51 տարի անց հայերը վերադառնում են Թուրքիայի խորհրդարան
2015 թվականը հատկանշական տարի էր Թուրքիայի համար ոչ միայն տեղի ունեցած երկու խորհրդարանական ընտրությունների առումով, այլ նաև թուրքական խորհրդարան անցած ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների քանակով: Մասնավորապես, նոյեմբերի 1-ին կայացած ընտրությունների արդյունքում ազգությամբ 3 հայեր, ովքեր ընտրվել էին հունիսի 7-ի ընտրությունների ժամանակ, կրկին անցել են թուրքական խորհրդարան:
Մարգար Եսայանը Ստամբուլի 2-րդ ընտրատարածքում առաջադրվել էր Արդարություն և զարգացում կուսակցությունից: Նա աշխատել է որպես լրագրող Yeni Şafak օրաթերթի համար, հայտնում է թուրքական Hurriyet-ը:
Հայազգի Սելինա Դողանը, ով Ժողովրդա-Հանրապետական կուսակցության ընտրացուցակում զբաղեցնում էր առաջին հորիզոնականը, վերընտրվել է Ստամբուլի 2-րդ ընտրատարածքում: Սելինա Դողանն աշխատում է որպես փաստաբան: ԺՀԿ-ի նախագահ Քեմալ Քիլիչդարօղլուն Սելինա Դողանին որպես թեկնածու ներկայացնելիս նշել է, որ «նրա թեկնածությունը կարևոր հաղորդագրություն է աշխարհին»:
Թուրքական խորհրդարանում կաշխատի նաև Ստամբուլի 3-րդ ընտրատարածքում քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատիա կուսակցության ընտրացուցակում 2-րդ տեղը զբաղեցնող Գարո (Կարապետ) Փայլանը։
Երեք հայ պատգամավորների վերընտրվելն ազդարարում է 51 տարի բացակայությունից հետո հայերի վերադարձը Թուրքիայի խորհրդարան: Վերջին անգամ թուրքական խորհրդարանում աշխատած հայ պատգամավորը Բերք Սահակ Թուրանն էր, որ աշխատել է 1961-1964 թվականներին: Այս տվյալները ներկայացնում է Al-Monitor կայքը:
Ընդհանուր առմամբ հանրապետական Թուրքիայի պատմության ընթացքում ոչ մուսուլման փոքրամասնություններից խորհրդարանում պատգամավոր են ընտրվել 24 ներկայացուցիչներ: Առաջինը Բերք Քերեսթեսիյանն է̦ ով երկու անգամ վերընտրվել է: Նրանից բացի ԺՀԿ-ի միակուսակցական կառավարման 27 տարիների ընթացքում, երբ ոչ մի այլ կուսակցություն չէր կարող մասնակցել ընտրություններին, ևս երկու հույներ, երկու հրեաներ և մեկ ուղղափառ թուրք ծառայել են խորհրդարանում:
1946 թվականին̦ երբ մեկնարկեց բազմակուսակցական համակարգը̦ ԺՀԿ-ից պատգամավորներ ընտրվեցին Հունական ուղղափառ համայնքի 2 ներկայացուցիչներ: 1950-1960 թվականներին, երբ Թուրքիան ղեկավարում էր Դեմոկրատական կուսակցությունը̦ երկրի օրենսդիր մարմնում ծառայում էին 4 հրեա, 3 հույն և 3 հայ:
1960 թվականի մայիսի ռազմական հեղաշրջումից հետո ստեղծված Հիմնադիր Ասամբելայում ներառված էին հրեական, հունական և հայկական փոքրամասնությունների մեկական ներկայացուցիչներ: Հայկական համայնքը ներկայացնում էր Հերմինե Աղավնի Գալուստյանը, ով խորհրդարանում աշխատած ոչ մուսուլման փոքրամասնությունների առաջին կին ներկայացուցիչն է եղել:
Երբ 1964 թվականին հայ պատգամավոր Բերք Սահակ Թուրանն ավարտեց իր աշխատանքը խորհրդարանում, ոչ մուսուլման փոքրամասնությունները 31 տարի շարունակ մնացին առանց ներկայացուցչի:  Այս դադարն ընդմիջվել է 1995 թվականին ազգությամբ հրեա ներկայացուցչի կողմից: 1999-2011 թվականներին ոչ մուսուլման ներկայացուցիչներ Թուրքիայի խորհրդարանում չեն եղել, իսկ նախորդ խորհրդարանում միայն մեկ ասորի է եղել:

Спустя 51 лет армяне возвращаются в парламент Турции
2015 год стал символичным для Турции не только с точки зрения проведения двух парламентских выборов, но и числом представителей немусульманских меньшинств, которые вошли в парламент Турции. В частности, в результате состоявшихся 1 ноября выборов три кандидата армянского происхождения, которые были избраны депутатами во время выборов в июне, были вновь переизбраны.
Среди них Селина Доган, занимающая первое место в избирательном списке Народно-республиканской партии Турции - она переизбрана депутатом в избирательном округе N2 Стамбула. Селина Доган работает юристом. Председатель партии Кемаль Кылычдароглу ранее заявил, что "ее кандидатура – важный мессидж для всего мира", сообщает турецкий Hurriyet.
Маргар Есаян из списка правящей "Партии справедливости и развития" также был переизбран в избирательном округе N2 Стамбула. Он работал журналистом газеты Yeni Şafak.
Гаро (Карапет) Пайлан, занимающий второе место в избирательном списке прокурдской партии "Демократия народов", был переизбран в парламент в избирательном округе N3 Стамбула.
Переизбрание трех армянских депутатов сигнализирует о возвращении армян в турецкий парламент - спустя 51 лет после того момента, как в нем заседал депутат армянского происхождения. Последним армянским депутатом, который работал в турецком парламенте в 1960-64 гг., был Берк Саак Туран. Эти данные передает Al-Monitor.
В целом в истории республиканской Турции в парламенте Турции служили 24 представителя немусульманских меньшинств. Первым из них в 1935 году также был армянин - Берк Керестесиян, который дважды был переизбран. Кроме него в течение 27 лет однопартийного правления Народно-республиканской партии в турецком парламенте заседали еще два еврея, двое греков и один православный турок.
В 1946 году, когда в Турции была установлена многопартийная система, депутатами были избраны два представителя греческой православной общины. С 1950 года по 1960 год, когда Турцией управляла Демократическая партия, в законодательном органе страны служили 4 еврея, 3 греков и 3 армян.
После военного переворота в 1960 году в созданной Ассамблее были представители евреев, греков и армян. Армянскую общину представляла Эрмине Агавни Галустян. Она была первой женщиной среди немусульманских представителей, которые работали в турецком парламенте.
Когда в 1964 году армянский депутат Берк Саак Туран завершил свою службу в турецком парламенте, немусульманские меньшинства на 31 год остались без представителя в парламенте Турции. Этот пробел был прерван в 1995 году представителем еврейской общины. С 1999 по 2011 годы немусульманских представителей в турецком парламенте не было. А в турецком парламенте прошлого созыва был только один представитель ассирийского общества.