Չինաստանում հայերեն է դասավանդվում
Չինաստանի հայկական համայնքի ներկայացուցիչ, Չինահայերի ուսանողական միության նախագահ Մհեր Սահակյանը տեղեկացնում է, որ 2014թ. սեպտեմբեր ամսից Չինաստանի Կրթության և գիտության նախարարության աջակցությամբ Պեկինի օտար լեզուների համալսարանում (ՊՕԼՀ) նույն բուհի ասպիրանտ, Չինաստանի Հայկական համայնքի Գործադիր մարմնի անդամ, Չինաստանի հայկական ուսանողական միության գործադիր խորհրդի  անդամ Մերի Կնյազյանը դասավանդում է հայերեն լեզու: Հայերենի ուսումնասիրությունը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել, բազմաթիվ ուսանողներ ցանկություն են հայտնել ուսումը շարունակել Հայաստանում
Ինչպես նշեց հայերենի ուսուցչուհի Մերի Կնյազյանը.  «ՕԼՀ-ն Չինաստանի լեզվաբական լավագույն բուհերից է, և հայերենի դասավանդումը  կարևոր է այստեղ: Հայերենն ուսուցանում են համալսարանի 2-րդ և 3-րդ կուրսի 11 ուսանողներ՝ որպես երրորդ օտար լեզու: Ի զարմանս ինձ, լեզուն այնքան էլ դժվար չի տրվում չինացիներին: Նրանք հայերենի բարդ հնչյունները, ինչպես օրինակ՝ ձ, ծ, ց-ն, արտասանում են զարմանալիորեն սահուն: Լեզվի հետ միասին անցկացնում եմ նաև մշակութային դասեր, ինչն ավելի է մեծացնում լեզվի հադեպ հետաքրքրությունը: Դիտում ենք Հայաստանի մասին ֆիլմեր, լսում հայկական երաժշտություն»:
Չինաստանում Հայկական համայնքի նախագահ Հենրի Արսլանյանն ընդգծեց, որ հպարտությամբ է լցվում, երբ տեսնում է երիտասարդ չինացիների, ովքեր մեծ հաճույքով սովորում են հայերեն, ուսումնասիրում հայոց պատմությունն ու մշակույթը, ինչպես Չինաստանի հայերն են ուսումնասիրում չինարենն ու չինական մշակույթը:
Հայերեն ուսումնասիրող 21-ամյա Խուան Ծիենյուն Գուանսի նահանգից. «Երբ իմացա, որ մեր համալսարանում արդեն կարող եմ սովորել հայերեն, անչափ ուրախացա և անմիջապես օգտվեցի առիթից: Հիմա հնարավորություն ունեմ էլ ավելի ծանոթանալու այդ հիասքանչ երկրի մշակույթին և անպայման մեկնելու եմ Հայաստան ճամփորդելու»:
Չինաստանում Հայկական համայնքը շարունակում է հանրային դիվանագիտության շնորհիվ խորացնել հայ-չինական բարեկամական կապերը:

В Китае изучают армянский язык
Представитель армянской общины Китая, председатель Союза армянских студентов Китая Мгер Саакян сообщил, что с сентября 2014 года при поддержке министерства образования и науки КНР, в Пекинском университете иностранных языков  (ПУИЯ) преподается армянский язык. Армянскому языку студентов учит Мэри Князян, аспирантка того же университета, член Исполнительного органа Армянской общины Китая, член Исполнительного совета Союза армянских студентов Китая. Изучение армянского языка вызвало большой интерес, многие студенты изъявили желание продолжить учебу в Армении.
Как отметила Мэри, "ПУИЯ является одним из лучших лингвистических вузов Китая, и преподавание армянского языка здесь очень важно. Армянский изучают 11 студентов 2-го и 3-го курсов в качестве третьего языка. К моему удивлению, язык не очень-то тяжело дался китайцам. Сложные звуки армянского, такие как ձ [dz], ծ [tʼs], ց [ts], они произносят очень гладко. Кроме языка, я также провожу уроки по культуре Армении, что еще больше усиливает интерес к языку. Смотрим фильмы об Армении, слушаем армянскую музыку".
Председатель армянской общины Китая Генри Арсланян подчеркнул, что его наполняет гордость, когда он видит молодых китайцев, которые с удовольствием изучают армянский, историю и культуру Армении - так же, как армяне Китая изучают китайский язык и китайскую культуру.
21-летний Хуан Цзиэню рассказывает: "Когда я узнал, что в нашем университете я уже могу изучать армянский, очень обрадовался. Сейчас у меня появилась возможность познакомиться с культурой этой удивительной страны, и я обязательно поеду в Армению!"