ԱՄՆ-ն Իրանի դեմ կարող է միջոցներ ձեռնարկել
ԱՄՆ-ում անհրաժեշտ են համարում միջոցներ ձեռնարկել Իրանի դեմ՝  բալիստիկ հրթիռի արձակման պատճառով։ Այդ հարցը կբարձրացվի ՄԱԿ ԱԽ-ում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում կատարելով ԱՄՆ պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարկ Տոների խոսքերին։
«Մոտակա օրերին մենք հարցը կբարձրացնենք ՄԱԿ Անվտանգության Խորհրդում՝ պատասխան պահանջելով։ Չեմ կարող հայտարարել, որ մենք անմիջապես միջոցներ կձեռնարկենք, չնայած ակնհայտորեն ունենք դրա իրավունքը, բայց մինչ այդ պետք է հարցը բարձրացնենք ՄԱԿ ԱԽ-ում»,- ասել է Տոները։
Նախօրեին Իրանի պաշտպանության նախարար Հոսսեյն Դեպգանը հայտարարել է հեռահար բալիստիկ հրթիռի հաջող փորձարկման մասին։ ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ այդ փորձարկումը խախտում է ՄԱԿ բանաձևերը։
ՄԱԿ ԱԽ 1929 բանաձևը նախատեսում է, որ Իրանը չի կարող մասնակցել բալիստիկ հրթիռների հետ կապ ունեցող որևէ միջոցառման։

США могут принять меры в отношении Ирана
США считают необходимым принять меры в отношении Ирана в связи с запуском баллистической ракеты. Вопрос будет поднят в Совете Безопасности ООН в ближайшее время,  как передает РИА "Новости" заявил официальный представитель госдепартамента США Марк Тонер.
"В предстоящие дни мы поднимем вопрос в Совбезе ООН, требуя соответствующего ответа. Я не могу объявить, что мы немедленно предпримем меры, хотя мы, очевидно, имеем на это право, но предварительно мы должны поднять этот вопрос в Совбезе ООН", — сказал Тонер.
Ранее министр обороны Ирана генерал Хоссейн Дехган заявил об успешном испытании новой баллистической ракеты дальнего радиуса действия. США заявили, что испытание Ираном баллистической ракеты нарушают резолюцию ООН.
Резолюция 1929 Совета Безопасности ООН предусматривает, что Иран не может участвовать в каких-либо мероприятиях, связанных с баллистическими ракетами.