Մնալ անկա՞խ, թե՞ դառնալ Ռուսաստանի մաս. կարծիք Հարավային Օսիայից
- Այսօր շատ է խոսվում Ռուսաստանին միանալու վերաբերյալ Հարավային Օսիայում հնարավոր հանրաքվեի մասին: Ի՞նչ է իրականում ցանակում Հարավային Օսիայի բնակչությունը, ի՞նչ տրամադրութուններ կան այսօր այդտեղ:
- Տրամադրությունները տարբեր են: Կան Հարավային Օսիայի՝ Ռուսաստանի կազմի մեջ մտնելու կողմնակիցներ, ովքեր դա պատճառաբանում են անվտանգության հարցերով, ասում են, որ ՌԴ կազմի մեջ մտնելով՝ Հարավային Օսիան վերջնականապես կլուծի անվտանգության խնդիրը: Առաջին հերթին դա Վրաստանի կողմից մեր տարածքի նկատմամբ հավակնություններից պաշտպանություն է և համապատասխանաբար պաշտպանություն է վրացական հերթական ագրեսիայից, և երկրորդը՝ Հյուսիսային Օսիային վերամիավորվելու հարցերն է (իբր ՌԴ կազմում դա անելն ավելի հեշտ է):
Հասարակության երկրորդ հատվածը հանդես է գալիս պետականության ամրապնդման, Հարավային Օսիայի Հանրապետության անկախությունը ճանաչող երկրների շրջանակի ընդլայնման և Ռուսաստանի հետ դաշնակցայի հարաբերությունների հաստատման դիրքերից: Նրանք ևս հանդես են գալիս Հյուսիսային Օսիայի հետ վերամիավորման դիրքերից, բայց ոչ մեկ այլ պետության կազմում: Քանի որ այսօր դա անիրատեսական է, վերամիավորման հարցը դեռևս փակ է մնում, հատկապես որ Օսիայի ո՛չ հյուսիսում, ո՛չ հարավում իրականում այդ գործընթացին պատրաստ չեն, քանի որ դա ոչ միայն ցանկություն է, այլ նաև բազմաթիվ վարչական և իրավական հարցերի լուծում: Ի դեպ, ՌԴ կազմի մեջ մտնելու կողմնակիցները այսօր այլևս չեն խոսում Հյուսիսային Օսիայի հետ վերամիավորման մասին, այլ ավելի շատ հակված են, որ Հարավային Օսիան մտնի ՌԴ կազմի մեջ և դառնա դաշնության առանձին սուբյեկտ, և հնարավոր է, որ երբևէ տեղի կունենա դաշնության մեկ սուբյեկտում վերամիավորումը:
Նախագահի հայտարարությունը Հարավային Օսիայի՝ ՌԴ կազմի մեջ մտնելու հանրաքվե նախաձեռնելու մասին շատերի համար անսպասելի էր, բայց ամենակարևոր հարցը, որն առաջանում՝
1. ինչու՞ այդ հարցը բարձրացվեց հենց Սուրկովի ժամանումից և նրա հետ հանդիպումից հետո: Մինչ այդ մեր նախագահը այդ հարցով որևէ հանրաքվեի չէր աջակցել:
2. միևնույն ժամանակ քանի որ Ուկրաինայի հետ կապված ողջ Արևմուտքը հանդես եկավ Ռուսաստանի դեմ իր պատասխան պատժամիջոցներով, ուստի Հարավային Օսիան իր հանրաքվեով փաստացիորեն Ռուսաստանին վատ դրության մեջ է դնում:
Մյուս կողմից, մեսսիջը հետևյալն էր. հիմա կքվեարկենք ՌԴ կազմի մեջ մտնելու օգտին, իսկ հետո, երբ Ռուսաստանը ցանկանա և ունենա նման հնարավորություն, արագ կմիացնի իրեն Հարավային Օսիան: Եվ, իհարկե, այդ դեպքում հարց է առաջանում. ո՞վ է այդ հաղորդագրությունները հղում՝ Մոսկվա՞ն, թե՞ Ցխինվալը:

Эксклюзив из Южной Осетии: независимость или союзнические отношения с РФ?
- Сегодня много говорится о возможном референдуме в Южной Осетии по поводу присоединения к России. Скажите пожалуйста, чего на самом деле желают жители Южной Осетии, каковы там сегодня настроения?
- Настроения разные. Есть сторонники вхождения Южной Осетии в состав России - они мотивируют это вопросами безопасности: говорят, что войдя в РФ, Южная Осетия наконец-то решит вопросы безопасности, в первую очередь это защита от притязаний Грузии на нашу территорию и, соответственно, защита от очередной грузинской агрессии и второе - это вопросы воссоединения с Северной Осетией (якобы, в составе РФ это сделать проще). Вторая часть общества выступает за укрепление государственности, расширение круга стран, признавших независимость Республики Южная Осетия и за СОЮЗНИЧЕСКИЕ отношения с РФ. И вторые тоже - за воссоединение с Северной Осетией, но не в составе другого государства. Так как сегодня это нереально, то пока что вопрос о воссоединения остается закрытым. Тем более, что ни на севере, ни на юге Осетии на самом деле к этому процессу не готовы, т.к. это не только желание, но и решение множества административных и правовых вопросов. Кстати, сторонники вхождения в РФ сегодня больше не говорят о воссоединении с Северной Осетией, а больше склонны к тому, что РЮО должна войти в РФ и быть отдельным субъектом федерации и, может быть, когда-нибудь и произойдет воссоединение в один субъект федерации. Поэтому вопрос очень сложный. Заявление президента РЮО об инициировании референдума по вопросу о вхождении Южной Осетии в состав РФ для многих стало большой неожиданностью, но самое главное - это вопросы, которые при этом возникают: 1 - почему этот вопрос встал именно после приезда и встречи с Сурковым? До этого никаких референдумов по этому вопросу наш президент не поддерживал. 2 - в то время как против России ополчился весь Запад со своими и ответными санкциями в связи с Украиной, Южная Осетия, фактически, со своим референдумом подставляет России большую свинью. С другой стороны, мессидж был такой: сейчас дружно проголосуем за вхождение, а потом, когда Россия захочет и у нее будет такая возможность, она быстренько присоединит к себе Южную Осетию. И, конечно, вопрос, который при этом возникает - кто эти мессиджи генерирует? Москва или Цхинвал?..