Նախագահի կողմից ՌԴ օդուժին օդանավակայանի տրամադրման խոսք չի եղել. Դավիթ Բաբայան
Մոսկվայում կայացած ասուլիսի ժամանակ՝ Ստեփանակերտի օդանավակայանը ՌԴ օդուժին տրամադրելու մասին Նախագահ Բակո Սահակյանի կողմից ոչ մի խոսք չի եղել: Այս մասին yerkir.am-ի հետ զրույցում ասել է ԼՂՀ նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«REGNUM գործակալության մոսկովյան գրասենյակում ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի մամուլի ասուլիսի ժամանակ լրագրողի կողմից ընդամենը հարց է հնչել՝ արդյո՞ք Արցախը պատրաստ է Ստեփանակերտի օդանավակայանը տրամադրել ռուսական օդուժին ահաբեկիչների դեմ պայքարի համար, նախագահն էլ պատասխանել է՝ մենք գրեթե ամեն օր առնչվում ենք ահաբեկչության հետ, որովհետև Ադրբեջանն ահաբեկչական պետություն է, երկիր, որն ամեն օր դիմում է թե' քաղաքական, թե' ռազմական, թե' լրատվական ահաբեկչության»,- ասել է Բաբայանը:
Հիշեցնենք, որ REGNUM-ն այսօր գրել էր, որ ԼՂՀ նախագահն ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ Ստեփանակերտի օդանավակայանը կարող է կիրառվել ՌԴ օդուժի կողմից Սիրիայում հակաահաբեկչական գործողությունների ժամանակ, և որ օդանավակայանի շահագործումը սկսելուց հետո ԼՂՀ-ն պատրաստ է քննարկել այդ համագործակցությունը ՌԴ-ի հետ:

Бабаян: о "предоставлении" аэропорта Степанакерта России речи не было
Пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян опроверг сообщение российского агентства Регнум, согласно которому президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян предложил России использовать Степанакертский аэропорт в антитеррористической операции ВВС России в Сирии, передает 1in.am&
"Главу НКР Бако Саакяна на пресс-конференции в ИА REGNUM, приуроченной ко дням Арцаха в России, лишь спросили, готов ли Арцах предоставить аэропорт ВКС РФ для борьбы с терроризмом, на что президент ответил, что Арцах практически каждый день сталкивается с терроризмом, поскольку Азербайджан - террористическое государство.
Что касается предоставления аэропорта, то об этом речи не было, подобное предложение не поступало и с Российской стороны", – заявил, согласно изданию Yerkir.am, Давид Бабаян.