Ի՞նչ նախապայմաններ կան Իրաքում Ռուսաստանի ռազմական միջամտության համար
Ռուսաստանի և Սիրիայի միջև ռազմական փոխգործակցության խորացման ֆոնին քննարկվում է համանման ռուս-իրաքյան համագործակցության հնարավորությունը: Իրաքի շիական «Օրենքի պետություն» քաղաքական կոալիցիայի անդամ Մուուաֆակ Ռուբաին Sputnik գործակալությանն ասել է, որ Իրաքի խորհրդարանը ծրագրում է մինչև հոկտեմբերի վերջ քվեարկության դնել ՌԴ օդուժի աջակցության համար Մոսկվային դիմելու հարցը` «Իսլամական պետության» դեմ պայքարելու նպատակով:
«Օրենքի պետություն» կոալիցիան Իրաքի խոշորագույն քաղաքական կուսակցությունն է: Այն գլխավորում է Իրաքի նախկին վարչապետ Նուրի Ալ-Մալիքին: Հենց սա է պատճառը, որ կոալիցիայի կարծիքով այս հարցը ստանալու է խորհրդարանի մեծամասնության աջակցությունը: «Կարևոր չէ, թե արդյոք սուննիական և քրդական խմբակցությունները կաջակցեն հարցմանը, թե ոչ: Դա ոչինչ չի փոխում: Մենք բավարար ուժ ունենք խորհրդարանում», - ասել է շիական կոալիցիայի ներկայացուցիչը, ով Մալիքիի կառավարությունում աշխատել է որպես ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական:
Տարբեր ձևաչափերով շարունակվում են քննարկումները ռուս-իրաքյան ռազմական համագործակցության խորացման շուրջ: Ռուսաստանի ռազմա-տեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության պատվիրակությունը Բաղդադում երկրի պաշտպանության նախարարության հետ քննարկել է ռազմա-տեխնիկական ոլորտում գործող համաձայնագրերը: Ինչպես հայտնում է Sputnik գործակալությունը, ռուսական պատվիրակությունն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է աջակցել Իրաքին ահաբեկչության դեմ պայքարում և լուծել ավելի վաղ կնքված պայմանագրերի կատարման հետ կապված հարցերը:
Իրաքի վարչապետ Հայդար Ալ-Աբադին հոկտեմբերի 19-ին Բաղդադում ՌԴ դեսպան Իլյա Մորգունովի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է, որ «Իրաքը շահագրգռված է Ռուսաստանի հետ ամուր հարաբերությունների հաստատմամբ»: Ինչպես տեղեկացնում է РИА Новости-ն, Իրաքում Ռուսաստանի դեսպանը Աբադիին է փոխանցել  ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ուղերձը, որում նշվում է «Ռուսաստանի ցանկության մասին Իրաքի հետ զարգացնելու երկկողմ հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում, մասնավորապես՝ զինամթերքի և տեղեկատվության փոխանակման բնագավառներում»:
Ինչպես և ակնկալվում էր, Ռուսաստանի և Իրաքի միջև ռազմական համագործակցության խորացման շուրջ քննարկումները լուրջ անհանգստություն են առաջացրել Միացյալ Նահանգներում, որը համարվում է Իրաքի գլխավոր ռազմական դաշնակիցը: Հենց այդ պատճառով էլ ԱՄՆ բարձրաստիճան գեներալ Ջոզեֆ Դանֆորդն անսպասելի այցով ժամանել է Իրաք: Երկրի վարչապետն ու պաշտպանության նախարարը վստահեցրել են նրան, որ Իրաքը մտադիր չէ Ռուսաստանից օգնություն խնդրել ԻՊ-ի դեմ պայքարելու համար: Ինչպես նշում է քուվեյթյան MENAFN գործակալությունը, Իրաքի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի, Իրանի և Սիրիայի հետ Իրաքի ռազմական համագործակցությունն ուղղված չէ որևէ երկրի դեմ:
Ջոզեֆ Դանֆորդի այցից մեկ շաբաթ առաջ Բաղդադում էր ԻՊ-ի դեմ ԱՄՆ-ի գլխավորած միջազգային կոալիցիայում ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Ջոն Ալենը, որ ևս Իրաքի վարչապետի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է, որ «Վաշինգտոնն անհանգստացած է Ռուսաստանի հետ Իրաքի համագործակցությամբ», գրում է Al-Bawaba գործակալությունը: ԱՄՆ-ի մտավախություններն, ինչ խոսք, պայմանավորված են ամերիկյան մերձավորարևելյան քաղաքականության մեջ Իրաքի ռազմավարական կարևորությամբ:
Հիշեցնենք նաև, որ ռուս-իրաքյան ռազմական համագործակցությունը երկկողմ կապերից բացի այս պահին իրականացվում է նաև Ռուսաստան-Իրան-Սիրիա-Իրաք ձևաչափով: Բաղդադում տեղեկատվական կենտրոն է ստեղծվել՝ ԻՊ-ի դեմ այս երկրների գործողությունները համակարգելու նպատակով: Բացի այդ, վերջերս Իրաքը Ռուսաստանից TOS-1 հրթիռային համակարգեր և և Mi-28 ռազմական ինքնաթիռներ է գնել:
Իրաքի հետ Ռուսաստանի ռազմական համագործակցության խորացման այս միտումները մի քանի պատճառ ունեն: Նախ, սա պետք է դիտարկել առհասարակ Մերձավոր Արևելքում Ռուսաստանի ռազմական ներկայության աճի համատեքստում: Բացի այդ, Իրաքում այս պահին հարմար նախադրյալներ կան Ռուսաստանի ազդեցության ընդլայնման համար:
Խոսքը գնում է հատկապես ԱՄՆ-Իրաք ռազմավարական համագործակցության որոշակի խարխլման մասին: Այս փոփոխությունը հատկապես ակնհայտ դարձավ այն ժամանակ, երբ 2011 թվականին ամերիկյան զորքերը դուրս բերվեցին Իրաքից, իսկ իրաքյան բանակը 2014 թվականին չկարողացավ դիմագրավել ԻՊ-ի առաջախաղացմանը` զգալի տարածքներ զիջելով նրան: Միաժամանակ ԱՄՆ-ի գլխավորած միջազգային կոալիցիայի գործողություններն ԻՊ-ի դեմ որևէ արդյունք չեն տալիս: Հենց սա էլ հիմք է ստեղծում այլ ուժերի, այդ թվում՝ Իրանի, Ռուսաստանի, Թուրքիայի, Սաուդյան Արաբիայի համար՝ լրացնելու Իրաքում առաջացած քաղաքական վակումը:

Есть ли в Ираке предпосылки для российской военной интервенции?
