Մեծ Բրիտանիան ռազմաբազա է կառուցում Բահրեյնում
Վերջին 40 տարվա ընթացքում առաջին անգամ Մեծ Բրիտանիան սկսել է մշտական ռազմաբազա կառուցել Մերձավոր Արևելքում: Բազայի կառուցման համար ընտրվել է Բահրեյնը: Ինչպես հայտնում է բրիտանական The Guardian պարբերականը, «Մինա Սալմոն» նավահանգստում այս պահին գործում են հատուկ նշանակության 4 ռազմանավ, սակայն նոր կառույցն ավելի մեծ ռազմանավեր, այդ թվում նաև ավիակիր ու ականակիր նավեր տեղակայելու հնարավորություն կստեղծի:
Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարար Ֆիլիպ Համոնդնայս առումով հայտարարել է, որ Բահրեյնի հետ գործարքը երաշխավորում է «Արքայանական նավատորմի» ներկայությունն ապագայում: «Սա Ծոցի գործընկերների հետ մեր համագործակցության խորացման օրինակ է, որի նպատակն է պայքարել ընդհանուր ռազմավարական և տարածաշրջանային վտանգների դեմ», - ասել է Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարարը: Ռազմաբազայի շինարարության համար անհրաժեշտ շուրջ 15 միլիոն եվրոն վճարելու է Բահրեյնը, իսկ ընթացիկ ծախսերը հոգալու է Մեծ Բրիտանիան:
Իր հերթին, Բահրեյնի արտգործնախարար Շեյխ Խալիդ բեն Ահմեդ բեն Մուհամմադ Ալ-Խալիֆան ասել է, որ համաձայնագիրն ընդգծում է տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման նպատակով Մեծ Բրիտանիայի և մյուս երկրների հետ աշխատելու Բահրեյնի պատրաստակամությունը:
Նշենք, որ Պարսից ծոցում բրիտանական ռազմածովային գլխավոր բազան 1967 թվականին Եմենի Ադեն նավահանգստից տեղափոխվել է Բահրեյն: Հաջորդ տարի բրիտանական կառավարությունը հայտարարեց, որ մինչև 1971 թվականը մտադիր է փակել Սուեզից արևելք ընկած իր ռազմաբազաները: Բահրեյնը 1971 թվականից հռչակեց Մեծ Բրիտանիայից իր անկախության մասին և գործընկերության մասին նոր պայմանագիր ստորագրեց Միացյալ Թագավորության հետ: Այդ նույն ժամանակ Բահրեյնը պայմանագրեր ստորագրեց Միացյալ Նահանգների հետ` թույլատրելով նրան ռազմական և ռազմածովային օբյեկտներ տեղակայել թագավորությունում:
Բահրեյնն ավանդաբար հանդիսացել է Մեծ Բրիտանիայի առաջնային ռազմածովային հենակետը Պարսից ծոցում: Ինչպես նշում է RT-ն, 1935 թվականից ի վեր այն հյուրընկալել է Արքայական նավատորմի ողջ մերձավորարևելյան հրամանատարությանը:
Նոր ռազմաբազայի գլխավոր նպատակն, ինչպես հայտարարում է բրիտանական կողմը̦ «Իսլամական պետություն» և այլ ծայրահեղական խմբավորումների դեմ պայքարն է: «Մենք Մեծ Բրիտանիայում հասկացել ենք, գուցե ավելի ուշ, քան պետք էր, որ այդ պայքարում հաղթելու համար մենք պետք է պայքարենք ծայրահեղականության բոլոր դրսևորումների, ոչ թե միայն ագրեսիվ արմատականության դեմ», - հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարարը:
Ինչպես երևում է, Մեծ Բրիտանիան իր պասիվ քաղաքականության հասցեին հնչող քննադատության ֆոնին որոշել է ակտիվացնել իր մերձավորարևելյան քաղաքականությունը: Եվ Բահրեյնն այս տեսանկյունից դիտարկվել է որպես ամենահարմար երկիրը, որն, ինչպես տեսնում ենք, անգամ պատրաստ է վճարել ռազմաբազայի շինարարության դիմաց:

Великобритания активизируется на Ближнем Востоке
Впервые за последние лет 40 Британия начала строительство военно-морской базы на Ближнем Востоке. В Бахрейне начали строить британскую военную базу "Джаффер". Как передает РИА Новости, в настоящее время в Бахрейне базируются четыре принадлежащих Великобритании минных тральщика (военные корабли для разминирования), которые обслуживаются на расположенной на острове военной базе Пятого флота ВМС США.
Как отметил министр иностранных дел Великобритании Филипп Хэммонд, "создание базы Королевских ВМС Великобритании в Бахрейне говорит о крепости отношений между двумя странами". "Открытие базы состоится в 2016 году, когда пройдут празднования по случаю 200-летия установления отношений между Великобританией и Бахрейном", - отметил Хэммонд во время церемонии по поводу начала строительства морской базы "Джаффер".
В свою очередь министр иностранных дел Бахрейна Халиб бин Ахмед аль-Халифа подчеркнул, что "появление военно-морской базы Великобритании в Бахрейне не направлено против какого-либо государства, она будет обеспечивать безопасность кораблей в Персидском заливе и в Ормузском проливе".
О решении построить в Манаме британскую базу было объявлено в прошлом году на форуме "Манамский диалог", посвященном вопросам безопасности в регионе. Тогда министр обороны Великобритании Майкл Фэллон заявил, что "появление базы даст возможность направлять более крупные корабли для обеспечения стабильности в Персидском заливе, в том числе авианосцы следующего поколения".
Бахрейн традиционно является главной военно-морской базой Великобритании в Персидском заливе. Как отмечает RT, Бахрейн с 1935 года принимал командования Королевского флота на всем Ближнем Востоке. В 1971 году Бахрейн объявил о своей независимости от Великобритании и подписал соглашения с Соединенными Штатами, что позволяет США развернуть военные и военно-морские сооружения в Бахрейне.
Как утверждает британская сторона, главная цель новой военной базы - борьба против "Исламского государства" и других экстремистских групп. "Мы в Британии поняли может позднее, чем нужно: чтобы выиграть эту борьбу, мы должны бороться с экстремизмом и радикализмом во всех своих проявлениях," - сказал министр иностранных дел Великобритании.
Очевидно, что Великобритания на фоне критики в адрес своей пассивной политики решила активизировать свою политику на Ближнем Востоке. И в этом отношении Бахрейн считается наиболее подходящей страной, которая, как видно, даже готова заплатить за строительство военной базы на своей территории.