Հայ-իրանական հարաբերությունները միջուկային համաձայնագրից հետո
Իրանի և միջազգային միջնորդների «վեցյակի» միջև կնքված համաձայնագիրը նոր հնարավորություն ստեղծեց Իրանի հետ ավելի լայն համագործակցություն հաստատելու համար: Գրեթե ամեն օր աշխարհի տարբեր երկրներից պատվիրակություններ են ժամանում Թեհրան տնտեսական համագործակցության համար ուղիներ գտնելու համար: Իրանի և Արևմուտքի միջև հարաբերությունների բարելավումը փոխգործակցության նոր հնարավորություններ է ստեղծում նաև Իրանի հարևան երկրների̦ այդ թվում՝ Հայաստանի համար:
Վերլուծաբաններն ակնկալում էին̦ որ Իրանն այսուհետ կկարողանա ավելի շատ ֆինանսական միջոցներ հատկացնել սառեցված հայ-իրանական մի շարք նախագծերի̦ այդ թվում Մեղրու ՀԷԿ-ի̦ բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման լարերի̦ Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման և այլ ծրագրերի իրականացման համար:
Իրանի հետ համաձայնագրի կնքումից հետո Հայաստան-Իրան հարաբերությունները շարունակել են զարգանալ դիվանագիտական̦ տնտեսական և քաղաքական ոլորտներում: Դեռևս 2015 թվականի հունվարին Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մուհամադ Ջավադ Զարիֆը Հայաստան կատարած այցի ժամանակ ընդգծեց̦ որ Իրանը շահագրգիռ է «առանց սահմանափակումների բոլոր ոլորտներում զարգացնել բարեկամ և վստահելի գործընկեր Հայաստանի հետ հարաբերությունները»: Իսկ օրեր առաջ ՀՀ նախագահը Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմադ Ռեիսիին դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ ընդունելու ժամանակ ընդգծեց̦ որ «Իրանի հետ հարաբերությունները Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունեն և պայմանավորված են ինչպես պատմամշակութային ընդհանրություններով, այնպես էլ փոխադարձ տնտեսական շահերով, աշխարհաքաղաքական դիրքի առանձնահատկություններով, տարածաշրջանային մի շարք խնդիրների նկատմամբ ընդհանուր մոտեցումներով»:
Մասնավորապես̦ հունիսի 8-ից 9-ը Թեհրանում տեղի ունեցավ Հայաստանի և Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունների հյուպատոսական վարչությունների միջև խորհրդատվությունների տասներորդ նիստը: Ինչպես հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը̦ երկօրյա բանակցությունների ընթացքում պատվիրակությունները քննարկեցին Հայաստանի և Իրանի միջև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ: Բանակցությունների ավարտին պատվիրակությունների ղեկավարները ստորագրեցին Փոխըմբռնման հուշագիր: Օրեր անց ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Իրանի խորհրդարանի Իրան-Հայաստան բարեկամության խմբի ներկայացուցչական պատվիրակությանը: Զրուցակիցները քննարկեցին մի շարք հրատապ տարածաշրջանային խնդիրներ:
Հուլիսին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության մշակույթի և իսլամական առաջնորդման նախարար Ալի Ջանաթիին: Կողմերն ընդգծեցին̦ որ մշակույթի ոլորտում ձևավորված երկկողմ կապերն ամուր հիմք են ստեղծում հայ-իրանական միջպետական հարաբերությունները քաղաքական, տնտեսական և այլ ոլորտներում զարգացնելու և խորացնելու համար: Իսկ ավելի ուշ Իրանն ու Հայաստանը հուշագիր ստորագրեցին երկու երկրների թանգարանների միջև համագործակցության և փոխըմբռնման վերաբերյալ։ Կողմերը պայմանավորվել են երկու երկրների մշակութային ժառանգությանը վերաբերող ցուցահանդեսներ կազմակերպել:
Օգոստոսին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը և Իրանի առաջին փոխնախագահ Էսհաղ Ջահանգիրին հեռախոսազրույցի ժամանակ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել սկսել Իրան-Հայաստան էլեկտրահաղորդման 3-րդ բարձրավոլտ գծի կառուցման աշխատանքները:
Սեպտեմբերի 24-28-ն աշխատանքային այցով Թեհրանում է գտնվել ՀՀ ֆինանսների նախարարության պատվիրակությունը` նախարարի տեղակալ Արմեն Գևորգյանի գլխավորությամբ: Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են ԻԻՀ և ՀՀ մաքսային ծառայությունների միջև համագործակցության զարգացմանն ու ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ սահմանը հատող տրանսպորտային միջոցների վերաբերյալ նախնական տեղեկատվության փոխանակման վերաբերյալ: Կողմերը նշել են զբոսաշրջության զարգացման նպատակով Իրան-Հայաստան սահմանային անցակետում երկու երկրների քաղաքացիների` սեփական փոխադրամիջոցներով սահմանահատման ընթացակարգերն առավել պարզեցնելու անհրաժեշտությունը: Հայ-իրանական հարաբերությունները, հատկապես գյուղատնտեսության ոլորտում, սեպտեմբերին քննարկվել են Իրանի դեսպան Մուհամմադ Ռեիսիի և ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանի կողմից:
Հայաստան-Իրան համագործակցությունն իրականացվում է նաև ԲՐԻԿՍ - ԵԱՏՄ - Շանհայան համագործակցության կազմակերպություն ֆորմատով̦ ինչն ակնհայտ դարձավ 2015 թվականի հուլիսին ՌԴ-ում կայացած այս կառույցների համատեղ գագաթաժողովի ժամանակ̦ որի ընթացքում ՀՀ նախագահը կրկին խոսեց Հայաստան-Իրան երկաթուղային ճանապարհի կառուցման առավելությունների մասին:
Ակնհայտ է̦ որ հայ-իրանական հարաբերությունները դինամիկ զարգացում են ապրում̦ սակայն համագործակցության ներուժն իրականում շատ ավելի մեծ է: Հայաստանը պետք է էապես մեծացնի նախաձեռնողականությունն այս ուղղությամբ  այդ ներուժը լիարժեք  կյանքի կոչելու համար:

Армяно-иранские отношения после подписания ядерной сделки
Соглашение, подписанное между Ираном и "шестеркой" международных посредников, создало новые возможности для более широкого сотрудничества с Ираном. Почти каждый день делегации из разных стран мира приезжают в Тегеран для поиска путей экономического сотрудничества. Улучшение отношений между Ираном и Западом создает новые возможности взаимодействия с соседними странами, в том числе с Арменией.
Между тем, местные аналитики ожидали, что дополнительные финансовые средства Ирана создадут возможность для претворения в жизнь армяно-иранских проектов, которые были приостановлены из-за нехватки финансов. Стоит отметить, что после подписания ядерной сделки армяно-иранские отношения продолжают развиваться в дипломатической, экономической и политической сферах. Еще в январе 2015 года министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф во время своего визита в Ереван заявил, что расширение отношений с Арменией – в числе приоритетов внешней политики Ирана. Он отметил, что Иран заинтересован в развитии отношений с дружеской Арменией во всех областях без какого-либо ограничения.
А на днях президент Армении Серж Саргсян принял Чрезвычайного и полномочного посла Исламской Республики Иран в Армении Мохаммада Реиси в связи с завершением дипломатической миссии последнего и отметил, что "отношения Ирана с Арменией имеют для нас жизненное значение и обусловлены как культурно-историческими общностями, так и взаимными экономическими интересами, особенностями геополитического положения, общими подходами по ряду региональных проблем".
После подписания ядерной сделки в июне в Тегеране состоялись консультации и между министерствами иностранных дел двух стран. В результате переговоров главы делегаций подписали меморандум о взаимопонимании. Несколько дней спустя министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял делегацию представителей парламентской группы Иран-Армения. Стороны обсудили ряд актуальных региональных вопросов.
В июле президент Серж Саргсян принял министра культуры и исламской ориентации Ирана Али Джанати. Собеседники подчеркнули, что сформировавшиеся в сфере культуры двусторонние связи создают прочную основу для развития и углубления армяно-иранских отношений в политической, экономической и других сферах. А позднее Иран и Армения подписали меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству между музеями двух стран.
В августе премьер-министр Армении Овик Абрамян провел телефонный разговор с  первым вице-президентом Исламской Республики Иран Эсхадом Джаангири, во время которого было достигнуто соглашение начать строительство третей высоковольтной линии Иран-Армения.
В сентябре в Тегеране с рабочим визитом находилась делегация министерства финансов Армении. В ходе переговоров были обсуждены вопросы, связанные с развитием и расширением сотрудничества между таможенными службами ИРИ и РА, в частности, обмен таможенными данными электронным способом, финансовые и совместные инвестиционные проекты. Была достигнута договоренность относительно обмена предварительной информацией о пересекающих границу транспортных средствах с применением информационных технологий. Стороны отметили необходимость упрощения процедур пересечения границы через пограничный контрольно-пропускной пункт Иран-Армения для граждан двух стран на собственных транспортных средствах в целях развития туризма, более быстрой организации потока грузов и пассажиров. Позднее армяно-иранские отношения, особенно в сельскохозяйственной сфере, обсуждались на встрече министра сельского хозяйства Армении Серго Карапетяна с послом Ирана в Армении Мохаммадом Реиси.
Сотрудничество между Арменией и Ираном осуществляется и в формате БРИКС - ЕАЭС - Шанхайская организация сотрудничества, что особенно обозначилось во время совместного саммита этих организаций в Уфе. Тогда Серж Саргсян снова подчеркнул важность строительства армяно-иранской железной дороги.
Очевидно, что армяно-иранские отношения динамично развиваются, однако потенциал этого сотрудничества гораздо больше. Армения должна значительно активизировать усилия для того, чтобы реализовать весь этот потенциал.