Չեռնոգորիայում ցույցը ցրելու ժամանակ տուժել է 40 մարդ
Չեռնոգորիայի մայրաքաղաք Պոդգորիցայում ընդդիմադիրների կողմից անցկացված բողոքի ցույցը ցրելու համար ոստիկանությունն արցունքաբեր գազ է օգտագործել, գրում է Корреспондент-ը:
Ոստիկանության 15 աշխատակից և 24 քաղաքացիներ բժշկական օգնության են դիմել: Այդ մասին տեղեկացրել է Չեռնոգորիայի ՆԳ նախարար Ռաշկո Կոնևիչը:
Նա նշել է, որ քաղաքացիների մեծ մասը տուժել է քիմիական նյութից, որը իրավապահները ստիպված օգտագործել են՝ ի պատասխան ցուցարարների բռնության: Խորհրդարանի շենքի մոտ անցկացվող ցույցը ցրելուց հետո ցուցարարները շարունակել են դիմադրություն ցույց տալ ոստիկաններին քաղաքի այլ հատվածներում:
Նախօրեին «Ժողովրդավարական ճակատ» ընդդիմադիր ուժերի կոալիցիան պահանջել է Միլո Ջուկանովիչի կառավարության հրաժարականը: Ցուցարարները սկսել են պահանջել իրենց ներս թողնել խորհրդարանի շենք:

Montenegrin police on Saturday fired tear gas at opposition supporters who hurled fire bombs and torches to demand the resignation Prime Minister Milo Djukanovic's government; the one that hopes to steer the Balkan country toward NATO membership later this year, ABC News report.
Police said 15 policemen were hurt, while 24 protesters sought doctors' help because of tear gas. One opposition leader was detained.
Anti-government protesters gathered earlier at a central square, pledging to bring down the government. Opposition leader Nebojsa Medojevic shouted "the dictator must fall," referring to Djukanovic, who has been in power for 25 years and whom opposition accuse of authoritarian rule.