Հայերը Եվրոպայում. տեղեկանք
Հայերը Եվրոպայում հաստատվել են անհիշելի ժամանակներից։ Հատկապես միջնադարյան շրջանում առավել հայտնի էին Արևելյան Եվրոպայի հայ գաղթօջախները, որոնց մեծ մասը առևտրական քաղաքներ կամ թաղամասեր էին, ունեին իրենց դպրոցները, եկեղեցիները, նույնիսկ հատուկ տպարանները։
Սկզբնական շրջանում առավել ծանր էր հայ գաղթականների վիճակը Արևմտյան Եվրոպայի արագ զարգացող արդյունաբերական երկրներում՝  Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա և այլն։ Չունենալով բավարար մասնագիտական հմտություններ, որպես կանոն չտիրապետելով տեղի լեզուներին՝ նրանք ստիպված էին հիմնականում կատարել որակավորում չպահանջող, ծանր ու ցածր վարձատրվող աշխատանք։ Ներգաղթած հայերը իրական պատկերացում չունեին այդ ժողովուրդների ապրելակերպի, բարոյական ու մշակութային նորմերի մասին, որոնք հաճախ խորթ և անընդունելի էին իրենց համար։
Միայն տարիներ անց հայերը կարողացան դառնալ այդ երկրների լիիրավ քաղաքացիներ։ Բազմաթիվ սփյուռքահայեր սկսեցին անգամ իրենց տեղը զբաղեցնել սոցիալ-տնտեսական աստիճանակարգության միջին և բարձր օղակներում՝  դառնալով անհատ ձեռներեցներ, պետական պաշտոնյաներ, գիտատեխնիկական տարբեր ոլորտների բարձրորակ մասնագետներ, դասախոսներ ու ուսուցիչներ և այլն:
Ֆրանսիայում, որտեղ ամենամեծ հայկական համայնքն է այժմ գտնվում, սկզբնապես հայ վաճառականները հաստատվում էին Հարավային Ֆրանսիայում, մասնավորապես Մարսելում, կազմակերպում էին ընկերություններ։ Նրանք Միջերկրական և Սև ծովերում ունեին ազատ երթևեկող նավ։ Իսկ մայրաքաղաք Փարիզում հայկական եկեղեցի կառուցվեց միայն 1902 թվականին։ Ֆրանսիան առավել նշանավոր է որպես հայերի մտավոր կենտրոն։ Դեռևս 1811թ. Փարիզում բացվեց հայագիտական ամբիոն։ Կրթական-լուսավորական նկատելի գործունեություն ունեցավ 1846թ. Փարիզում հիմնադրված Մուրադյան վարժարանը։ 1850-ական թվականներից հիմնադրվում են ֆրանսահայ առաջին պարբերականները («Արևելք», «Արևմուտք», «Փարիզ»)։ Հետագայում լույս տեսան «Արմենիա», «Հնչակ» և ուրիշ պարբերականներ։ Ֆրանսահայերի մեջ զգալի տոկոս էին կազմում ուսանողները, որոնք եկել էին տարբեր երկրներից և սովորում էին Փարիզի, Մարսելի, Լիոնի ուսումնական հաստատություններում։ Ֆրանսիայի հայությունն ավելի ստվարացավ և ծանրակշիռ դեր կատարեց հետագայում՝ նորագույն ժամանակաշրջանում։
Գերմանիայում հայերի թիվը կտրուկ ավելացել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո` Արևմտյան Գերմանիայում տնտեսության զարգացման գործընթացներին զուգընթաց: Ներկայումս Գերմանիայում ոչ պաշտոնական տվյալներով բնակվում են շուրջ 40 հազար հայեր, ովքեր հիմնականում զբաղված են արդյունաբերության, շինարարության, գիտության, առողջապահության բնագավառներում: Բեռլինում, Մայնցում, Մյունխենում, Շտուտգարտում, Քյոլնում, Ֆրանկֆուրտում, Համբուրգում և այլ քաղաքներում ձևավորվել են հայ համայնքներ: Բեռլինում հայերը հաստատվել են 19-րդ դարիի վերջին և 20-րդ դարիի սկզբին: Ներկայումս Բեռլինում ապրում է շուրջ 1000 հայ: Փոքրաթիվ հայ համայնքներ կան նաև Ախենում, Համբուրգում, Հանովերում, Դորտմունդում և այլ քաղաքներում:
