Եմենի նախագահը վերադարձել է երկիր
Եմենի նախագահ Աբդ Ռաբդո Մանսուր Ալ-Հադին̦ ով գրեթե 6 ամիս Սաուդյան Արաբիայում էր գտնվում̦ վերադարձել է Ադեն: Al-Arabiya News-ը̦ հղում անելով իր կառավարական աղբյուրներին̦ հայտնում է̦ որ Հադին նախատեսում է Էյդ Ալ-Ադհա մուսուլմանական տոնը նշել Եմենում̦ ինչից հետո մեկնելու է Նյու Յորք ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայում ելույթ ունենալու համար:
Նշենք̦ որ օրեր առաջ ավելի քան 6 ամիս տևած աքսորից հետո Եմենի կառավարությունը ևս վերադարձել է երկիր: Եմենի վարչապետ Խալեդ Բահահը վերադարձել է Ադեն քաղաք̦ որը գտնվում է երկրի հարավում: Ադենը Եմենի նախագահ Մանսուր Հադիի կողմից հայտարարվել է Եմենի ժամանակավոր մայրաքաղաք̦ քանի որ մայրաքաղաք Սանան̦ ինչպես նաև երկրի հյուսիսային շրջանները ներկայումս գտնվում են հութիների վերահսկողության տակ:
Կառավարությունը տարհանվել էր Ադենից դեռևս 2015 թվականի մարտին̦ երբ Ալ-Հութի շարժման զինյալները գրավեցին քաղաքը: Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիոն ուժերը հուլիսին ազատագրեցին քաղաքը̦ և հիմա Եմենի վարչապետը և մի քանի նախարարներ վերադառնում են Եմեն իրենց պարտականությունների կատարմանն անցնելու համար: Կոալիցիոն ուժերին հաջողվել է ազատագրել ևս մի քանի հարավային շրջաններ̦ թեև իրավիճակն այս նահանգներում շարունակում է խիստ լարված մնալ, և պարբերաբար տարբեր միջադեպեր են գրանցվում:
Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիան շարունակում է ավիահարվածները հութի զինյալների դիրքերի ուղղությամբ: Նախօրեին մայրաքաղաք Սանայի ռմբակոծման հետևանքով ավելի քան 20 մարդ է սպանվել̦ որոնց մեծ մասը խաղաղ բնակիչներ են եղել: Իսկ սեպտեմբերի 19-ին կոալիցիայի իրականացրած ավիահարվածի հետևանքով ևս 30 մարդ էր մահացել: Հարվածի թիրախ էին դարձել Սանայի հին թաղամասերը:
Հիշեցնենք̦ որ օգոստոսին Սաուդյան Արաբիան ցամաքային գործողություններ սկսեց Եմենում և հայտարարեց մայրաքաղաք Սանան գրավելու իր մտադրության մասին: Սաուդական իշխանություններն ավելի քան 130 միավոր զրահատեխնիկա մտցրին Եմեն: Լրատվամիջոցները հայտնում են, որ Եմեն են ժամանում սաուդացի մասնագետները և Սաուդյան Արաբիայում վերապատրաստում անցած ավելի քան 1000 եմենցի զինվորները: Reuters-ի տվյալներով Արաբական Միացյալ Էմիրությունները ևս 4000 զինծառայող ունի Եմենում̦ որոնք կռվում են կոալիցիոն ուժերի շարքում:
ՄԱԿ-ի տվյալներով մարտից հակամարտության հետևանքով գրեթե 5000 մարդ է սպանվել̦ ավելի քան 25 հազարը վիրավորվել են̦ հայտնում է AFP-ն: 25 միլիոն բնակչություն ունեցող Եմենում հակամարտությունն ազդել է ավելի քան 21 միլիոնի վրա: Արդյունքում երկիրը հայտնվել է սովի եզրին: Amnesty International և Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպություններն իրենց վերջին զեկույցներում մեղադրել են հակամարտող կողմերին ռազմական հանցագործություններ իրականացնեու մեջ:

Yemeni President Returned to the Country
Yemeni President Abd-Rabbu Mansour Hadi returned to the country. Al-Arabiya News referring to its sources reports that he has landed in Aden the first time since he left for Saudi Arabia as Houthi rebels took control in March. A government source said Hadi would spend the Muslim Eid al-Adha holiday in Aden and then fly to New York to deliver a speech at the United Nations.
Earlier after almost 6 months of exile Yemeni government also returned to the country. Yemeni Prime Minister Khaled Bahah and seven ministers returned to the southern port of Aden, although the situation on the ground remains tense and various incidents are recorded periodically. Mansour Hadi announced Aden the temporary capital after capital Sanaa and the northern regions appeared to be under the control of Houthi rebels.
The government was evacuated from Aden in March 2015, when Houthi rebels seized the city. The Saudi led coalition forces ejected the rebels from Aden in July and have since recaptured four other southern provinces, AFP reports.
More than 5,000 people have been killed in five months of war in Yemen. Some 25,000 have been wounded since late March, while 21 million of 25 million out of Yemen's population have been affected by the conflict. Human rights group Amnesty International said in a report that both sides of the conflict are guilty for war crimes.
Meanwhile the Arab led coalition continued its airstrikes against Houthi militias in several Yemeni cities. More than 20 people were killed yesterday as a result of the bomb attack in Yemen's capital Sanaa. Earlier coalition airstrikes resulted in the death of 30 people. The main target was the old town of the capital.