Հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչությունից անցել է 16 տարի
Այսօր հոկտեմբերի 27-ի սարսափելի հանցագործության՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորների վրա հարձակման 16-րդ տարելիցն է: 16 տարի առաջ այս օրը, 6 ահաբեկիչ, ներխուժելով Հայաստանի Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճ, գնդակահարեցին այնտեղ գտնվող երկրի բարձրաստիճան ղեկավարներին՝ ՀՀ վարչապետ Վազգեն Սարգսյանին, ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանին, ԱԺ փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանին և Ռուբեն Միրոյանին, օպերատիվ հարցերի նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանին, պատգամավորներ Արմենակ Արմենակյանին, Հենրիխ Աբրահամյանին և Միքայել Քոթանյանին: Ահաբեկչական գործողության արդյունքում վիրավորվել է 8 մարդ։
Ահաբեկչական խումբը գերի էր վերցրել 91 անձանց, հիմնականում ԱԺ պատգամավորների։ Գերևարված են եղել նաև նիստը լուսաբանող լրագրողները, որոնց որոշ ժամանակ անց ահաբեկիչներն ազատ են արձակել: Մյուս գերիներին ազատ են արձակել միայն հաջորդ օրը լուսադեմին, երբ ահաբեկիչները հանձնվել են:
ԱԺ նիստերի դահլիճ ներխուժած զինյալներին գլխավորում էր լրագրող Նաիրի Հունանյանը, ով մյուս ահաբեկիչների հետ միասին դատապարտված է ցմահ ազատազրկման: Սակայն, հարկ է նշել, որ «Հոկտեմբերի 27»-ի՝ մոտ երկու տարի տևած դատավարությունը (2001-2003 թթ.) որևէ կերպ չպատասխանեց հիմնական հարցին՝ ովքե՞ր էին այդ ահաբեկչության կազմակերպիչները: Այս պատճառով «Հոկտեմբերի 27»–ի ողբերգական իրադարձությունները մշտապես եղել են քաղաքական շահարկումների առարկա։ Հանրության մեջ տարբեր կարծիքներ կան տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողության առումով, սակայն, մի կողմ թողնելով այն հարցը թե այս ահաբեկչությունը ում էր ձեռնտու, նշենք, որ այն բավականին լուրջ և բացասական  ազդեցություն ունեցավ Հայաստանի ինչպես ներքին քաղաքական կյանքի, այնպես էլ արտաքին քաղաքականության վրա: Ներքաղաքական առումով «Հոկտեմբերի 27-ի» արդյունքում մեծացավ իշխանության և ընդդիմության միջև անվստահությունը: Ժողովրդավարական սկզբունքներով ընտրված խորհրդարանում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը ազդեց նաև հասարակության կողմից քաղաքական դաշտում տեղի ունեցող զարգացումների գնահատականների և ընկալումների վրա՝ իհարկե բացասական առումով:
Արտաքին քաղաքական առումով «Հոկտեմբերի 27»-ը, կազմակերպված լինելով Հայաստանի համար աշխարհաքաղաքական կարևոր ժամանակաշրջանում, բացասական ազդեցություն է թողել Հայաստանի նկատմամբ արտաքին աշխարհի վստահության, ինչպես նաև  Ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային գործընթացի վրա:
Հատկանշական է, որ 2005 թվականի ապրիլին հայտնի սկանդալային նախկին ռուս հետախույզ Ալեքսանդր Լիտվինենկոն «Ռեալնի Ազերբայջան» ադրբեջանական շաբաթաթերթի հարցազրույցում հայտարարել է, թե հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության նպատակը ղարաբաղյան կարգավորման համաձայնագրի ստորագրումը կանխելն էր:
Անկախ պատճառներից և մեղավորներից, մեկ բան ակնհայտ է՝ «Հոկտեմբերի 27»-ը հանիդսանում է Հայաստանի նորագույն պատմության ամենալուրջ ցնցումներից մեկը, որն իր հետքը թողեց քաղաքական համակարգի վրա:

Национальное Собрание Армении: трагедии - 16 лет
Сегодня, 27 октября, исполнилось 16 лет со дня трагического террора в Национальном Собрании Армении. 16 лет назад 6 террористов ворвались в зал заседании армянского парламента и застрелили находящихся  там руководителей Армении высокого ранга - премьер-министра Армении Вазгена Саргсяна, спикера парламента Карена Демирчяна, вице-спикеров НС Юрия Бахшяна и Рубена Мирояна, министра по оперативным делам Леонарда Петросяна, депутатов Арменака Арменакяна, Хенрика Абрамяна и Микайела Котаняна. В результате террористического акта еще 8 человек были ранены. Террористы взяли в заложники 91 человек, в основном членов парламента. Они были освобождены на следующий день на рассвете, когда террористы сдались.
Отметим, что главарь террористического акта, журналист Наири Унанян, вместе со своими сообщниками был приговорен к пожизненному заключению. Однако судебное разбирательство "27 октября", которое длилась почти два года (2001-2003), так и не ответило на главный вопрос: кто был организатором теракта. Именно поэтому трагические события "27 октября" всегда были предметом политических манипуляций. По поводу террористического акта среди армянской общественности существуют разные мнения, но, если оставить в стороне вопрос о том, кому выгодно это преступление, следует отметить, что оно имело серьезное и длительное негативное воздействие как на внутреннюю, так и на внешнюю политику Армении. Так, "27 октября" увеличило недоверие между правительством и оппозицией в Армении.
Нападение на демократически избранный парламент РА повлияло на восприятие и оценку общественности, конечно, в негативном ракурсе. С точки зрения внешней политики, поскольку трагедия произошла в период очень важной для Армении геополитической эпохи, теракт негативно отразился на доверие внешнего мира по отношению к Армении, а также негативно повлиял на переговорный процесс по карабахскому конфликту. В апреле 2005 года бывший агент русской разведки Александр Литвиненко в интервью азербайджанской газете "Реальный Азербайджан" сказал, что целью террористического акта 27 октября было предотвращение подписания мирного соглашения по карабахскому конфликту.