На фоне наращивания военного сотрудничества между Россией и Сирией обсуждается возможность подобного сотрудничества между Россией и Ираком. В частности, парламент Ирака до конца октября планирует провести голосование по вопросу обращения за поддержкой ВКС РФ в борьбе с группировкой "Исламское государство". Как передает РИА Новости, об этом заявил агентству Sputnik депутат от шиитской коалиции "Государство закона" Мувафак ар-Рубаи.
Эта коалиция является самой крупной шиитской политической силой Ирака. Коалицию возглавляет бывший премьер-министр Ирака Нури Ал-Малики. Именно по этой причине Мувафак ар-Рубаи утверждает, что запрос о российской поддержке будет одобрен большинством голосов в иракском парламенте. "Неважно, поддержат ли суннитские и курдские депутаты данный запрос. Это ничего не меняет, поскольку у нас есть достаточно сил в парламенте", - сказал Ар-Рубаи, который ранее работал советником по вопросам национальной безопасности в правительстве Ал-Малики.
Дискуссии относительно углубления российско-иракского военного сотрудничества ведутся в различных форматах. Делегация федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству России в рамках визита в Багдад пересмотрела ряд соглашений с Ираком в этой сфере. Как отмечает РИА Новости, российская делегация подчеркнула готовность РФ поддерживать Ирак в борьбе с терроризмом и разрешить все вопросы, связанные с заключенными ранее контрактами.
Премьер-министр Ирака Хейдар аль-Абади 19 октября в Багдаде встретился с послом РФ в Багдаде Ильей Моргуновым. Российский посол передал премьер-министру Ирака послание от президента России Владимира Путина, в котором, по сообщению канцелярии, "говорится о желании России развивать двусторонние отношения с Ираком в различных областях, в частности, в сфере вооружений", и обмениваться информацией для противостояния террористической группировке "Исламское государство".
Как и ожидалось, дискуссии на тему военного сотрудничества между Россией и Ираком вызвали серьезную озабоченность в Соединенных Штатах, которые считаются главным военным партнером Ирака. Именно поэтому Джозеф Данфорд, высокопоставленный генерал США, с неожиданным визитом прибыл в Багдад. Премьер-министр и министр обороны страны заверили его, что Ирак не намерен обращаться к России за помощью в борьбе против ИГ. Как сообщает агентство MENAFN, министерство обороны Ирака заявило, что военное сотрудничество Ирака с Россией, Ираном и Сирией не направлено против какой-либо страны.
За неделю до визита Данфорда Багдад посетил Джон Ален, представитель Госдепа США в международной коалиции против ИГ. Во время встречи с премьер-министром Ирака он отметил, что "Вашингтон озабочен сотрудничеством Ирака с Россией", пишет Al-Bawaba.
Опасения США обусловлены стратегической важностью Ирака в американской ближневосточной политике.
Напомним, что российско-иракское военное сотрудничество на данный момент осуществляется также в формате Россия-Иран-Ирак-Сирия. Недавно в Багдаде был создан информационный центр для координации действий этих стран против ИГ. А на днях Ирак купил у России ракетные системы TOS-1 и боевые самолеты Mi-28.
Обсуждения на тему военного сотрудничества между Россией и Ираком имеют свои причины. Во-первых, это следует рассматривать в контексте наращивания российского военного присутствия на Ближнем Востоке в целом. Кроме этого, сейчас в Ираке существуют соответствующие предпосылки для расширения российского влияния. Речь идет в первую очередь об определенном пошатнении стратегического сотрудничества Ирака и США. Данное изменение в отношениях стало явным, когда в 2011 году американские военные силы были выведены из Ирака, а иракская армия не смогла противостоять продвижению ИГ и уступила ей значительные территории. Одновременно действия возглавляемой США коалиции против ИГ сегодня не дают нужного результата.
Это и создает почву для других сил, в том числе для России, Ирана, Турции и Саудовской Аравии заполнить политический вакуум в Ираке.