Ռուսաստանին պետք է ներգրավել ԻՊ դեմ պայքարում. Սարկոզի
Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզին լուրջ սխալ է համարում արևմտյան երկրների կողմից Ռուսաստանի հետ նոր սառը պատերազմի պայմաններ ստեղծելը: Այս մասին նա նշել է Le Figaro-ին տված հարցազրույցի ժամանակ՝ ընդգծելով, որ Մոսկվայի օգնությունն անհրաժեշտ է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարում:
«Մենք կարծում ենք, որ պետք է թերթենք Մոսկվայի հետ «սառը պատերազմի» էջը։ Ռուսաստանին անհրաժեշտ է ներգրավել ԻՊ-ի դեմ պայքարում: Սակայն դա չի նշանակում, որ մենք ընդունում ենք այն, ինչ տեղի է ունենում Դոնեցկում»,- ասել է Սարկոզին։
Ֆրանսիայի նախկին նախագահի կարծիքով՝ Ռուսաստանը պետք է վերադառնա G8։ Եվրոպայի և Մոսկվայի միջև երկխոսությունը բխում է երկու կողմերի շահերից, կարծում է Սարկոզին։

Саркози призвал Запад перевернуть страницу холодной войны с Россией
Бывший президент Франции Николя Саркози назвал серьезной ошибкой создание странами Запада условий для новой холодной войны с Россией. Как он заявил в интервью Le Figaro, помощь Москвы необходима в борьбе против террористической группировки "Исламское государство", сообщает lenta.ru.
"Мы должны перевернуть страницу холодной войны с Москвой. Необходимо привлечь Россию к борьбе против ИГ. Однако это не означает, что мы принимаем все, что происходит в Донецке", - отметил он. По словам Саркози, Москва должна проявить свою добрую волю в помощи международному сообществу разрешения сирийского конфликта.
Кроме того, бывший глава государства считает, что России необходимо вернуться в состав "Большой восьмерки". "Между россиянами и европейцами должен начаться новый диалог. Это отвечает интересам обеих сторон", - добавил он.