Չնայած միջուկային համաձայնագրին՝ Իրան-ԱՄՆ տարաձայնությունները շարունակվում են
Միացյալ Նահանգներն ու Եվրոպան պատրաստվում են հանել Իրանի նկատմամբ գործող տնտեսական պատճամիջոցները, քանի որ հոկտեմբերի 18-ին Իրանի և միջազգային միջնորդների միջև կնքված պատմական համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել։ Ինչպես հայտնում է Agence France-Presse-ն, այսօր համաձայնագիրը ստորագրած կողմերի (Մեծ Բրիտանիա, Չինաստան, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Ռուսաստան, ԱՄՆ) ներկայացուցիչները հանդիպելու են Վիեննայում համաձայնագրի իրականացումը վերահսկող հանձնաժողով ստեղծելու նպատակով։ Հոկտեմբերի 15-ին Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը հայտարարեց, որ Իրանը տրամադրել է իր միջուկային ծրագրի վերաբերյալ անհրաժեշտ տեղեկությունները։
Թվում է, թե իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ կնքված գործարքն իրականացվում է առանց որևէ լուրջ խոչընդոտների, սակայն Իրան-ԱՄՆ հարաբերություններում նոր տարաձայնություններ են ի հայտ գալիս։ Խոսքը գնում է Իրանի կողմից հեռավոր բալիստիկ հրթիռների փորձարկման մասին, որ Միացյալ Նահանգների կողմից դիտարկվում է որպես ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի համապատասխան բանաձևերի խախտում։
ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Սամանթա Փաուերն ասել է, որ Միացյալ Նահանգները հաստատել է Իրանի կողմից միջին հեռահարության բալիստիկ հրթիռների փորձարկումն` ընդգծելով, որ «ԱՄՆ-ը խիստ անհանագստացած է Իրանի բալիստիկ հրթիռների փորձարկմամբ», հայտնում է Reuters գործակալությունը։ ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպանը նաև հայտնել է, որ ամերիկյան կողմն այս մասին զեկույց է պատրաստում և առաջիկա օրերին այն ներկայացնելու է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի անդամների դիտարկմանը։
Հիշեցնենք, որ նախորդ շաբաթ  Իրանը հայտարարեց տեղական արտադրության նոր հեռավոր բալիստիկ հրթիռները հաջողությամբ փորձարկելու մասին՝ այսպիսով զգալի առաջընթաց արձանագրելով իր բալիստիկ զինանոցի զարգացման գործում: Մինչդեռ  Իրանի կողմից բալիստիկ հրթիռների փորձարկումն արգելված է 2010 թվականին ընդունված ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի 1929 բանաձևով։ Նախատեսվում է, որ միջուկային  համաձայնագրի գործելուց հետո ևս 8 տարի Իրանը պետք է զերծ մնա միջուկային զենք տեղափոխող բալիստիկ հրթիռներ փորձարկելուց:
Փորձագետները մտավախություն են հայտնում, որ այս տարաձայնությունները կարող են դառնալ միջուկային գործարքի խափանման պատճառ: Մտավախությունները նաև խորանում են Կասպից ծովում ռուս-իրանական համատեղ զորավարժությունների մասին տեղեկությունների ֆոնին։ Սակայն, Սպիտակ Տունն արդեն հայտարարել է, որ այս խնդիրները որևէ ազդեցություն չեն ունենալու վերջերս կնքված միջուկային գործարքի վրա: «Սա միջուկային համաձայնագրից անջատ հարց է», - պնդում է ԱՄՆ-ը:

The United States and Europe began preparing to lift the trade sanctions as the historic nuclear deal between Iran and six world powers came into effect on October 18. According to France-Presse Agency, envoys of the deal signatories - Britain, China, France, Germany, Russia and the United States - will meet in Vienna to form a commission to oversee the implementation of the accord. Earlier the International Atomic Energy Agency stated that Iran has provided the necessary information on its nuclear program.
It seems the nuclear agreement is being implemented without serious obstacles but new disputes rise in US-Iran relations. The United States has confirmed that Iran tested a medium-range missile capable of delivering a nuclear weapon, in "clear violation" of a United Nations Security Council ban on ballistic missile tests, Reuters reports. "The United States is deeply concerned about Iran's recent ballistic missile launch," the U.S. ambassador to the United Nations, Samantha Power, said in a statement.
"After reviewing the available information, we can confirm that Iran launched on Oct. 10 a medium-range ballistic missile inherently capable of delivering a nuclear weapon," she said. "This was a clear violation of U.N. Security Council Resolution 1929." The United States is preparing a report on the incident for the Security Council's Iran Sanctions Committee and will raise the matter directly with Security Council members "in the coming days," Power said.
It shoud be noted that last week Iran announced that it had successfully tested new ballistic missiles of local production which greatly increases Iran's strategic deterrence capability. However, ballistic missile tests by Iran are banned under Security Council resolution 1929, which was adopted in 2010. Once the deal takes effect, Iran will still be "called upon" to refrain from undertaking any work on ballistic missiles designed to deliver nuclear weapons for a period of up to eight years, according to a Security Council resolution adopted in July.
Analysts are concerned that these disputes may become the reason for disruption of the nuclear deal. The corcerns have deepenec due to the news about Iran-Russia joint military exercises in the Caspian Sea. However, according to the White House these issues will have no impact on the implementation of the nuclear agreement.