Իրանական համաձայնագիր. Հանրապետականներն ընդդեմ դեմոկրատների
Այս օրերին ԱՄՆ-ում հանրապետականների եւ դեմոկրատների միջեւ կատաղի պայքար է ընթանում: Երկու կուսակցությունների ներկայացուցիչները որեւէ կերպ չեն կարողանում ընդհանուր հայտարարի գալ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագրի վերաբերյալ:
Բանն այն է, որ երեկ՝ սեպտեմբերի 11-ին, ԱՄՆ Սենատում տապալվեց այդ համաձայնագիրը չեղյալ հայտարարելու հանրապետականների փորձը: Վերջիններս քվեարկության էին դրել հուլիսի 14-ին Իրանի եւ ԱՄՆ-ի, ինչպես նաեւ Ռուսաստանի, Չինաստանի, Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի միջեւ ձեռքբերված համաձայնագիրը, սակայն դեմոկրատներն իրենց ձայների մեծամասնությամբ թույլ չեն տվել փաստաթուղթը դնել քվեարկության: Բանաձեւին դեմ է քվեարկել 42 սենատոր, 58-ը այն չեն պաշտպանել, մինչդեռ բանաձեւը եզրափակիչ քվեարկության դնելու համար պահանջվում էր 68 ձայն:
Փաստորեն դեմոկրատները փրկել են իրենց վաղուց փայփայած ծրագիրը ձախողումից, ինչը խիստ դժգոհություն եւ դիմադրություն է առաջացրել հանրապետական կուսակցության մոտ: Ընդհուպ մինչեւ Կոնգրեսի Ներկայայացուցիչների պալատի նախագահ Ջոն Բեյները հայտարարել է, որ իրենք ոչ մի դեպքում չեն պատրաստվում հանձնվել եւ որ հանրապետականներն օգտագործելու են բոլոր հնարավոր մեխանիզմները գործարքն ամեն դեպքում չեղյալ հայտարարելու համար:
«Այս գործարքը շատ ավելի անհաջող է, քան անցնող մեկ տարվա ընթացքում ցանկացած որեւէ այլ գործարք։ Եվ մեր ներկայիս գերնպատակն է Ներկայացուցիչների պալատի անդամներին ամեն կերպ դա հասկացնելը։ Մենք ձեռնարկելու ենք բոլոր միջոցները, որպեսզի այն չեղյալ հայտարարվի», - նշել է Բեյները:
Իհարկե նման հնարավորություն կա, որ ստորին պալատն ի վերջո քվեարկի համաձայնագիրը չեղյալ հայտարարելու օգտին, սակայն միեւնույն է հետագայում այն պետք է հաստավի Սենատում եւս, որտեղ փաստորեն դեմոկրատները թեժ դիմադրություն են ցույց տալիս՝ համառելով իրենց որոշման մեջ:
Ուշագրավ է նաեւ այն հանգամանքը, որ հանրապետականներն այժմ քննարկում են նախագահ Օբամայի դեմ դատական գործ հարուցելու հարցը՝ նրան մեղադրելով այն բանի համար, որ Իրանի ու Ատոմային միջազգային գործակալության միջեւ կողմնային գործարքի տեքստերը նա չի ներկայացրել Կոնգրեսին։ Մասնավորապես Ջոն Բեյները հայտարարել է, որ գործարքն ուսումնասիրելու համար նախատեսված 6Օ օրյա ժամկետը դեռեւս չի սկսվել։
Ինչեւէ, դեմոկրատներն իրենց հերթին վստահ են հաղթանակի վրա եւ կասկած անգամ չունենալով, որ ծրագիրը միարժեք կանցնի՝ վստահեցրել են, որ միջազգային համայնքը շատ շուտով կսկսի համաձայնագիրն ուժի մեջ մտցնելու գործընթաց։
Իսկ երկրի առաջին դեմք Բարաք Օբաման իր հերթին օրերս հայտարարել էր, որ իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագիրը ԱՄՆ դիվանագիտության, ազգային անվտանգության եւ առհասարակ աշխարհի անվտանգության հաղթանակն է։

These days there is a fierce battle going on between Republicans and Democrats in the USA. The two parties have not been able to reach any agreement upon Iran's nuclear deal.
The matter is that on September 11, the US Senate rejected a Republican attempt to cancel the nuclear program agreement which was set on July 14 between Iran and the US, as well as Russia, China, Britain, France and Germany. 42 senators voted against the resolution, 58 did not support it, but the final vote on the resolution required 68 votes.
So the fact that Democrats managed to save their long cherished project aroused strong dissatisfaction and opposition among the Republican Party. The Speaker of the House of Representatives John Boehner announced that the Republicans would not give up any way and would use all possible mechanisms in order to cancel the deal in any case.
"This deal is much worse than any other one during the past year. And our main goal is to explain that to all the members of the House of Representatives,'' Boehner mentioned.
Of course, there is a possibility that the lower house will vote in favor of the deal’s cancellation, but in the future it still has to be approved by the Senate, where Democrats show a fierce resistance as one can see.
It is also noteworthy that the Republicans are now considering to fill a lawsuit against President Obama on the issue, blaming him for the fact that he had not presented to Congress any side documents concerning the Iranian deal before.
However, for their part, Democrats are confident of their victory and have no doubt that the program will be implemented in the nearest future, assuring that the international community will soon start the process of putting the agreement into effect.
Barack Obama in his turn stated the other day that the agreement on the Iranian nuclear issue has been the victory of US diplomacy, national security and the world security in general.