Պան Գի Մունը կողմ է արտահայտվել Երուսաղեմի սրբավայրերի հանդեպ ստատուս քվոյի պահպանմանը
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը կողմ է արտահայտվել Երուսաղեմի սրբավայրերի հանդեպ ստատուս քվոյի պահպանմանը։ Նա նաև կոչ է արել պաղեստինցիներին և իսրայելցիներին խուսափել գործողություններից ու հայտարարություններից, որոնք կարող են սրել իրավիճակը: Այս մասին փոխանցում է TACC գործակալությունը՝ հղում անելով Պան Գի Մունի և Պաղեստինի առաջնորդ Մահմուդ Աբասի հեռախոսազրույցի արդյունքներով ՄԱԿ-ի մամլո ծառայության հայտարարությանը։
«Գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է, որ խիստ անհանգստացած է Տաճարի լեռան վրա տեղի ունեցող միջադեպերի առնչությամբ, և երկու կողմերին կոչ է արել նվազեցնել լարվածությունը և կանխել իրավիճակի սրումը»,- ասվում է կոմյունիկեում։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Երուսաղեմում՝ Ալ-Աքսա մզկիթի մոտ պաղեստինցիների և Իսրայելի ոստիկանության միջև տեղի են ունեցել բախումներ։

Генсек ООН выступил за сохранение статус-кво в отношении святынь Иерусалима
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун выступил в понедельник за сохранение статус-кво в отношении святынь Иерусалима, а также призвал палестинцев и израильтян избегать действий и заявлений, способных обострить ситуацию. Об этом сообщили в пресс-службе ООН по итогам телефонного разговора Пан Ги Муна с президентом Государства Палестина Махмудом Аббасом, передает ТАСС.
"Генеральный секретарь подчеркнул, что сильно озабочен инцидентами на Храмовой горе и призвал обе стороны снизить напряженность и предотвратить обострение ситуации", - говорится в коммюнике.
Ранее сообщалось, что в Иерусалиме у мечети Аль-Акса произошли столкновения между палестинцами и полицией Израиля.