«Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքը դարձել է Վրաստանում ներքաղաքական ճգնաժամի պատճառ
Վերջին ամիսներին Վրաստանում նկատվում են քաղաքական անկայունացման միտումներ, ինչը պայմանավորված է ինչպես նախընտրական պայքարի մեկնարկով (խորհրդարանական ընտրությունները կկայանան 2016թ աշնանը), այնպես էլ առկա տնտեսական խնդիրներով և ընդդիմադիր ուժերի ակտիվացմամբ: Ստեղծված իրավիճակում երկրի համար կարևոր ցանկացած խնդիր այս կամ այն չափով դառնում է քաղաքական շահարկումների առարկա և ընդդիմության-իշխանություն փոխադարձ քննադատության պատճառ: Այս համատեքստում պետք է հատուկ առանձնացնել «Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքի շուրջ առկա զարգացումները:
Հեռուստաալիքի նախկին սեփականատերերից Կիբար Խալվաշին դատական հայց է ներկայացրել, որով պահանջում է իրեն վերադարձնել 2006 թվականին գնված բաժնետոմսերը: Նրա պնդմամբ՝ իրականում «Ռուսթավի 2»-ի բաժնետոմսերն իրենից ոչ թե ձեռք են բերել շուկայական գնով, այլ պարզապես առգրավել են նախկին նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլիի հրահանգով:
Վրացական ընդդիմությունն ու հեռուստաընկերության աշխատակիցները, սակայն, համոզված են, որ ընտրություններից մեկ տարի առաջ Խալվաշին այս ողջ պատմությունը հիշել է իշխանությունների հստակ հրահանգով: Նրանց կարծիքով դատական ճանապարհով իշխանությունները ցանկանում են փոխել «Ռուսթավի 2»-ի սեփականատիրոջը և որպես հետևանք նաև իշխանության հանդեպ որդեգրած սկզբունքային կեցվածքը:
Բանը նրանում է, որ «Ռուսթավի 2»-ը դեռ Վարդերի հեղափոխությունից սկսած բավական ակնհայտ աջակցություն է ցուցաբերում Սահակաշվիլու ղեկավարած «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցությանը: Դեռ Սահակաշվիի կառավարման օրոք մեկ անգամ չէ, որ ընդդիմության ներկայացուցիչները բոյկոտել են հեռուստաընկերությունը՝ կանխակալ մոտեցման և սուբյեկտիվիզմի համար: Վրաստանում իշխանափոխությունից հետո «Ռուսթավի 2»-ը շարունակում է իր աջակցությունը «Միացյալ ազգային շարժման»-ը և որպես ակտիվ ընդդիմադիր հեռուստաալիք՝ բավական կոշտ քննադատության է ենթարկում իշխանություններին:
Ինչ վերաբերում է դատական գործին, ապա յուրաքանչյուր նիստ բավական աղմկահարույց էր և ընդդիմադիր ուժերի շնորհիվ ստանում էր հասարակական մեծ արձագանք: Դրանց զուգահեռ տեղի են ունենում տարաբնույթ ակցիաներ թե՛ իշխանության, թե՛ ընդդիմության կողմնակիցների մասնակցությամբ, ինչն ավելի է լարում երկրում ստեղծված իրավիճակը: Չնայած դատարանի վերջնական վճիռը դեռևս հրապարակված չէ, այնուամենայնիվ, հեռուստաընկերության ներկայիս ղեկավարությունն այն համարում է կանխորոշված և այս ամենի հետևում տեսնում է նախկին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիին:
Հատկանշական է, որ ընդդիմության և իշխանության այս «հակադրությանը»  միջամտել է երկրի նախագահ Մարգվելաշվիլին: Գործնականում զրկված լինելով իշխանական լուրջ լծակներից՝ նա, այնուամենայնիվ, փորձում է դա կոմպենսացնել հանրային աջակցությամբ, և խնդրի հետ կապված արդեն անց է կացրել մի շարք հանդիպումներ, սակայն դեռևս անարդյունք:
Անկախ նրանից, թե ինչպիսի որոշում կկայացնի դատարանը, մեկ բան ակնհայտ է՝ ընթացող դատավարությունը մի շարք օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով միջազգային հանրության կողմից ընկալվում է որպես ոտնձգություն ազատ խոսքի իրավունքի և բազմակարծության վրա: Այս ամենին առավել մեծ սրություն է հաղորդում նաև նախընտրական պայքարը և խնդրի քաղաքականացումը: Մի շարք միջազգային կառույցներ (ԵՄ, ԵԱՀԿ, ՆԱՏՕ), ինչպես նաև առանձին երկրներ (ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիա և այլն) արդեն հայտարարել են, որ ուշադիր հետևում են «Ռուսթավի 2»-ի դատական գործին՝ ընդգծելով խոսքի և մամուլի ազատության սկզբունքի պահպանման կարևորությունը: Ընդդիմադիր «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցության ջանքերով Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցությունն (ԵԺԿ) անգամ ընդունել է հայտարարություն՝ «Ժողովրդավարության նահանջը Վրաստանում» վերնագրով, որտեղ «Ռուսթավի 2»-ի դատական գործը գնահատվում է որպես ընդդիմության դեմ ուղղված իշխանության արշավ:
