«Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքը դարձել է Վրաստանում ներքաղաքական ճգնաժամի պատճառ
Վերջին ամիսներին Վրաստանում նկատվում են քաղաքական անկայունացման միտումներ, ինչը պայմանավորված է ինչպես նախընտրական պայքարի մեկնարկով (խորհրդարանական ընտրությունները կկայանան 2016թ աշնանը), այնպես էլ առկա տնտեսական խնդիրներով և ընդդիմադիր ուժերի ակտիվացմամբ: Ստեղծված իրավիճակում երկրի համար կարևոր ցանկացած խնդիր այս կամ այն չափով դառնում է քաղաքական շահարկումների առարկա և ընդդիմության-իշխանություն փոխադարձ քննադատության պատճառ: Այս համատեքստում պետք է հատուկ առանձնացնել «Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքի շուրջ առկա զարգացումները:
Հեռուստաալիքի նախկին սեփականատերերից Կիբար Խալվաշին դատական հայց է ներկայացրել, որով պահանջում է իրեն վերադարձնել 2006 թվականին գնված բաժնետոմսերը: Նրա պնդմամբ՝ իրականում «Ռուսթավի 2»-ի բաժնետոմսերն իրենից ոչ թե ձեռք են բերել շուկայական գնով, այլ պարզապես առգրավել են նախկին նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլիի հրահանգով:
Վրացական ընդդիմությունն ու հեռուստաընկերության աշխատակիցները, սակայն, համոզված են, որ ընտրություններից մեկ տարի առաջ Խալվաշին այս ողջ պատմությունը հիշել է իշխանությունների հստակ հրահանգով: Նրանց կարծիքով դատական ճանապարհով իշխանությունները ցանկանում են փոխել «Ռուսթավի 2»-ի սեփականատիրոջը և որպես հետևանք նաև իշխանության հանդեպ որդեգրած սկզբունքային կեցվածքը:
Բանը նրանում է, որ «Ռուսթավի 2»-ը դեռ Վարդերի հեղափոխությունից սկսած բավական ակնհայտ աջակցություն է ցուցաբերում Սահակաշվիլու ղեկավարած «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցությանը: Դեռ Սահակաշվիի կառավարման օրոք մեկ անգամ չէ, որ ընդդիմության ներկայացուցիչները բոյկոտել են հեռուստաընկերությունը՝ կանխակալ մոտեցման և սուբյեկտիվիզմի համար: Վրաստանում իշխանափոխությունից հետո «Ռուսթավի 2»-ը շարունակում է իր աջակցությունը «Միացյալ ազգային շարժման»-ը և որպես ակտիվ ընդդիմադիր հեռուստաալիք՝ բավական կոշտ քննադատության է ենթարկում իշխանություններին:
Ինչ վերաբերում է դատական գործին, ապա յուրաքանչյուր նիստ բավական աղմկահարույց էր և ընդդիմադիր ուժերի շնորհիվ ստանում էր հասարակական մեծ արձագանք: Դրանց զուգահեռ տեղի են ունենում տարաբնույթ ակցիաներ թե՛ իշխանության, թե՛ ընդդիմության կողմնակիցների մասնակցությամբ, ինչն ավելի է լարում երկրում ստեղծված իրավիճակը: Չնայած դատարանի վերջնական վճիռը դեռևս հրապարակված չէ, այնուամենայնիվ, հեռուստաընկերության ներկայիս ղեկավարությունն այն համարում է կանխորոշված և այս ամենի հետևում տեսնում է նախկին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիին:
Հատկանշական է, որ ընդդիմության և իշխանության այս «հակադրությանը»  միջամտել է երկրի նախագահ Մարգվելաշվիլին: Գործնականում զրկված լինելով իշխանական լուրջ լծակներից՝ նա, այնուամենայնիվ, փորձում է դա կոմպենսացնել հանրային աջակցությամբ, և խնդրի հետ կապված արդեն անց է կացրել մի շարք հանդիպումներ, սակայն դեռևս անարդյունք:
Անկախ նրանից, թե ինչպիսի որոշում կկայացնի դատարանը, մեկ բան ակնհայտ է՝ ընթացող դատավարությունը մի շարք օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով միջազգային հանրության կողմից ընկալվում է որպես ոտնձգություն ազատ խոսքի իրավունքի և բազմակարծության վրա: Այս ամենին առավել մեծ սրություն է հաղորդում նաև նախընտրական պայքարը և խնդրի քաղաքականացումը: Մի շարք միջազգային կառույցներ (ԵՄ, ԵԱՀԿ, ՆԱՏՕ), ինչպես նաև առանձին երկրներ (ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիա և այլն) արդեն հայտարարել են, որ ուշադիր հետևում են «Ռուսթավի 2»-ի դատական գործին՝ ընդգծելով խոսքի և մամուլի ազատության սկզբունքի պահպանման կարևորությունը: Ընդդիմադիր «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցության ջանքերով Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցությունն (ԵԺԿ) անգամ ընդունել է հայտարարություն՝ «Ժողովրդավարության նահանջը Վրաստանում» վերնագրով, որտեղ «Ռուսթավի 2»-ի դատական գործը գնահատվում է որպես ընդդիմության դեմ ուղղված իշխանության արշավ:
