Արևմուտքի հետ հարաբերությունները ռազմավարական կարևորություն ունեն Բելառուսի համար (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Ընտրություններից հետո Բելառուսը ձգտելու է Եվրասիական տնտեսական միության զարգացմանը, ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների նորմալացմանը, ռազմավարական գործընկերությանը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հետ: Այդ մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ին տված բացառիկ հարցազրույցի ընթացքում ասել է Ռազմավարական և արտաքին քաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի (Բելառուս) փորձագետ Յուրի Ցարիկը:
- Վերջերս լրատվամիջոցներում ակտիվորեն սկսեց քննարկվել Բելառուսում ռուսական ավիաբազայի տեղադրման հարցը, ինչը հերքեց նախագահ Լուկաշենկոն: Ի՞նչ եք կարծում, այս հարցը բանակցությունների առարկա՞ է, և եթե ոչ, ապա այն ինչո՞ւ է հայտնվել ԶԼՄ-ների օրակարգում:
- Բելառուսում ռուսական ավիաբազայի հարցը մի քանի անգամ բարձրացվել է 2014 և 2015 թվականներին: 2015-ի հունիսին Բելառուսի պաշտպանության նախարարը միանշանակ հասկացրեց, որ բազայի տեղադրման հարցը գտնվում է քաղաքական հարթության վրա: Այսինքն՝ սա նշանակում էր, որ դրա դրական որոշումը և նույնիսկ քննարկումը քաղաքականորեն անպատեհ է ընթացող «Մինսկյան գործընթացի» (Ուկրաինայում հաշտեցում) պայմաններում:
Այնուամենայնիվ, ռուս գործընկերներն այս հարցն օրակարգում դրեցին Բելառուսում նախագահական ընտրությունների նախօրեին: Եղել է Ռուսաստանյան Դաշնության կառավարության, իսկ այնուհետև նախագահի համապատասխան որոշումը: Դրանք միակողմանի քայլեր էին, որոնք ուղղված էին Բելառուսի ղեկավարության վրա ճնշում գործադրելուն: Զուգահեռաբար գործին միացան Ռուսաստանի կողմնակիցները պետական համակարգում, պետական ԶԼՄ-ներում և այլ կազմակերպություններում: Այս ամենն արդեն ինչ-որ անվայել արտաքին տեսք էր ստանում, իսկ տվյալ հարցը քաղաքական իրավիճակը տատանելու համար օգտագործելու՝ ընդդիմության պատրաստակամության պատճառով երկրում կայունության իրական սպառնալիքի զգացում առաջացրեց:
Հենց այդ պատճառով էլ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հրապարակային հայտարարություն արեց:
Հարկավոր է հասկանալ հետևյալը. իր բովանդակությամբ այս հայտարարությունը համապատասխանում է Բելառուսի ղեկավարության ռազմավարական ուղեգծին. Մինսկը պահպանում է Ռուսաստանի հետ միությունը, սակայն միևնույն ժամանակ նորմալացնում հարաբերություններն Արևմուտքի հետ և նպաստում խաղաղությանն Ուկրաինայում ու ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանում, իրավիճակը սրելու խաղեր չի խաղում:
Ձևակերպման առումով Բելառուսի նախագահն իհարկե չէր ցանկանում նման հայտարարություն անել՝ ռուսական կողմին բացեիբաց «ոչ» ասել: Սակայն ռուսական կողմն իր ճնշմամբ ստիպեց նման քայլի գնալ:
- Վերջին շրջանում որոշակի ջերմացում է նկատվում Բելառուս-ԵՄ հարաբերություններում: Ինչո՞վ է դա պայմանավորված, և հնարավո՞ր եք համարում մոտ ապագայում Բելառուսի նկատմամբ պատժամիջոցների վերացումը: Այդ գործընթացը կշարունակվի՞ արդյոք ընտրություններից հետո: Ինչպե՞ս է դրան արձագանքում Ռուսաստանը:
- «Ջերմացումն» ունի ավելի ճիշտ անվանում, որն օգտագործում է բելառուսական արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը՝ «նորմալացում»: Խոսքը հենց դրա մասին է՝ պատժամիջոցների վերացում, պատշաճ մակարդակի հարաբերությունների վերականգնում, նախադրյալների ստեղծում՝ Բելառուսի և նրա արևմտյան հարևանների ու աշխարհում խոշորագույն ինտեգրացիոն կազմավորման՝ Եվրամիության հետ հարաբերությունների խաղաղ, կայուն և կառուցողական զարգացման համար: Ակնհայտ է, որ քաղաքականության տվյալ ուղղությունը ռազմավարական նշանակություն ունի բելառուս ղեկավարության և բելառուսական պետության համար: Եվ, անկասկած, տվյալ գործընթացը կշարունակվի նաև ընտրություններից հետո: Նույնիսկ եթե ինչ-որ բան այնպես չընթանա, Բելառուսում իրավիճակն ապակայունացնելու փորձեր լինեն, և նույնիսկ եթե հարաբերություններում մի նոր «հետընթաց» լինի, միևնույնն է, երկրի ղեկավարությունը կձգտի ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների նորմալացմանը:
Ռուսաստանը կարող է դրան տարբեր ձևով արձագանքել, տարբեր մակարդակներով: Մենք մինչև հիմա բավականին հանգիստ արձագանք ենք տեսել ՌԴ արտգործնախարարության մակարդակով: Իսկ ահա բազայի հետ կապված պատմությունը, որը մեծ հարված է բելառուսական ղեկավարությանը, ստիպում է ավելի խորը մտածել Բելառուսի արտաքին քաղաքական հաջողությունների նկատմամբ Ռուսաստանի իրական վերաբերմունքի մասին: Ցանկացած դեպքում Բելառուսը պատրաստ է նաև իրադարձությունների զարգացման վատթար տարբերակին, սակայն, այնուամենայնիվ, հուսով է, որ լավ կլինի:
- Նախօրեին Բելառուսում անցկացվեցին նախագահական ընտրությունները: Ընտրությունների հետ կապված՝ ի՞նչ ակնկալիքներ ունի Բելառուսը: Ի՞նչ կարող են փոխել այդ ընտրությունները արտաքին քաղաքական գործընթացների համատեքստում:
- Նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ ոչ թե ակնկալիքներ կան, այլ մտադրություններ՝ ընդհանուր արշավն անցկացնելու հանգիստ և ընտրություններից հետո շարունակելու իրականացնել նախորդ փուլում նշված բոլոր արտաքին քաղաքական առաջնայնությունները՝ Եվրասիական տնտեսական միության զարգացում, ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների նորմալացում, ռազմավարական գործընկերություն Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հետ: Սակայն, իհարկե, հարկավոր է պատրաստ լինել նաև նրան, որ միջազգային իրավիճակը կարող է կտրուկ փոխվել: Միջազգային անորոշությունն անընդհատ մեծանում է:

Развитие отношений Беларуси с западными соседями имеет стратегическое значение (эксклюзив)
После выборов Беларусь собирается продолжить развитие Евразийского экономического союза, нормализацию отношений с ЕС и США, стратегическое партнёрство с Китайской Народной Республикой. Об этом в инервью ИАА "Армедиа" сказал эксперт Центра стратегических и внешнеполитических исследований (Беларусь) Юрий Царик.
- Недавно в СМИ активно начал обсуждаться вопрос размещения в Беларуси российской авиабазы, что опроверг президент Лукашенко. Как Вы считаете, является ли этот вопрос предметом переговоров и если нет, то почему он появился в повестке СМИ?
Вопрос о российской военной базе в Беларуси поднимался несколько раз в 2014 и 2015 годах. В июне 2015 года министр обороны Беларуси однозначно дал понять, что вопрос размещения базы находится в политической плоскости. Если перевести это на нормальный язык, это означало, что его положительное решение и даже обсуждение является политически неуместным в условиях идущего "минского процесса" (примирения в Украине).
Тем не менее, российские коллеги данный вопрос поставили на повестку дня в преддверии президентских выборов в Беларуси. Было соответствующее решение правительства и далее президента Российской Федерации. Это были односторонние шаги, нацеленные на то, чтобы оказать давление на белорусское руководство. Параллельно в кампанию давления включились сторонники России в госаппарате и в государственных СМИ и других организациях. Всё это приобретало уже какой-то неприличный внешний вид, а из-за готовности оппозиции использовать данный вопрос для расшатывания политической ситуации стало попахивать и реальной угрозой стабильности в стране.
Именно поэтому Александр Лукашенко сделал публичное заявление.
Следует понимать: по содержанию это заявление соответствует стратегической линии белорусского руководства. Минск сохраняет союз с Россией, но при это нормализует отношения с Западом и далее способствует миру в Украине и в регионе в целом, не играет в игры на эскалацию.
Однако по форме президент Беларуси, конечно, не хотел такое заявление делать, открыто говорить "нет" российской стороне. Но российская сторона своим давлением заставила пойти на такой шаг.
- В последнее время намечается некоторое потепление в отношениях Беларуси с ЕС. С чем это связано и считаете ли Вы возможным снятие санкций с Беларуси в ближайшем будущем? Продолжится ли этот процесс после выборов? Как на это реагирует Россия?
У "потепления" есть более точное название, которое использует белорусское внешнеполитическое ведомство - "нормализация". Речь идёт именно об этом. О снятии санкций, о восстановлении должного уровня отношений, о создании предпосылок для мирного, стабильного и конструктивного развития отношений Беларуси с её западными соседями и крупнейшим интеграционным образованием в мире - Европейским союзом. Очевидно, что данное направление политики имеет стратегическое значение для белорусского руководства и для белорусского государства. И данный процесс, безусловно, продолжится после выборов. Даже если что-то пойдёт не так и будут попытки дестабилизировать ситуацию в Беларуси, и даже если будет какой-то новый "откат" в отношениях, очевидно, руководство страны всё равно будет стремиться к нормализации отношений с ЕС.
Россия может реагировать на это по-разному на разных уровнях. Мы до сих пор видели довольно спокойную реакцию на уровне Министерства иностранных дел РФ. Но вот история с базой, которая во многом "подставляет" белорусское руководство, заставляет задуматься более глубоко о реальном отношении России к внешнеполитическим успехам Беларуси. В любом случае, Беларусь готова и к худшему варианту развития событий, но надеется всё-таки на лучшее.
- 11-ого октября состоялись президентские выборы. Какие ожидания у Беларуси в связи с выборами? Что могут изменить эти выборы в контексте внешнеполитических процессов?
В отношении президентских выборов есть не ожидания, а намерения. И состоят они в том, чтобы провести кампанию спокойно и продолжить после выборов реализацию всех внешнеполитических приоритетов, намеченных на предыдущем этапе - развитие Евразийского экономического союза, нормализацию отношений с ЕС и США, стратегическое партнёрство с Китайской Народной Республикой. Но, конечно, надо быть готовым и к тому, что международная ситуация может резко измениться. Степень её неопределённости постоянно возрастает.