Հայ-իրանական հարաբերությունները միջուկային համաձայնագրից հետո
Իրանի և միջազգային միջնորդների «վեցյակի» միջև կնքված համաձայնագիրը նոր հնարավորություն ստեղծեց Իրանի հետ ավելի լայն համագործակցություն հաստատելու համար: Գրեթե ամեն օր աշխարհի տարբեր երկրներից պատվիրակություններ են ժամանում Թեհրան տնտեսական համագործակցության համար ուղիներ գտնելու համար: Իրանի և Արևմուտքի միջև հարաբերությունների բարելավումը փոխգործակցության նոր հնարավորություններ է ստեղծում նաև Իրանի հարևան երկրների̦ այդ թվում՝ Հայաստանի համար:
Վերլուծաբաններն ակնկալում էին̦ որ Իրանն այսուհետ կկարողանա ավելի շատ ֆինանսական միջոցներ հատկացնել սառեցված հայ-իրանական մի շարք նախագծերի̦ այդ թվում Մեղրու ՀԷԿ-ի̦ բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման լարերի̦ Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման և այլ ծրագրերի իրականացման համար:
Իրանի հետ համաձայնագրի կնքումից հետո Հայաստան-Իրան հարաբերությունները շարունակել են զարգանալ դիվանագիտական̦ տնտեսական և քաղաքական ոլորտներում: Դեռևս 2015 թվականի հունվարին Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մուհամադ Ջավադ Զարիֆը Հայաստան կատարած այցի ժամանակ ընդգծեց̦ որ Իրանը շահագրգիռ է «առանց սահմանափակումների բոլոր ոլորտներում զարգացնել բարեկամ և վստահելի գործընկեր Հայաստանի հետ հարաբերությունները»: Իսկ օրեր առաջ ՀՀ նախագահը Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմադ Ռեիսիին դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ ընդունելու ժամանակ ընդգծեց̦ որ «Իրանի հետ հարաբերությունները Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունեն և պայմանավորված են ինչպես պատմամշակութային ընդհանրություններով, այնպես էլ փոխադարձ տնտեսական շահերով, աշխարհաքաղաքական դիրքի առանձնահատկություններով, տարածաշրջանային մի շարք խնդիրների նկատմամբ ընդհանուր մոտեցումներով»:
Մասնավորապես̦ հունիսի 8-ից 9-ը Թեհրանում տեղի ունեցավ Հայաստանի և Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունների հյուպատոսական վարչությունների միջև խորհրդատվությունների տասներորդ նիստը: Ինչպես հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը̦ երկօրյա բանակցությունների ընթացքում պատվիրակությունները քննարկեցին Հայաստանի և Իրանի միջև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ: Բանակցությունների ավարտին պատվիրակությունների ղեկավարները ստորագրեցին Փոխըմբռնման հուշագիր: Օրեր անց ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Իրանի խորհրդարանի Իրան-Հայաստան բարեկամության խմբի ներկայացուցչական պատվիրակությանը: Զրուցակիցները քննարկեցին մի շարք հրատապ տարածաշրջանային խնդիրներ:
Հուլիսին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության մշակույթի և իսլամական առաջնորդման նախարար Ալի Ջանաթիին: Կողմերն ընդգծեցին̦ որ մշակույթի ոլորտում ձևավորված երկկողմ կապերն ամուր հիմք են ստեղծում հայ-իրանական միջպետական հարաբերությունները քաղաքական, տնտեսական և այլ ոլորտներում զարգացնելու և խորացնելու համար: Իսկ ավելի ուշ Իրանն ու Հայաստանը հուշագիր ստորագրեցին երկու երկրների թանգարանների միջև համագործակցության և փոխըմբռնման վերաբերյալ։ Կողմերը պայմանավորվել են երկու երկրների մշակութային ժառանգությանը վերաբերող ցուցահանդեսներ կազմակերպել:
Օգոստոսին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը և Իրանի առաջին փոխնախագահ Էսհաղ Ջահանգիրին հեռախոսազրույցի ժամանակ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել սկսել Իրան-Հայաստան էլեկտրահաղորդման 3-րդ բարձրավոլտ գծի կառուցման աշխատանքները:
Սեպտեմբերի 24-28-ն աշխատանքային այցով Թեհրանում է գտնվել ՀՀ ֆինանսների նախարարության պատվիրակությունը` նախարարի տեղակալ Արմեն Գևորգյանի գլխավորությամբ: Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են ԻԻՀ և ՀՀ մաքսային ծառայությունների միջև համագործակցության զարգացմանն ու ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ սահմանը հատող տրանսպորտային միջոցների վերաբերյալ նախնական տեղեկատվության փոխանակման վերաբերյալ: Կողմերը նշել են զբոսաշրջության զարգացման նպատակով Իրան-Հայաստան սահմանային անցակետում երկու երկրների քաղաքացիների` սեփական փոխադրամիջոցներով սահմանահատման ընթացակարգերն առավել պարզեցնելու անհրաժեշտությունը: Հայ-իրանական հարաբերությունները, հատկապես գյուղատնտեսության ոլորտում, սեպտեմբերին քննարկվել են Իրանի դեսպան Մուհամմադ Ռեիսիի և ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանի կողմից:
Հայաստան-Իրան համագործակցությունն իրականացվում է նաև ԲՐԻԿՍ - ԵԱՏՄ - Շանհայան համագործակցության կազմակերպություն ֆորմատով̦ ինչն ակնհայտ դարձավ 2015 թվականի հուլիսին ՌԴ-ում կայացած այս կառույցների համատեղ գագաթաժողովի ժամանակ̦ որի ընթացքում ՀՀ նախագահը կրկին խոսեց Հայաստան-Իրան երկաթուղային ճանապարհի կառուցման առավելությունների մասին:
Ակնհայտ է̦ որ հայ-իրանական հարաբերությունները դինամիկ զարգացում են ապրում̦ սակայն համագործակցության ներուժն իրականում շատ ավելի մեծ է: Հայաստանը պետք է էապես մեծացնի նախաձեռնողականությունն այս ուղղությամբ  այդ ներուժը լիարժեք  կյանքի կոչելու համար:

The agreement signed between Iran and the world Six powers, has created new opportunities for a wider cooperation with Iran. Almost every day, delegations from around the world come to Tehran to find ways of economic cooperation. Improvement of relations between Iran and the West is creating new opportunities for cooperation with neighboring countries, including Armenia.
Meanwhile, local analysts expect that additional funding of Iran will create an opportunity for the implementation of the Armenian-Iranian projects which have been suspended due to lack of finances. It is worth noting that after the signing of the nuclear deal the Armenian-Iranian relations continue to develop in the diplomatic, economic and political spheres. In January 2015, Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif, during his visit to Yerevan, said the expansion of relations with Armenia is among the priorities of Iran's foreign policy. He said that Iran is interested in developing relations with friendly Armenia in all fields without any restrictions.
A few days ago the President of Armenia Serzh Sargsyan received Mohammad Raiesi, ambassador extraordinary and plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to Armenia, at the completion of his diplomatic duties and noted that "the relationship with Iran is of vital importance to Armenia and is conditioned by historical and cultural similarities, mutual economic interests and geopolitical peculiarities, and by common approaches to a number of regional issues."
After signing the nuclear deal in June, consultations between the foreign ministries of the two countries were held in Tehran. As a result of the talks, the delegations signed a Memorandum of Understanding. A few days later, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian received the delegation of Iran-Armenia parliamentary group. The sides discussed a number of urgent regional issues.
In July, President Serzh Sargsyan received the Minister of Culture and Islamic Guidance of Iran Ali Janati. The two sides stressed that the relations formed in the sphere of culture provide a solid foundation for the development and deepening of Armenian-Iranian relations in the political, economic and other spheres. Later Iran and Armenia signed a Memorandum of Understanding on cooperation between the museums of the two countries.
In August, the Prime Minister of Armenia Hovik Abrahamyan had a telephone conversation with the first vice-president of the Islamic Republic of Iran Es'haq Jahangiri, during which the sides reached an agreement to start construction of the third Armenia-Iran high voltage electricity transmission line.
In September, a delegation of the Ministry of Finance of Armenia was on a working visit in Tehran. During the talks, the sides discussed issues related to the development and expansion of cooperation between the customs services of Iran and the Republic of Armenia, in particular, electronic information exchange of customs data, financial and joint investment projects. Agreement was reached on the exchange of preliminary information regarding the means of transportation crossing the border through IT. The sides also stressed the importance of facilitating the border crossing procedures of the means of transportation belonging to the citizens of both countries, as well as accelerating the flow of cargo and passengers at the Iran-Armenian border crossing point.
Cooperation between Armenia and Iran is carried out in the format of BRICS – EEU - the Shanghai Cooperation Organization, which particularly became apparent during a joint summit of these organizations in Ufa. There the RA President Serzh Sargsyan again stressed the importance of the construction of Armenia-Iran railway.
It is obvious that the Armenian-Iranian relations are developing dynamically, but the potential of this cooperation is, of course, more. Armenia should significantly increase its efforts in order to realize the full potential.