Այս ամենը հիմք է տալիս պնդել, որ «Ռուսթավի 2»-ի շուրջ ընթացող դատավարությունն արդեն իսկ բացասական հարված է հասցրել ինչպես իշխանությունների, այնպես էլ երկրի միջազգային հեղինակությանը և առաջիկա մամուլի ազատության վերաբերյալ միջազգային զեկույցներն, անկասկած, կարտացոլեն այդ «նահանջը»:

"Rustavi-2" - the Cause of the Political Crisis in Georgia
In recent days political instability in Georgia has become a tendency. This is caused by a number of factors - the beginning of the electoral campaign (parliamentary elections will be held in autumn 2016), economic problems, and more active stance of the opposition parties. In these circumstances, any issue that is of the importance to the country becomes an object of political manipulation and cause for mutual criticism between the opposition and the authorities. The example of which is the recent developments around the TV channel "Rustavi 2".
One of the former owners of TV channel "Rustavi 2", Kibar Khalvashi appealed to the court demanding the return of his share in channel, illegally taken from him in 2006. According to him, part of his shares of the company "Rustavi 2" were not purchased at market prices, but simply was confiscated by the order of former President Mikheil Saakashvili.
However, Georgian opposition and the representatives of the TV channel are sure, that Halvashi raised this topic under the pressure of the authorities. They believe that, the court authorities want to make a change in the ownership structure of "Rustavi 2" and, therefore, change the principled position of the channel.
The thing is that since the "Rose Revolution" "Rustavi 2" supports the party "United National Movement" headed by Mikheil Saakashvili. Even during the rule of Saakashvili, the opposition repeatedly boycotted the channel because of it biased and subjective approach. After the change of power in Georgia, "Rustavi-2" continued and continues its support for the "United National Movement" and as an active opposition television station, it is harshly criticizing the current policy of the Georgian authorities.
Each court session was quite noisy on this issue and due to the efforts of the opposition parties, received great public interest. In addition, many meetings organized by both the authorities and the opposition forces were held in parallel, which further strained the situation more. Despite of the absence of final decision by the court, the staff of the company believes that it is already predetermined and blames former Prime Minister Bidzina Ivanishvili in all this.
Regardless the decision of the court, one thing is clear - the trial is perceived by the international community as an attack on freedom of speech and pluralism in Georgia. The pre-election struggle and the politicization of this issue more glows the situation. A number of international organizations (EU, OSCE, NATO), as well as individual countries (US, UK, etc.) have already announced that they will closely monitor the case of "Rustavi-2", emphasizing the importance of maintaining the principle of freedom of speech and press. Moreover, due to the efforts of the opposition forces, "United National Movement" "European People's Party" (EPP) adopted a resolution entitled "The Backsliding of Democracy in Georgia", in which the proceedings around the "Rustavi-2" is viewed as the government's campaign against the opposition.
All this gives reason to believe that the case of "Rustavi-2" has a negative impact on the international reputation of the Georgian authorities, and on the country itself. In this sense undoubtedly, the next international reports on freedom of the press will reflect that "digression".