Ապառազմականացված գոտի. տեղեկանք
Ապառազմականացված գոտին պետության տարածքի մի հատված է, որտեղ միջազգային պայմանագրով կամ ներպետական ռազմական ակտով ոչնչացվում են ռազմական ենթակառուցվածքները, արգելվում է պահել զինված ուժեր, ապառազմականացված գոտու մշտական բնակիչներն ազատվում են զինվորական պարտադիր ծառայությունից:
Ապառազմականացված գոտիները ստեղծվում են հիմնականում որպես պոտենցիալ թշնամական երկրների միջև բաժանարար գիծ: նշենք, որ ապառազմականացված գոտիներում պահպանվում է ազգային օրենսդրությունը:
Ապառազմականացված գոտին, ի տարբերություն զինաթափման, սովորաբար կիրառվում է որոշակի տարածքի նկատմամբ, այն դեպքում, երբ զինաթափումը վերաբերում է պետությանն ամբողջությամբ:
Ապառազմականացված գոտու օրինակ են Ալանդական կղզիները: Նշենք, որ Ալանդական կղզիները 1921 թվականին Ազգերի լիգայի խորհրդի որոշմամբ ճանաչվել են Ֆինլանդիայի մաս: Մինչ այդ Ալանդական կղզիները 1809-1917 թվականներին եղել են Ռուսաստանի կազմում: Առաջին անգամ ապառազմականացվել են 1856 թվականին Փարիզի խաղաղության պայմանագրով՝ ռուսական կողմի միակողմանի պարտավորության միջոցով: 1921 թվականին Ժնևի կոնվենցիայով կղզիները Ֆինլանդիային փոխանցելու հետ մեկտեղ վերահաստատվեց վերջիններիս ապառազմականացված լինելը:
Ապառազմականացված գոտու ևս մեկ օրինակ է Ռեյնի ապառազմականացված գոտին, որը ձևավորվել է 1919 թվականին Վերսալի խաղաղության պայմանագրով: Գոտու տարածքը սահմանվել է մի կողմից գերմանա-ֆրանսիական և գերմանա-բելգիական սահմանի, մյուս կողմից՝ Գերմանիայում Ռեյն գետից 50 կմ արևելք ընկած տարածքում: Այս տարածքի վրա պահպանվում էր գերմանական ինքնիշխանությունը, սակայն Գերմանիային արգելվում էր այնտեղ ունենալ ռազմական ենթակառուցվածք, անցկացնել զորավարժություններ, կամ ունենալ հավաքագրման համար անհրաժեշտ ցանկացած նյութ: Գերմանիան 1936 թվականին միակողմանիորեն հրաժարվեց հետևել Վերսալի պայմանագրի դրույթներին և զորք մտցրեց Ռեյնի ապառազմականացված գոտի՝ վերջինիս ողջ տարածքում տարածելով իր ռազմական ենթակառուցվածքը:
Ներկայումս ապառազմականացված գոտիներ կան Մարոկկոյի հյուսիսի և իսպանական Սեուտա և Մելիլիա քաղաքների, Կամբոջայի և Թաիլանդի, Քուվեյթի և Իրաքի միջև, Սինայի թերակղզում, Գոլանի բարձունքներում: Ապառազմականացված է համարվում նաև Կիպրոսում ՄԱԿ-ի գոտին, Սերբիայի և Կոսովոյի սահմանի գոտին, Շպիցբերգենի կղզիախումբը, Ալանդական կղզիները և Մերձդնեստրը: Ապառազմականացված է համարվում նաև ողջ Անտարկտիկան (60 զուգահեռականից հարավ):

Демилитаризованная зона: справка
Демилитаризованная зона основывается на международных соглашениях и означает, что при сохранении национальной юрисдикции на этой территории не могут находиться воинские формирования и строиться военные объекты, а постоянные жители освобождаются от воинской обязанности. Это относится и к территориальному суверену, и к любому другому государству. Демилитаризация может быть полной и частичной. Она отличается от разоружения тем, что обычно применяется к определенной территории, тогда как разоружение - к государству в целом.
Примером демилитаризованной территории могут быть Аландские острова. До 1809 году острова были частью территории Швеции, затем (до декабря 1917 года) - России. В 1921 году Советом Лиги Наций над островами признан суверенитет Финляндии. Впервые Аландские острава были демилитаризованы Парижским мирным договором 1856 году путем одностороннего обязательства русской стороны. Женевской конвенцией 1921 года, определявшей в отсутствие России государственную принадлежность Аландских островов, был не только подтвержден демилитаризованный статус, но островам придан режим нейтралитета.
Другим примером демилитаризованной территории является Рейнская демилитаризованная зона, созданная в соответствии с Версальским мирным договором 1919 году. Территория зоны была определена между франко-германской и бельгийско-германской границами, с одной стороны, и линией, проведенной в 50 км к востоку от реки Рейн на всем ее протяжении в пределах Германии, - с другой. При сохранении над территорией демилитаризованной зоны германского суверенитета, Германии было запрещено там содержать или сооружать военные укрепления, содержать и сосредоточивать (временно или постоянно) вооруженные силы, проводить маневры и сохранять любые материальные средства, необходимые для мобилизации. 7 марта 1936 году Германия в одностороннем порядке отказалась от соблюдения соответствующих статей Версальского договора, ввела в Рейнскую демилитаризованную зону войска и стала распространять на всю территорию зоны свою военную инфраструктуру.
Сейчас демилитаризованные зоны есть между северным Марокко и испанскими территориями Сеута и Мелилья , на граница Камбоджи и Таиланда, Кувейта и Ирака, в Египте на Синайском полуострове, на Голанских высотах. Демилитаризованнами являются зона ООН на острове Кипр, зона на границе Сербии и Косово, архипелаг Шпицберген, который находится под управлением Норвегии, Аландские острова, Приднестровье. Демилитаризованнами являются также вся зона Антарктики (60 южная параллель).