Անգլիայում հայկական համայնքները լրջորեն սկսել են ձևավորվել միայն 19-րդ դարի 80-ական թվականներին։ Այդ ժամանակ Կ.Պոլսի հայ վաճառականները բնակություն են հաստատում և իրենց գրասենյակներն են հիմնում Լոնդոնում և Մանչեստրում։ 1870թ. հայերը Մանչեստրում կառուցում են առաջին եկեղեցին։  Հայ բնակչության քանակը ավելանում է 19-րդ դ. վերջերին Թուրքիայում սկսված կոտորածների և ծայր առած արտագաղթի հետևանքով։ Իսկ Եղեռնից հետո, փախստականների հոսքի հետևանքով, ավելի է ստվարանում հայ բնակչությունը։ Հայերի զգալի մասը մտավորականներ էին, վաճառականներ ու արհեստավորներ։ Հայ վաճառականները Մանչեստրում, Լիվերպուլում, Լոնդոնում իրենց խանութներն ու գրասենյակներն ունեին։ Նրանք կապված էին գերազանցապես արևելյան շուկաների հետ։ Սակավամարդ այդ համայնքները մշակութային ձեռնարկումներ էին կատարում։ 1736թ. Լոնդոնում թարգմանաբար հրատարակվել են Մովսես Խորենացու «Հայոց պատմությունը» և Անանիա Շիրակացու «Աշխարհացույցը»։
Իտալիայում հայկական համայնքներ առաջանում են XIII-XV դդ.։ Հայերի հոսքը Իտալիա կատարվել է հատկապես Կիլիկիայից և Ղրիմից։ Դեռևս խաչակրաց արշավանքների ժամանակ Կիլիկիայի հայկական թագավորությունը սերտ կապեր է հաստատում իտալական քաղաքների հետ։ Իտալիայի մի շարք քաղաքներում, որոնցից էին Հռոմը, Ջենովան, Լիվորնոն, XIII-XIV դդ. հայերը հիմնել էին իրենց համայնքները։ Ամենախոշոր և կարևոր գաղթօջախը գտնվում էր Վենետիկում, ուր ժամանող հայ վաճառականներն ունեին իրենց կենտրոնատեղին, որը կոչվում էր Հայոց տուն։ Այն փողոցը, որտեղ գտնվել է «Հայոց տունը», կոչվել է Հայոց փողոց։ «Հայոց տունը» հետագայում ընդարձակվում է, նրա շրջակայքում կառուցվում են եկեղեցիներ։ XV-XVI դդ. Վենետիկի գաղթօջախը կազմակերպված հայկական կենտրոն էր։ Հայերը Վենետիկ էին ներմուծում բամբակ, մետաքս, աղ, չամիչ, ցորեն, պղինձ և այլն։ Վենետիկ և ուրիշ քաղաքներ պարսկական մետաքս ներմուծողները հիմնականում հայեր էին։ Վենետիկում հաստատվել էին վաճառականական բազմաթիվ տներ։ Մեծահարուստ այդ վաճառականներից բացի կային նաև մանր ու միջին առևտրականներ, որոնք կրպակներ ունեին Սբ. Մարկոսի հրապարակում։ Հայկական համայնքում զգալի թիվ էին կազմում արհեստավորները։ Նրանք աշխատում էին գերազանցապես նավաշինական արհեստանոցներում։ Սակայն Վենետիկը հայերի համար նշանավոր էր հատկապես մշակույթի առումով։ Հայ մշակույթի ամենակարևոր նվաճումներից մեկը՝ հայկական տպագրությունը, սկզբնավորվել է Վենետիկում։
Բուլղարիայում հայկական գաղութները նոր շրջանում գոյատևում էին Սոֆիայում, Ռուսչուկում, Պլովդիվում և այլ վայրերում։ Բուլղարիայի հայկական գաղութների կացությունը փոխվեց 19-րդ դարի կեսերից։ Ղրիմի պատերազմից հետո արևմտահայ ստվար զանգվածներ գաղթեցին Բուլղարիա։ Դրա շնորհիվ աշխուժացան գաղթօջախները։ Բուլղարահայերի զգալի մասը զբաղվում էր արհեստագործությամբ, մասնավորապես ոսկերչությամբ, պղնձագործությամբ, կաշեգործությամբ, մանածագործությամբ։ Նրանք մասնակցում էին Արևմտյան Եվրոպայի, Ռուսաստանի և Մերձավոր Արևելքի երկրների