Թեհրանում ավարտվել են Իրանի և ԱԷՄԳ-ի խորհրդակցությունները
Իրանում ավարտվել են Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) փորձագետների և Իրանի երկու օր տևած բանակցությունները, հաղորդում է IRNA գործակալությունը:
«Իրանը և ԱԷՄԳ փորձագետները երկու օր շարունակել են Թեհրանի միջուկային ծրագրին առնչվող հարցերի քննարկումները, որոնց շուրջ ատոմային գործակալության կասկածները դեռ պահպանվել են»,- ասել է իրաքցի փորձագետը:
Նշվում է, որ կողմերի հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա սեպտեմբերի վերջին: Իսկ ճանապարհային քարտեզի շրջանակներում բոլոր միջոցառումները պետք է ավարտվեն մինչև հոկտեմբերի 15-ը:
Մինչև դեկտեմբերի 15-ը ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրեն Յուկիա Ամանոն պետք է Իրանի հետ համագործակցության արդյունքների վերաբերյալ զեկույց պատրաստի:

В Тегеране завершились переговоры с экспертами МАГАТЭ
В Тегеране завершились двухдневные переговоры экспертов Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) и Ирана, сообщает Интерфакс со ссылкой на агентство IRNA.
"Иран и эксперты МАГАТЭ в течение двух дней продолжили обсуждение вопросов, касающихся ядерной программы ИРИ, по которым у атомного агентства оставались сомнения" - приводит IRNA слова представителя Ирака в МАГАТЭ Резы Наджафи.
Как отметил заместитель генерального директора МАГАТЭ Теро Варьоранта, следующая встреча сторон состоится в конце сентября. Все мероприятия в рамках дорожной карты должны быть завершены к 15 октября.
К 15 декабря генеральный директор МАГАТЭ Юкия Амано должен будет подготовить доклад, содержащий всестороннюю оценку результатов сотрудничества с Ираном.