ԱՄՆ կողմից պատժամիջոցներ կիրառելու դեպքում Իրանը չի կատարի միջուկային ծրագրի պայմանավորվածությունը
Իրանը չի կատարի միջուկային ծրագրի շուրջ «վեցյակի» հետ ձեռք բերված համաձայնագիրը, եթե ԱՄՆ Կոնգրեսը նոր պատժամիջոցներ կիրառի Թեհրանի դեմ: Այս մասին հայտարարել է  Իրանի նախագահ Հասան Ռուհանին Իտալական Corriere della Sera թերթին տված հարցազրույցում, հաղորդում է Sputnik News-ը:
«Այդ պարտավորությունները հետևյալն են` «վեցյակը» չի սահմանի նոր պատժամիջոցներ, իսկ մենք պետք է կատարենք պայմանավորվածությունները: Եթե Միացյալ Նահանգները կամ այլ երկրները չկատարեն միջուկային համաձայնագրի իրենց մասը, մենք ստիպված կլինենք նույնը անել », - ասել է  Ռուհանին:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ի որոշումն Իրանի վրայից հանել միայն միջուկային ծրագրի հետ կապված պատժամիջոցները՝ թողնելով  երկրի դեմ սահմանած մնացած բոլոր պատժամիջոցները, առաջացրել են մի շարք տարաձայնություններ երկու երկրների միջև:

If the US Congress submits new sanctions against Tehran, the latter will not carry out agreements reached with the six world powers on its nuclear program, Iranian President Hassan Rouhani said in an interview with Italian Corriere della Sera newspaper published on Thursday, Sputnik News reports.
"The obligations are the following: the group of six will not impose new sanctions, and we should fulfill the agreements. In case the Unites States or other countries fail to comply with their obligations, we will be forced to do the same," said Rouhani.
Rouhani also added that a US decision to remove only nuclear-related sanctions on Tehran but keeping other restrictions in place has led to continuous disagreement between Iran and the United States.