հետ կատարվող առևտրին։ 19-րդ դարի կեսին հայ բնակչությունը շատ ստվար էր, իսկ դարի վերջին հասնում էր 30 հազարի։ 1877-1878 թթ. ռուս-թուրքական պատերազմից հետո Բուլղարիան ազատագրվեց թուրքական լծից և ինքնուրույն զարգացման ուղի բռնեց։ Դա նպաստեց նաև հայ համայնքների բարգավաճմանը։ Նրանք օգտվում էին երկրում հաստատված օրենսդրական իրավունքներից ու ազատությունից։ Բուլղարահայ համայնքը երկարակյաց հայ գաղութներից է։ Այն, թեկուզև հյուծված, բայց գոյատևում է մինչև այժմ։

Армяне Европы: справка
Армяне живут в Европе с незапамятных времен. В средние века были более известны армянские общины Восточной Европы, большинство из которых располагалось в торговых городах или кварталах: они имели свои школы, церкви и даже издательские дома.
Первоначально для эмигрантов-армян наиболее трудной была интеграция в индустриально быстроразвивающихся странах Западной Европы - в Британии, в Германии, во Франции и так далее. Не имея достаточных профессиональных навыков, не зная местных языков, как правило, они были вынуждены выполнять неквалифицированную, низкооплачиваемую и тяжелую работу. Армянские эмигранты не имели реального представления о жизни, о нравственных и культурных нормах народов тех стран, в которых они проживали. Иногда эти нормы были чужды и неприемлемы для них.
Только спустя годы армяне смогли стать полноправными гражданами стран, в которых поселились. Многие представители армянской диаспоры начали занимать места в средних и верхних эшелонах социально-экономической иерархии, становясь предпринимателями, чиновниками в правительстве, высококвалифицированными профессионалами в разных научно-технических сферах, преподавателями и учителями.
Во Франции, где в настоящее время находится самая большая армянская община, армянские торговцы первоначально обосновывались на юге, в частности, в Марселе, где и открывали собственные компании. На Черном и Средиземном морях они имели свои корабли. В столице Франции Париже первая армянская церковь была построена только в 1902 году.  Франция более известна как интеллектуальный центр армян. Еще в 1811 году в Париже была открыта армяноведческая кафедра. Мурадян-лицей, который был основан в Париже в 1846-ом году, занимался образовательно-просветительской деятельностью. Еще в 1850 году  были изданы первые французско-армянские периодические издания ("Восток", "Запад", "Париж"). Позднее были опубликованы "Армения", "Гнчак" и другие периодические издания. Среди французских армян большое число составляли студенты, которые приехали во Францию из разных стран мира и учились в учебных учреждениях Парижа, Марселя, Лиона. Тем самым армян во Франции стало больше и они сыграли значительную роль как в становлении армянской общины крупной европейской страны, так и сказали свое слово в развитии самой Франции.
