Սոցիալական աջակցության տարաբնույթ ծրագրեր`սիրիահայ ընտանիքներին
Սիրիահայ ընտանիքներին համակողմանի աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հանձնարարությամբ ինչպես նախորդ տարի, այս տարի նույնպես կյանքի են կոչվում մի շարք ծրագրեր, հայտնում են Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքից
2015 թվականի հունվար–օգոստոս ամիսներին քաղաքապետարանի կողմից, ըստ վարչական շրջանների, 1018 սիրիահայ ընտանիքի տրամադրվել է բազմաբնույթ աջակցություն: 92 ընտանիք ընդգրկվել է պետական սոցիալական ծրագրերում:
Նշված ժամանակահատվածում Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության բժշկական հաստատություններ է դիմել 1498 սիրիահայ, որոնց ցուցաբերվել է անվճար բուժօգնություն և սպասարկում։
Հիմնականում արտահերթ հիմունքներով Երևանի մանկապարտեզներ է ընդունվել նախադպրոցական տարիքի 103 երեխա, քաղաքապետարանի ենթակայության թվով 84 դպրոցներում սովորում է 452 սիրիահայ աշակերտ:
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հանձնարարությամբ նոր ուսումնական տարվա նախօրյակին երևանաբնակ սիրիահայ 167 աշակերտներ՝ 1-4 դասարանցիները, նվեր են ստացել դպրոցական պայուսակներ, գրենական պիտույքներ։
Սիրիահայ երեխաները մշտապես մասնակցել են նաև մշակութային տարբեր միջոցառումների, անվճար այցելել են թանգարաններ և մշակութային այլ օջախներ:

Yerevan Municipality for Syrian Armenian Families
By the initiative of Yerevan Mayor Taron Margaryan different social programs are organized for supporting Syrian Armenian families who live in Yerevan, the official page of Yerevan Municipality reports.
During the period for January-August 2015, about 1018 Syrian Armenian families from different administrative districts of the capital got social assistance from Yerevan Municipality. About 92 families were included in the state social programs.
During the very period, 1498 Syrian Armenians applied to municipal medical establishments and got free medical aid and services. 103 children of pre-schooling age were enrolled in kindergartens out of turn; 452 children go to 84 municipal schools.
Before the beginning of the new academic year, 167 Syrian Armenian pupils, of the beginning classes, living in Yerevan were presented school bags with stationery. Syrian Armenian children have always participated in various events, had free visits to museums and other cultural establishments.