Էրդողանն առաջարկում է վերանայել ՄԱԿ ԱԽ-ի կազմը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սեփական երկրի ներսում իր հեղինակության աննախադեպ անկման ֆոնի վրա փորձում է բարձրացնել իր հեղինակությունը մուսուլմանական աշխարհում: Էրդողանը հայտարարել է̦ որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի կազմն անարդար է̦ և կոչ է արել բարեփոխել այն̦ գրում է РИА Новости-ն:
«ՄԱԿ ԱԽ-ի 5 մշտական անդամների շարքում որևէ մուսուլմանական երկիր չկա: Աշխարհն ավելի մեծ է̦ քան այս 5 մշտական անդամները̦ որոնք չեն ներկայացնում բոլոր մայրցամաքները: Մի՞թե սա արդար է: Աշխարհի գրեթե 200 երկրներ ստիպված են ենթարկվել այս 5 երկրներից մեկի քմահաճույքին: Գոյություն ունեցող կարգն այլևս չի համապատասխանում այսօրվա իրողություններին̦ այն պետք է փոխվի»̦ - ասել է Էրդողանը` ելույթ ունենալով Իրավական հետազոտությունների ասոցիացիայի ժողովի ժամանակ:
Թուրքիայի նախագահն առաջարկում է ռոտացիայի հիմքի վրա ավելացնել ԱԽ-ի ոչ մշտական անդամների թիվը` այն 10-ից հասցնելով 20-ի: Բացի այդ̦ Էրդողանն ուզում է̦ որ ՄԱԿ ԱԽ-ի ոչ մշտական անդամները նույն լիազորություններն ունենան̦ ինչ և մշտական անդամները:
Նշենք̦ որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհուրդը բաղկացած է 5 մշտական (ԱՄՆ̦ Ռուսաստան̦ Մեծ Բրիտանիա̦ Ֆրանսիա̦ Չինաստան) և 10 ոչ մշտական անդամներից̦ որոնք ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընտրվում են 2 տարի ժամկետով տարածաշրջանային ներկայացուցչության հավասարության սկզբունքով` ներկայացնելով աֆրիկյան̦ ասիական̦ արևելաեվրոպական̦ Լատինական Ամերիկայի և Կարիբյան կղզիների̦ Արևմտյան Եվրոպայի խմբերը:
Հատկանշական է̦ որ սա Էրդողանի առաջին նման հայտարարությունը չէ: Թուրքիայի նախագահն իր ելույթներում հաճախ է ընդգծում̦ որ ԱԽ-ի 5 մշտական անդամները միայն ներկայացնում են «Եվրոպայի̦ Ասիայի և Ամերիկայի շահերը»: Էրդողանի կարծիքով ԱԽ-ն ընդամենը քրիստոնեական խումբ է և չի կարող բավարարել մուսուլմանների պահանջները:
Մասնավորապես̦ 2015 թվականի հունվարին Ստամբուլում Իսլամական համագործակցության կազմակերպության հերթական հանդիպման ժամանակ Էրդողանը կրկին քննադատեց ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին̦ որը մուսուլմանական աշխարհին առնչվող որոշումներ է կայացնում` մինչդեռ իր հիմնական անդամների շարքում մուսուլմանական երկիր չկա: «Մի՞թե ամբողջ աշխարհը հանձնվել է այս հինգ անդամներին: Ո՞րն է այստեղ արդարությունը: Մենք 56 երկիր ենք: Իսլամական երկրները կազմում են ՄԱԿ-ի երկրների մեկ երրորդը: Ո՞րն է մեր գործառույթը»̦ - Էրդողանի ելույթը մեջբերում է The Times of Israel գործակալությունը:
Խնդիրն այն է̦ որ Էրդողանի նպատակը ոչ թե մուսուլմանական աշխարհի շահերի պաշտպանությունն է̦ այլ սեփական նկրտումների իրագործումը: Էրդողանի Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը̦ 2002 թվականին գալով իշխանության̦ սկսեց երկրի ներսում հասարակության իսլամականացման գործընթացը: Մյուս կողմից̦ Էրդողանը սկսեց մուսուլմանական̦ հատկապես արաբական երկրների հետ մտերմանալու քաղաքականություն վարել: Սակայն «արաբական գարնան» սկսվելուց և տարածաշրջանային իրադարձություններում Թուրքիայի անհարկի միջամտության արդյունքում նրա մերձավորարևելյան քաղաքականությունը տապալվեց: Եվ հիմա Էրդողանը կանգնել է իր նվազած հեղինակությունը բարձրացնելու խնդրի առաջ: Մյուս կողմից̦ նա ցանկանում է Թուրքիայի համար տեղ ապահովել ԱԽ-ի ոչ մշտական անդամների շարքում: Վերջին անգամ ոչ մշտական անդամի տեղի համար պայքարում Թուրքիան պարտվեց Իսպանիային:

