Թուրքիա-Ռուսաստան. որքանո՞վ է վտանգավոր լարվածությունը
Սիրիայում Ռուսաստանի իրականացրած ավիահարվածները լարվածության պատճառ են դարձել ռուս-թուրքական հարաբերություններում: Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ շաբաթ օրը տեղի ունեցածից հետո կիրակի երկրորդ միջադեպն է գրանցվել: Ինչպես հայտնում է թուրքական Hurriyet Daily News-ը, Թուրքիան զգուշացրել է, որ «պատրաստ է արձագանքել̦ եթե Ռուսաստանը կրկին խախտի Սիրիայի հետ սահմանը»:
«Թույլ տվեք ուղիղ ասել: Թուրքիայի զինված ուժերը հստակ հրահանգ են ստացել: Թուրքիայի օդային տարածքը խախտողներն, անգամ եթե դա թռչուն է, համապատասխան գործողությունների են արժանանալու», - Habertürk TV-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն` կոչ անելով Ռուսաստանին չսրել լարվածությունը Սիրիայում:
Միևնույն ժամանակ Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարությունը փորձել է պարզաբանել միջադեպը՝ նշելով, որ միջադեպը տեղի է ունեցել անբարենպաստ պայմանների պատճառով և կոչ անելով որևէ դավադրության չփնտրել տեղի ունեցածում, նշում է РИА Новости-ն: Ռուսական կողմը վստահեցրել է, որ նման միջադեպ այլևս չի գրանցվի:
ՆԱՏՕ-ն խստորեն դատապարտել է Ռուսաստանի կողմից Թուրքիայի օդային տարածքի խախտումը: Ինչպես հայտնում է The Guardian-ը̦ ՆԱՏՕ-ի 28 անդամ պետությունների դեսպաններն արտահերթ հանդիպում են անցկացրել Բրյուսելում: «Դաշնակիցները նաև ընդգծում են նման անպատասխանատու վարքագծից բխող ծայրահեղ վտանգը: Նրանք կոչ են անում ՌԴ-ին դադարեցնել և այսուհետ զերծ մնալ նման գործողություններից», - ասվում է ՆԱՏՕ-ի հայտարարության մեջ:
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին, իր հերթին, զգուշացրել է, որ միջադեպը կարող էր հանգեցնել Թուրքիայի կողմից ռուսական ինքնաթիռի ոչնչացմանը` ընդգծելով, որ Միացյալ նահանգները խիստ անհանգստացած են տեղի ունեցածի կապակցությամբ: Քերին նշել, որ «Ռուսաստանը պարտավոր է գործել միջազգային չափանիշների շրջանակներում»:
Չնայած վերոնշյալ հայտարարություններին` ակնհայտ է, որ Ռուսաստանն ու Թուրքիան մտադիր չեն սրել երկկողմ հարաբերությունները: Այս մասին համապատասխան ազդակներ կան երկու կողմերից էլ: «Ռուսաստանը մեր ընկերն ու հարևանն է: Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջև այս առումով որևէ լարվածություն չկա: Սիրիայի խնդիրը ռուս-թուրքական ճգնաժամ չէ», - ասել է Դավութօղլուն:
Իր հերթին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մամլո քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը լրագրողներին ասել է, որ «Սիրիայում Ռուսաստանի գործողությունները չեն հանգեցնելու Թուրքիայի հետ հարաբերությունների վատթարացման, և երկու երկրների համագործակցությունն ամուր հիմք ունի»:
Եվ իսկապես, գաղտնիք չէ, որ այս երկրները մշտապես փորձել են իրենց քաղաքական տարաձայնությունները հարթել տնտեսական համագործակցության խորացմամբ: Իբրև ասվածի ապացույց նշենք, որ նախօրեին Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման նախարար Ալեքսեյ Ուլյուկաևը հայտարարեց, որ Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագիրը կարող է ստորագրվել արդեն 2016 թվականին: Ինչպես նշում է МИР 24-ն, ենթադրվում է, որ միջկառավարական համաձայնագիրը պետք է ստորագրվի երկու երկրների միջև Գերագույն պետական խորհրդի նիստի ժամանակ:
Թուրքիայի` որոշ իմաստով կոշտ հռետորաբանությունը հավանաբար պայմանավորված է այն «վախերով»̦ որ Թուրքիան զգում է սիրիական ճգնաժամում Ռուսաստանի զինված ներգրավվածության պատճառով, քանի որ Ռուսաստանի գործողությունները Սիրիայում գրեթե չեզոքացնում են Սիրիայի հետ սահմանին այսպես կոչված «անվտանգության գոտի» ստեղծելու Թուրքիայի ծրագրերը` վերջնական անհաջողության մատնելով Թուրքիայի քաղաքականությունը Սիրիայում:

Турция-Россия: насколько опасно напряжение?
Российские авиаудары в Сирии спровоцировали новую волну напряженности между Россией и Турцией. Турецкий МИД заявил, что после первого инцидента в воскресенье российские самолеты снова нарушили воздушное пространство Турции. Как сообщает турецкий Hurriyet Daily NewsТурция предупредила, что "готова реагировать, если Россия снова нарушит границу Турции с Сирией". "Позвольте говорить прямо: Вооруженные силы Турции получили четкие инструкции. Каждый, кто нарушает воздушное пространство Турции, получит соответствующий ответ", - в интервью Habertürk TV заявил премьер-министр Турции Ахмед Давутоглу, призвав Россию не напрягать ситуацию в Сирии.
В минобороны РФ заверили, что инцидент произошел по ошибке - из-за неблагоприятных погодных условий, и что в министерстве уже приняли меры, чтобы подобное больше не повторилось, сообщает РИА Новости. Российская сторона призвала не искать заговора в инциденте.
НАТО решительно осудила нарушение воздушного пространства Турции со стороны России. Как передает The Guardian, послы 28 стран-членов НАТО провели внеочередное заседание в Брюсселе. "Союзники также подчеркивают крайний риск, связанный с таким безответственным поведением. Они призывают Россию прекратить и воздержаться от подобных действий", - говорится в заявлении НАТО.
В свою очередь госсекретарь Джон Керри заявил, что США обеспокоены нарушением российским самолетом воздушного пространства Турции, поскольку он рисковал быть сбитым. Керри отметил, что "Россия должна действовать в рамках международных стандартов".
Несмотря на вышеуказанные заявления, очевидно, что стороны не намерены серьезно ухудшать двусторонние отношения. И для этого есть соответствующие сигналы с обеих сторон. "Россия - наш друг и сосед. Между Турцией и Россией в этом смысле нет напряжения. Сирийская проблема не является кризисом между нами", - заявил Давутоглу.
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков также сказал журналистам, что "действия России в Сирии не приведут к ухудшению отношений с Турцией, и сотрудничество между странами имеет прочную основу".
И правда, не секрет, что Турция и Россия в последние годы старались сгладить свои политические разногласия посредством углубления экономического сотрудничества. В качестве доказательства отметим, что накануне министр экономического развития России Алексей Улюкаев заявил, что соглашение о зоне свободной торговли с Турцией может быть подписано в 2016 году, сообщает МИР 24. Предполагается, что межправительственное соглашение должно быть подписано до конца года на заседании Высшего государственного совета двух стран.
Что касается некой жесткой риторики Турции, то она обусловлена страхами Турции, которые она испытывает из-за военного вмешательства России в сирийский конфликт. Дело в том, что российские действия в Сирии практически нейтрализуют турецкие планы по созданию так называемой "зоны безопасности" на границе с Сирией.