Նազարբաևը կոչ է արել Եվրոպային չեղարկել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները
Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը կոչ է արել եվրոպական երկրներին վերացնել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները, - հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Եվրոպան չպետք է շարունակի պահպանել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները: Դրանք անարդյունավետ են քաղաքական առումով», - հայտնել է Նազարբաեւը ֆրանսիական Figaro թերթին տված հարցազրույցում:
Ըստ Նազարբաեւի, պատժամիջոցներն առաջին հերթին հարվածում են հենց ​​մարդկանց, որոնք ոչ մի կապ չունեն Ուկրաինայի հակամարտության հետ. ձեռնարկությունների աշխատողներին, ֆերմերներին, մասնավոր ձեռներեցներին: Միեւնույն ժամանակ նախագահը նշել է, որ տնտեսական խոչընդոտները ազդում են Եվրոպայի քաղաքացիների վրա ևս: Օրինակ, այս ամենի արդյունքում խոշոր կորուստներ են կրել ֆրանսիացի բազմաթիվ ֆերմերներ:

Назарбаев призвал Европу отменить санкции против России
Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев призвал страны Европы отменить санкции в отношении России, сообщает РИА Новости.
"Европе не следует далее сохранять режим санкций в отношении России. Эти санкции были безрезультатны в политическом плане", - заявил Назарбаев в интервью французской газете Figaro, текст которого приводит служба центральных коммуникаций Казахстана.
По мнению Назарбаева, санкции бьют в первую очередь по людям, не имеющим ничего общего с украинским конфликтом, - работникам предприятий, аграриям, частным предпринимателям. Вместе с тем, подчеркнул он, экономические ограничения влияют и на европейских граждан. Так, например, большие убытки несут французские фермеры.