ԱՄՆ-ն Իրանի դեմ կարող է միջոցներ ձեռնարկել
ԱՄՆ-ում անհրաժեշտ են համարում միջոցներ ձեռնարկել Իրանի դեմ՝  բալիստիկ հրթիռի արձակման պատճառով։ Այդ հարցը կբարձրացվի ՄԱԿ ԱԽ-ում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում կատարելով ԱՄՆ պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարկ Տոների խոսքերին։
«Մոտակա օրերին մենք հարցը կբարձրացնենք ՄԱԿ Անվտանգության Խորհրդում՝ պատասխան պահանջելով։ Չեմ կարող հայտարարել, որ մենք անմիջապես միջոցներ կձեռնարկենք, չնայած ակնհայտորեն ունենք դրա իրավունքը, բայց մինչ այդ պետք է հարցը բարձրացնենք ՄԱԿ ԱԽ-ում»,- ասել է Տոները։
Նախօրեին Իրանի պաշտպանության նախարար Հոսսեյն Դեպգանը հայտարարել է հեռահար բալիստիկ հրթիռի հաջող փորձարկման մասին։ ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ այդ փորձարկումը խախտում է ՄԱԿ բանաձևերը։
ՄԱԿ ԱԽ 1929 բանաձևը նախատեսում է, որ Իրանը չի կարող մասնակցել բալիստիկ հրթիռների հետ կապ ունեցող որևէ միջոցառման։

USA to Take Measures Against Iran
The United States will seek ''appropriate action'' in the U.N. Security Council ''in the coming days'' against Iran for its launching of a ballistic missile earlier this week, - The Voice of America reports.
''We have looked into the facts and it now does appear that the missile launch that Iran conducted did violate U.N. Security Council resolutions,'' U.S. Ambassador Samantha Power told VOA on Friday. ''So we will indeed bring it to the U.N. Security Council and press for the appropriate action, and we are also looking bilaterally at things we can do as well.''
On Wednesday, Power said that Washington was looking into the possibility that Iran had violated council resolutions with the launch.