Эрдоган желает видеть Турцию в Совбезе ООН
Президент Турции Тайип Эрдоган на фоне беспрецедентного падения собственной репутации внутри страны пытается поднять свой рейтинг в мусульманском мире. Так, вчера Эрдоган назвал несправедливым состав Совета Безопасности ООН и призвал к его реформированию, передает РИА Новости. "Среди пяти постоянных членов Совбеза ООН нет ни одной мусульманской страны. Мир больше, чем пять постоянных членов, которые не представляют всех континентов. Разве это справедливо? Около 200 стран мира вынуждены подчиняться прихоти одной из пяти стран. Существующий порядок более не соответствует реалиям сегодняшнего дня, он должен быть изменен", - заявил Эргодан, выступая на собрании Ассоциации юридических исследований.
Он предложил увеличить на ротационной основе число непостоянных членов Совета Безопасности ООН с 10 до 20 стран, наделив их правами постоянных членов Совбеза.
Отметим, что в состав Совета Безопасности ООН входят 15 государств-членов - 5 постоянных (США, Великобритания, Франция, Россия и Китай) и 10 непостоянных, избираемых Генеральной Ассамблеей ООН на двухлетний срок - по 5 каждый год. Непостоянные члены избираются по принципу равномерного регионального представительства. Государства-члены ООН поделены на пять групп, каждая из которых имеет определенное число мест в Совете Безопасности: африканская группа, азиатская группа, восточно-европейская группа, группа государств Латинской Америки и Карибских островов, группа государств Западной Европы и прочих стран.
Примечательно, что это не первое подобное заявление Эрдогана. Президент Турции часто в своих выступлениях говорит о том, что постоянные члены Совбеза ООН представляют только интересы "Европы, Азии и Америки". По мнению Эрдогана, Совбез ООН – христианская группа, и она не может удовлетворить требования мусульман.
В частности, в январе 2015 года в Стамбуле во время очередной встречи в рамках Организации Исламского Сотрудничества Эрдоган снова раскритиковал Совбез ООН, отметив, что Совбез принимает решения относительно мусульманских стран, однако в его составе нет ни одной мусульманской страны. "Неужели весь мир сдался этим пяти странам? Где здесь справедливость? Нас 56 стран. Исламские страны составляют треть стран ООН. В чем заключается наша функция?", - речь Эрдогана цитирует агентство The Times of Israel.
Проблема в том, что реальной целью Эрдогана является не защита интересов мусульманского мира, а реализация собственных амбиций. "Партия Справедливости и развития" Эрдогана, придя к власти в 2002 году, начала процесс исламизации общества внутри Турции. Одновременно Эрдоган начал проводить политику, направленную на сближение с мусульманскими, в первую очередь, с арабскими странами. Однако после начала "арабской весны" в результате одиозного вмешательства Турции в региональные события ближневосточная политика Эрдогана провалилась. И сейчас президент Турции встал перед необходимостью повышения своей репутации. Кроме того, он, естественно, хочет обеспечить Турции место в Совбезе ОНН. В прошлый раз Турция в этой борьбе проиграла Испании.