Չեռնոգորիայում ցույցը ցրելու ժամանակ տուժել է 40 մարդ
Չեռնոգորիայի մայրաքաղաք Պոդգորիցայում ընդդիմադիրների կողմից անցկացված բողոքի ցույցը ցրելու համար ոստիկանությունն արցունքաբեր գազ է օգտագործել, գրում է Корреспондент-ը:
Ոստիկանության 15 աշխատակից և 24 քաղաքացիներ բժշկական օգնության են դիմել: Այդ մասին տեղեկացրել է Չեռնոգորիայի ՆԳ նախարար Ռաշկո Կոնևիչը:
Նա նշել է, որ քաղաքացիների մեծ մասը տուժել է քիմիական նյութից, որը իրավապահները ստիպված օգտագործել են՝ ի պատասխան ցուցարարների բռնության: Խորհրդարանի շենքի մոտ անցկացվող ցույցը ցրելուց հետո ցուցարարները շարունակել են դիմադրություն ցույց տալ ոստիկաններին քաղաքի այլ հատվածներում:
Նախօրեին «Ժողովրդավարական ճակատ» ընդդիմադիր ուժերի կոալիցիան պահանջել է Միլո Ջուկանովիչի կառավարության հրաժարականը: Ցուցարարները սկսել են պահանջել իրենց ներս թողնել խորհրդարանի շենք:

Почти 40 человек пострадали при разгоне митинга в столице Черногории
Полиция в Черногории применила слезоточивый газ для разгона тысяч демонстрантов, требующих отставки премьер-министра Мило Джукановича, передает "Корреспондент".
Пятнадцать сотрудников полиции и 24 гражданских лица обратились за медицинской помощью в ходе акции протеста оппозиционных сил в столице Черногории – Подгорице, когда стражи правопорядка применили спецсредства для разгона демонстрантов. Об этом сообщил глава черногорского МВД Рашко Коньевич.
Он отметил, что большинство гражданских пострадали от химических средств, которые "сотрудникам полиции было необходимо использовать, чтобы ответить на насилие, произошедшее у черногорского парламента".
Накануне коалиция оппозиционных сил "Демократический фронт" на уличной акции протеста потребовала отставки кабинета министров Мило Джукановича. Протестующие забрасывали петардами здание парламента, требуя впустить их внутрь.