«Ճարտար» հիմնադրամը՝ որպես Արցախի բարեկառուցման վառ օրինակ
Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը մեկնել է Մարտունու շրջան և աշխատանքային շրջայցով եղել մի շարք համայնքներում:
Գործադիր իշխանության ղեկավարը նախ հանդիպել է Մարտունու համար 1 և 2 դպրոցների ուսուցչական կոլեկտիվներին, նրանց հետ քննարկել է կրթական ոլորտին վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև խոսվել է ապագայում երկու դպրոցների միավորման մասին: Այդ կապակցությամբ նա լսել է ուսուցիչների կարծիքներն, առաջարկություներն ու մտահոգությունները և նշել, որ դրանք անպայման հաշվի են առնվելու կառավարության կողմից ընդունվելիք որոշումների ժամանակ:
Հանդիպումից հետո վարչապետն այցելել է Մարտունու համար 2 հիմնական դպրոց և ծանոթացել առկա պայմաններին:
Այնուհետև Ա. Հարությունյանն այցելել է շրջկենտրոնում բարեգործական ծրագրով կառուցվող բազմաբնակարան շենքերի թաղամաս, որտեղ կատարվում են ներքին հարդարման աշխատանքներ: Վարչապետը ծանոթացել է շինարարության ընթացքին, բնակարանների պայմաններին, պատասխանատուների հետ քննարկել է թաղամասի շահագործման հետ կապված մի շարք հարցեր:
Այցի ընթացքում վարչապետը եղել է նաև «Ստեփանակերտի կոնյակի գործարան» ՓԲ ընկերության Մարտունու տեղամասում, որտեղ ծանոթացել է խաղողի մթերման աշխատանքներին: Ընկերության գործադիր տնօրեն Կառլեն Պետրոսյանը վստահեցրել է, որ խաղողի ընդունման հետ կապված առ այսօր խնդիրներ չեն ծագել, և գործարանն ամեն օր շարունակում է մթերում իրականացնել՝ ինչպես խոշոր, այնպես էլ փոքր մենատնտեսներից: Կ. Պետրոսյանը նշել է, որ կառավարության հետ նախապես ձեռքբերված պայմանավորվածության համաձայն՝ մինչև տարեվերջ մթերված խաղողի դիմաց կմարվեն բոլոր պարտքերը՝ վճարելով նախ փոքր, ապա և՝ խոշոր մենատնտեսներին:
Արայիկ Հարությունյանն այցելել է շրջանի Գիշի համայնք և եղել «Ճարտար» բարեգործական հիմնադրամի միջոցներով կառուցվող համալիրի շինհարթակում: Գյուղի նախկին դպրոցական շենքի կապիտալ վերակառուցման արդյունքում Գիշին կունենա արդի չափանիշներին համապատասխան մանկապարտեզ, սպորտդահլիճ և ժամանցի այլ միջոցների համար նախատեսված կահավորված սենյակներ: Վարչապետը գոհունակություն է հայտնել կատարվող աշխատանքներից և նշել, որ համալիրի շահագործման արդյունքում հիմնավորապես լուծվելու է համայնքի մանուկների դաստիարակության և երիտասարդության ժամանցի խնդիրը:
Վերջում կառավարության ղեկավարը մեկնել է Ճարտար համայնք և ծանոթացել համանուն հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրերի ընթացքին: «Ճարտար» բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Էդգար Վարդապետյանի ուղեկցությամբ՝ Ա. Հարությունյանը եղել է համայնքում կառուցվող եկեղեցու, հանդիսությունների տան, մարզադաշտի, բազմաբնակարան շենքերի և մի շարք այլ նոր շինությունների շինհրապարակներում: «Հայրենիքը շենացնելու վառ օրինակ է «Ճարտար» հիմնադրամի կատարած աշխատանքը, և ես հպարտ եմ, որ ունենք այսպիսի հայրենասեր հայրենակիցներ, ովքեր, ապրելով այլ երկրներում, ոչ միայն չեն մոռանում Արցախը, այլև ակտիվորեն մասնակցում են նրա զարգացման գործին»,- ասել է վարչապետը:
Այցի ընթացքում վարչապետ Հարությունյանին ուղեկցում էին Ազգային ժողովի պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանը, գյուղատնտեսության նախարար Արամ Մխոյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Фонд "Чартар" - яркий пример благоустройства Карабаха
Премьер-министр НКР Араик Арутюнян побывал с рабочим визитом в ряде общин Мартунинского района. Об этом передает Karabakh-open со ссылкой на отдел информации и связей с общественностью администрации правительства.
Руководитель исполнительной власти прежде всего встретился с коллективами учителей школ номер 1 и 2, обсудил с ними вопросы, касающиеся сферы образования, а также затронул вопрос об-единения в дальнейшем двух школ.
В связи с этим он выслушал мнения, предложения и заботы учителей, отметив, что они будут учтены правительством при принятии решений. После встречи премьер-министр посетил школу номер 2 в Мартуни и ознакомился с условиями.
Затем А. Арутюнян посетил квартал многоквартирных домов, построенный по благотворительным программам, где идут работы по внутренней отделке. Премьер-министр ознакомился с ходом строительных работ, условиями квартир, обсудил с ответственными ряд вопросов, связанных с эксплуатацией квартала.
В ходе визита премьер-министр побывал также в мартунинском филиале "Степанакертского коньячного завода", где ознакомился с ходом закупок винограда.
Исполнительный директор компании Карлен Петросян заверил, что на сегодняшний день нет никаких проблем, связанных с закупкой винограда, и завод продолжает осуществлять его как от мелких, так и от крупных производителей. К. Петросян отметил, что, соглсно предварительной договоренности с правительством, до конца года будут погашены все долги за закупленный виноград: прежде всего будут оплачены мелкие, а затем и крупные фермеры.
Араик Арутюнян посетил общину Гиши и побывал на строительной площадке, осуществляющей работы на средства благотворительного фонда "Чартар". После капитального ремонта здания в Гиши откроется детский сад, соответствующий современным требованиям, с оснащенным спортивным залом и игровыми комнатами.
В конце визита премьер посетил Чартар и ознакомился с ходом работ, осуществляемых на средства одноименного благотворительного фонда. В сопровождении исполнительного директора фонда Эдгара Вардапетяна премьер побывал на строительных площадках церкви, дома торжеств, стадиона, многоквартирных зданий и ряда других новостроек.
"Деятельность фонда "Чартар" - это яркий пример благоустройства Родины, и я горд, что у нас есть такие соотечественники-патриоты, которые, проживая в других странах, не только не забывают Арцах, но и принимают активное участие в деле его развития", - сказал премьер-министр.
В ходе визита премьер-министра Арутюняна сопровождали депутат Национального Собрания Давид Ишханян, министр сельского хозяйства Арам Мхоян, другие официальные лица.