մեծագույն զգուշավորություն` սոցիալական բողոքի ակցիան քաղաքական շահարկումներից զերծ պահելու համար:

What Happens in Moldova Cannot be Compared with Ukraine
For several days the whole world was concentrated on the protests in Moldova, the demand of which was the resignation of the government, giving an application for the country's EU membership and realization of an investigation on the transmission of 1 billion euros of offshore areas deal. It should be reminded that just this deal triggered mass protests. The organizer of the campaign is the "Dignity and Justice" civil initiative.
And in this context, which is well known to us, the western and Russian mass media were trying to give "correct" label to the events in Moldova. Serious discussions were made on the question of whether another "Maidan" is being prepared in Chisinau. No matter that we understand the sensitivity of Russia and the West on such matters after the Ukrainian events, however, it  should be noted that the marks of hasty conclusions only deepen the crisis.
The fact that the events in Moldova, are, anyway, far away from being called "Maidan" is evidently seen in a number of factors, the most important of which is that two pro-Russian parties have now joined the protest. Socialists and "Our Party" political forces are meant, whose leaders, in their turn, urged Moldova’s people to join the promos regardless of political persuasion.
However, it is difficult to believe that different actors, including those who live outside Moldova, will not try to pursue their own interests using the present events. And it is clear that all Moldovans should be cautious in order to keep away the social protest action from political abuse.