51 տարի անց հայերը վերադառնում են Թուրքիայի խորհրդարան
2015 թվականը հատկանշական տարի էր Թուրքիայի համար ոչ միայն տեղի ունեցած երկու խորհրդարանական ընտրությունների առումով, այլ նաև թուրքական խորհրդարան անցած ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների քանակով: Մասնավորապես, նոյեմբերի 1-ին կայացած ընտրությունների արդյունքում ազգությամբ 3 հայեր, ովքեր ընտրվել էին հունիսի 7-ի ընտրությունների ժամանակ, կրկին անցել են թուրքական խորհրդարան:
Մարգար Եսայանը Ստամբուլի 2-րդ ընտրատարածքում առաջադրվել էր Արդարություն և զարգացում կուսակցությունից: Նա աշխատել է որպես լրագրող Yeni Şafak օրաթերթի համար, հայտնում է թուրքական Hurriyet-ը:
Հայազգի Սելինա Դողանը, ով Ժողովրդա-Հանրապետական կուսակցության ընտրացուցակում զբաղեցնում էր առաջին հորիզոնականը, վերընտրվել է Ստամբուլի 2-րդ ընտրատարածքում: Սելինա Դողանն աշխատում է որպես փաստաբան: ԺՀԿ-ի նախագահ Քեմալ Քիլիչդարօղլուն Սելինա Դողանին որպես թեկնածու ներկայացնելիս նշել է, որ «նրա թեկնածությունը կարևոր հաղորդագրություն է աշխարհին»:
Թուրքական խորհրդարանում կաշխատի նաև Ստամբուլի 3-րդ ընտրատարածքում քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատիա կուսակցության ընտրացուցակում 2-րդ տեղը զբաղեցնող Գարո (Կարապետ) Փայլանը։
Երեք հայ պատգամավորների վերընտրվելն ազդարարում է 51 տարի բացակայությունից հետո հայերի վերադարձը Թուրքիայի խորհրդարան: Վերջին անգամ թուրքական խորհրդարանում աշխատած հայ պատգամավորը Բերք Սահակ Թուրանն էր, որ աշխատել է 1961-1964 թվականներին: Այս տվյալները ներկայացնում է Al-Monitor կայքը:
Ընդհանուր առմամբ հանրապետական Թուրքիայի պատմության ընթացքում ոչ մուսուլման փոքրամասնություններից խորհրդարանում պատգամավոր են ընտրվել 24 ներկայացուցիչներ: Առաջինը Բերք Քերեսթեսիյանն է̦ ով երկու անգամ վերընտրվել է: Նրանից բացի ԺՀԿ-ի միակուսակցական կառավարման 27 տարիների ընթացքում, երբ ոչ մի այլ կուսակցություն չէր կարող մասնակցել ընտրություններին, ևս երկու հույներ, երկու հրեաներ և մեկ ուղղափառ թուրք ծառայել են խորհրդարանում:
1946 թվականին̦ երբ մեկնարկեց բազմակուսակցական համակարգը̦ ԺՀԿ-ից պատգամավորներ ընտրվեցին Հունական ուղղափառ համայնքի 2 ներկայացուցիչներ: 1950-1960 թվականներին, երբ Թուրքիան ղեկավարում էր Դեմոկրատական կուսակցությունը̦ երկրի օրենսդիր մարմնում ծառայում էին 4 հրեա, 3 հույն և 3 հայ:
1960 թվականի մայիսի ռազմական հեղաշրջումից հետո ստեղծված Հիմնադիր Ասամբելայում ներառված էին հրեական, հունական և հայկական փոքրամասնությունների մեկական ներկայացուցիչներ: Հայկական համայնքը ներկայացնում էր Հերմինե Աղավնի Գալուստյանը, ով խորհրդարանում աշխատած ոչ մուսուլման փոքրամասնությունների առաջին կին ներկայացուցիչն է եղել:
Երբ 1964 թվականին հայ պատգամավոր Բերք Սահակ Թուրանն ավարտեց իր աշխատանքը խորհրդարանում, ոչ մուսուլման փոքրամասնությունները 31 տարի շարունակ մնացին առանց ներկայացուցչի:  Այս դադարն ընդմիջվել է 1995 թվականին ազգությամբ հրեա ներկայացուցչի կողմից: 1999-2011 թվականներին ոչ մուսուլման ներկայացուցիչներ Թուրքիայի խորհրդարանում չեն եղել, իսկ նախորդ խորհրդարանում միայն մեկ ասորի է եղել:

51 Years Later Armenians Return to the Turkish Parliament
2015 was a significant year for Turkey not only due to the two parliamentary elections but also due to the number of national and religious minority representatives that entered the parliament. Particularly, as a result of November 1 elections the Armenians will be represented in the Turkish parliament by 3 deputies, who were also elected during the June elections.
Markar Esayan, an Armenian journalist for the daily Yeni Şafak, entered the parliament on AK Party ticket from Istanbul’s second election area, Hurriyet reports.
Selina Dogan, from the Republican People’s Party (CHP), was elected as the first deputy candidate from the second election area of the CHP’s Istanbul list. Dogan, who has Armenian origin, works as a lawyer. CHP head Kemal Kılıcdaroglu commenting on introducing Dogan as a candidate, noted that "her candidacy was an important message for the world".
Garo Paylan, from the Peoples’ Democratic Party’s (HDP) list will also work as a member of the Turkish Parliament.
The reelection of these deputies marks the Armenian comeback to the Turkish Parliament. The last Armenian deputy that served as a member in Turkey was Berc Sahak Turan, from 1961 to 1964.
In total, only 24 representatives of non-Muslim minorities have held parliamentary seats in Turkey’s republican history, Al-Monitor reports.
The first was Berc Keresteciyan, an Armenian who entered parliament in 1935. Besides Keresteciyan, who was re-elected twice, two Greeks, two Jews and an Orthodox Turk served in parliament during the CHP’s 27-year single-party rule, when no other party could contest the elections.
In the 1946 polls, which marked the beginning of the multiparty system, two representatives from the Greek Orthodox community, became parliament members on the CHP ticket. From 1950 to 1960, when the Democrat Party ruled Turkey, four Jews, three Greeks and three Armenians served in the legislature. The Founding Assembly formed after the military coup of May 27, 1960, included representatives from Jewish, Greek and Armenian minorities. Armenians were represented by Hermine Agavni Kalustyan who was also the republic’s first non-Muslim minority woman to serve in parliament.
After Armenian lawmaker Turan completed his term in 1964, non-Muslim minorities have remained without parliamentary representation for 31 years. In 1995, Cefi Kamhi, a Jew, broke the hiatus for four years. From 1999 to 2011, non-Muslims were absent again. In the previous parliament, the Syriac Erol Dora was the only non-Muslim minority representative.