В Германии число армян резко возросло после Второй мировой войны - параллельно с экономическим развитием Западной Германии. В настоящее время  в Германии проживает по неофициальным данным около 40 тысяч армян, которые в основном занимаются строительством, работают в сфере индустрии, науки и здравоохранения. В Берлине, Майнце, Мюнхене, Штутгарте, Кельне, во Франкфурте, в Гамбурге и в других городах Германии они сформировали общины. В Берлине армяне поселились в конце 19-го века и начале 20-го века. В настоящее время в Берлине проживает около 1000 армян. Есть также небольшие армянские общины в Аахене, в Гамбурге, в Ганновере, в Дортмунде и в других городах.
Армянская диаспора Великобритании начала серьезно развиваться только в 80-ых годах 19-го века. Тогда армянские купцы из Константинополя начали обосновываться и создавать свои офисы в Лондоне и Манчестере. В 1870-ом армяне построили первую церковь в Манчестере. Армянское население в Британии выросло к концу 19-го века  -из-за сложившейся в Турции ситуации, а также из-за Геноцида армян. В годы после Геноцида численность армян в Британии выросла еще больше. Основная часть армянских эмигрантов была из представителей интеллигенции,  в их числе были также купцы и ремесленники. Армянские купцы имели свои магазины и офисы в Манчестере, в Ливерпуле и в Лондоне. Они вели свои дела в основном с восточными рынками. Эти немноголюдные общины часто организовывали культурные мероприятия. В 1736-ом в Лондоне была опубликована "Армянская история" Мовсеса Хоренаци и "Ашхарацуйц" Анания Ширакаци.
В Италии первые армянские общины сформировались в XIII-XV вв. Поток армян в Италию пришел в основном из Киликии и из Крыма. Еще во времена крестовых походов армянское царство Киликии имело тесные связи с итальянскими городами. В ряде итальянских городов, таких как Рим, Генуя, Ливорно, еще в XIII-XIV вв. армяне создали свои общины. Самая значительная армянская община находилась в Венеции, где армянские купцы имели свой центр - "Армянский дом". Улица, где находился Армянский дом, называлась "Армянской улицей". "Дом" позже был расширен, рядом были построены церкви. В XV-XVI вв. община в Венеции была организованным армянским центром. Армяне импортировали в Венецию хлопок, шелк, соль, изюм, пшеницу, медь и так далее. Кроме богатых купцов, которые обосновывались в Венеции, здесь жили также торговцы с низким и средним доходом, которые имели свои собственные лотки на площади Святого Марка. В числе армян Италии были также разные ремесленники. Они работали в основном в судостроительных компаниях. Но Венеция была особенно примечательна для армян в культурном аспекте. Одно из самых важных достижений армянской культуры - армянское книгопечатание - началось именно в Венеции.
Армянские общины Болгарии были созданы в Софии, Пловдиве, в Русчуке и так далее. Начиная сօ второй половины 19-го века, после Крымской войны, многие армяне из Западной Армении перебрались в Болгарию.  Вследствие этого жизнь армянской диаспоры Болгарии активизировалась. Многие болгарские армянe занимались ювелирным делом, производством ткани, готовили изделия из кожи, из меди. В середине 19-го века армянское население в Болгарии было многочисленным, а к концу века уже достигло 30-ти тысяч. После русско-турецкой войны в 1877-1878 гг. Болгария освободилась от турецкого ига и встала на самостоятельный путь развития. Это также способствовало процветанию армянской общины. Армяне пользовались свободой и законодательным правом этой страны. Армянская община в Болгарии - одна из долгожителей в Европе. Сегодня община хотя и истощена, но существует и до сих пор проводит мероприятия, которые позволяют армянам сохранять свою идентичность.
Армяне Европы объединены в различные организации, в министерстве диаспоры Армении существует Управление армянских общин Европы.