Հնդկական ITEC ծրագրի 50-ամյակը Երևանում
Օրերս Երևանում հանդիպում էր կազմակերպվել հնդկական կառավարական ITEC (Indian Technical & Economic Cooperation)՝ հնդկական տեխնիկական և տնտեսական համագործակցության ծրագրի 50-ամյակի կապակցությամբ: Հանդիպմանը հրավիրված էին այս ծրագրի տարբեր տարիների մասնակիցները:
Ինչպես իր ողջույնի խոսքում նշեց ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. Սուրեշ Բաբուն, «վերջին 15 տարվա ընթացքում այս ծրագրով Հնդկաստանում վերապատրաստում է անցել ավելի քան 300 մասնագետ Հայաստանից: Հիմնականում նրանք մասնակցել են աուդիտի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, հեռահաղորդակցությունների, գյուղական վայրերի զարգացման, անգլերենի, դեղագործության, շրջակա միջավայրի և էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների դասընթացների: Հայաստանին տրվում էր 30 տեղ, սակայն այս տարի՝ 25, իսկ դիմողների քանակն ավելի շատ է: Սակայն մենք կաշխատենք բոլոր հայտերն էլ բավարարել»:
Շնորհավորական խոսքով ելույթ ունեցան կառավարության, արտգործնախարարության ներկայացուցիչները, որոնք նույնպես վերապատրաստում են անցել Հնդկաստանում այս ծրագրով: Այնուհետև իրենց տպավորություններով կիսվեցին նաև մյուս մասնակիցները, որոնք նշեցին, թե ինչպես են այդ դասընթացներն իրենց օգնել մասնագիտական ոլորտում, թե ինչպես է այս հնդկական մթնոլորտն իրենց օգնել անձնական հոգեկան և հոգևոր խնդիրների լուծման հարցում:
Վերջում հայկական և հնդկական պարերով ելույթ ունեցան հայ և հնդիկ կատարողները:
Հիշեցնենք, որ ITEC ծրագրի մեկնարկը տրվել է Հնդկաստանի կառավարության կողմից 1964թ. սեպտեմբերի 15-ին: Այս ծրագրի և նրան հարակից SCAAP (Օգնության հատուկ ծրագիր Հանրակցության և Աֆրիկայի երկրներին) ծրագրի համաձայն, 161 երկրների ներկայացուցիչներին հրավիրում են ուսման, որի հիմքում ընկած է Հնդկաստանի զարգացման փորձը: Ուսուցում է առաջարկվում հետևյալ առարկաներից. աուդիտ, հաշվապահական գործ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, հեռահաղորդակցություններ, գյուղական վայրերի զարգացում, անգլերեն, դեղագործություն, շրջակա միջավայր և էներգիայի վերականգնվող աղբյուրներ, բանկային գործ ու ֆինանսներ, ձեռներեցության զարգացում, փոքր և միջին բիզնեսի զարգացում, կրթության ու կառավարման ոլորտի պլանավորում, տեքստիլ գործ և այլն:

50-летие индийской программы ITEC в Ереване
На днях в Ереване была организована встреча по случаю 50-летия правительственной программы ITEC (Indian Technical & Economic Cooperation) - программы индийского технического и экономического сотрудничества. На встречу были приглашены участники этой программы разных лет.
Как в своей приветственной речи отметил чрезвычайный и полномочный посол Индии в Армении Е.П. Суреш Бабу, "за 15 лет по этой программе в Индии прошли стажировку более 300 специалистов из Армении. В основном это были курсы по аудиту, информационным технологиям, телекоммуникациям, развитию сельских районов, английскому языку, фармацевтике, окружающей среде и возобновляемым источникам энергии и т.д. Армении предоставлялось 30 мест в год, но в этом году - 25, а заявлений намного больше. Но мы постараемся, чтобы все заявки были удовлетворены".
С поздравительными речами выступили представители правительства, МИД, которые также прошли стажировку в Индии по этой программе. Затем выступили другие участники, которые отметили, как эти курсы им помогли в профессиональной сфере, как им помогла индийская атмосфера в решении индивидуальных душевных и духовных проблем.
Затем была культурная программа, были индийские и армянские танцы с участием армянских и индийских девушек.
Напомним, что программа ITEC была запущена Правительством Индии 15 сентября 1964 г. для осуществления сотрудничества и оказания технической помощи. Согласно этой программе и смежной программе SCAAP (Специальной программе помощи странам Содружества и Африки) представителей 161 страны Азии, Африки, Восточной Европы (включая бывший СССР), Латинской Америки, Карибского бассейна, островов Тихого Океана и небольших островных государств приглашают пройти обучение, в основе которого лежит опыт развития Индии, приобретенный в различных областях на протяжении шестидесяти лет.
Предлагается обучение по различным предметам: бухгалтерскому учету, аудиту, банковскому делу и финансам, управлению, работе на компьютере, продвинутым средствам вычислительной техники, информационным технологиям, телекоммуникациям, трудовым вопросам, развитию предпринимательства, развитию малого и среднего бизнеса, развитию сельских районов, английскому языку, массовым коммуникациям, планированию в области образования и управлению, дизайну инструментов, фармацевтике, образованию и исследованиям, текстильному делу, окружающей среде и возобновляемым источникам энергии, т.д.