Այս ամենը հիմք է տալիս պնդել, որ «Ռուսթավի 2»-ի շուրջ ընթացող դատավարությունն արդեն իսկ բացասական հարված է հասցրել ինչպես իշխանությունների, այնպես էլ երկրի միջազգային հեղինակությանը և առաջիկա մամուլի ազատության վերաբերյալ միջազգային զեկույցներն, անկասկած, կարտացոլեն այդ «նահանջը»:

"Рустави-2" - причина политического кризиса в Грузии
В последние дни в Грузии намечаются тенденции политической дестабилизации, что обусловлено рядом факторов - началом предвыборной компании (парламентские выборы запланированы на осень 2016 года), а также существующими экономическими проблемами и активизацией оппозиционных сил. В этих условиях любой вопрос, имеющий важное значение для страны, в той или иной мере становится объектом политических манипуляций, а также поводом взаимной критики для оппозиции и властей. В этом контексте необходимо выделить последние развития вокруг телеканала "Рустави-2".
Один из бывших владельцев телеканала Кибар Халваши подал иск с требованием вернуть ему принадлежащую долю в телекомпании "Рустави-2", незаконно отобранную у него в 2006 году. По его словам, его часть акций компании "Рустави-2" не была приобретена по рыночной цене, а просто была конфискована по заказу бывшего президента Михаила Саакашвили.
Грузинская оппозиция и телевизионщики убеждены однако, что Халваши поднял эту тему по поручению властей. Они уверены, что посредством суда власти хотят внести изменения в состав владельцев "Рустави-2" и, следовательно, изменить принципиальную позицию телеканала.
Дело в том, что "Рустави-2" еще со времен "революции роз" поддерживает партию "Единое национальное движение" во главе с Михеилом Саакашвили. Еще при правлении Саакашвили оппозиция не раз бойкотировала телеканал из-за предвзятого и субъективного подхода. После смены власти в Грузии "Рустави-2" продолжал и продолжает свою поддержку "Единого национального движения" и как активный оппозиционный телеканал, жестко критикует политику нынешних властей Грузии.
Что касается судебного разбирательства по данному вопросу, то каждое судебное заседание проходило довольно шумно и, благодаря оппозиционным силам, получило большой общественный резонанс. Кроме того, параллельно проходили различные акции при участии как сторонников властей, так и оппозиции, что в свою очередь напрягло ситуацию. Несмотря на то, что окончательного решения суда до сих пор нет, однако нынешнее руководство компании считает, что дело предрешено, и во всем этом винит бывшего премьер-министра Бидзину Иванишвили.
Стоит отметить, что в конфронтацию между правительством и оппозицией вмешался и президент страны Георгий Маргвелашвили. Не имея практических властных рычагов, он пытается компенсировать это общественной поддержкой, и провел ряд встреч по данной проблеме, однако пока безрезультатных.
Независимо от того, какое решение будет принято судом, очевидно одно - судебный процесс по ряду объективных и субъективных причин воспринимается  международным сообществом как посягательство на свободу слова и плюрализма в Грузии. Предвыборная борьба и политизация этого вопроса все больше накаливает обстановку. Ряд международных организаций (ЕС, ОБСЕ, НАТО), а также отдельные страны (США, Великобритания, и т.д.) уже объявили, что будут внимательно следить за делом "Рустави-2", подчеркивая важность сохранения принципа свободы слова и прессы. Усилиями оппозиционного "Единого национального движения" Европейская народная партия" (ЕНП) приняла заявление под названием "Отступление демократии в Грузии", в котором судебное разбирательство вокруг "Рустави-2" рассматривается как кампания правительства против оппозиции.
Все это дает основания утверждать, что дело "Рустави-2" уже негативно отразилось на международной репутации как грузинских властей, так и самой страны, и, несомненно, в ближайших международных отчетах о свободе прессы это "отступление" будет отражено.