Եվրագոտու ցնցումները շարունակվում են. Ֆինլանդիան կհրաժարվի՞ եվրոյից
Եվրագոտուց Ֆինլանդիայի դուրս գալու վերաբերյալ քաղաքացիական նախաձեռնությունը շուտով կքննարկվի երկրի խորհրդարանում: Ֆին եվրախորհրդարանական Պաավո Վյայույունենի այս առաջարկությունը խորհրդարանի քննարկմանը ներկայացնելու համար օրենքով նախատեսված 50 հազար ստորագրությունները հավաքել է բավականին կարճ ժամանակահատվածում, հայտնում է TACC-ը:
«Այս քաղաքացիական նախաձեռնության շնորհիվ ես ցանկանում եմ սկիզբ դնել Ֆինլանդիայի՝ եվրագոտու անդամակցության շուրջ բանավեճերին», - նշել է քաղաքական գործիչը՝ ընդգծելով, որ եվրագոտուն անդամակցությունից Ֆինլանդիան վրա ավելի շատ բացասական ազդեցություն է ունեցել: «2008 թվականից Շվեդիայի տնտեսության աճը կազմել է 8 տոկոս (Շվեդիան պահպանել է սեփական արժույթը), իսկ մեր երկրի տնտեսությունը՝ հակառակը՝ 6 տոկոս անկում է գրանցել», - ընդգծել է Վյայույունենը: Նրա կարծիքով՝ Ֆինլանդիան պետք է վերադառնա նախկին արժույթին՝ ֆինական մարկին:
Ֆին տնտեսագետները կարծում են, որ եվրագոտուց դուրս գալուց հետո արժույթի դևալվացիայի շնորհիվ մրցակացությունը բարձրացնելով զբոսաշրջության և արտահանման ոլորտներում հնարավոր կլինի հաղթահարել տնտեսական անկումը:
Նշենք, որ Ֆինլանդիայի տնտեսությունը վերջին տարիներին անկում է ապրել, երկրում ավելանում է գործազրկության մակարդակը և արտաքին պարտքը, երկրի առևտրային ոլորտին լուրջ հարված է հասցրել Ռուսաստանի հետ ապրանքաշրջանառության կրճատումը:
Նշենք, որ եվրոյից հրաժարվելու կողմնակիցների թիվը գնալով ավելի շատ կողմնակիցներ է հավաքում: Ըստ լրատվամիջոցների՝ եվրագոտուց դուրս գալու մասին մտածում են նաև իռլանդացիները, քանի որ այս երկիրը ևս բախվել է տնտեսական անկման և պարտքային ճգնաժամի հետ: Համանման տնտեսական իրավիճակ է նաև Պորտուգալիայում և Իսպանիայում: Մինչ այժմ Եվրամությանը հաջողվել է տնտեսական այս խնդիրները լուծել այս ոլորտում առաջատար երկրների՝ Ֆրանսիայի և Գերմանիայի հաշվին, սակայն այդ օգնությունը ևս անսահմանափակ չի:
Նշենք, որ ԵՄ արժույթային քաղաքականության կապացությամբ բողոքում է նաև Լոնդոնը: Նախորդ շաբաթ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնը որպես ԵՄ կազմից դուրս չգալու պայման նշել Բրյուսելի կողմից ԵՄ որպես մուլտիարժույթային միությունը ճանաչել:
Եվրագոտու հետ կապված ԵՄ անդամ երկրների դժգոհությունները հչում են ԵՄ-ում միգրացիոն ճգնաժամի և դրա հաղթահարման շուրջ անդամ երկրների միջև առկա տարաձայնությունների ֆոնի՝ ավելի խորացնելով կառույցում առկա ճգնաժամը:
Հիշեցենք, որ Եվրագոտին այսօր ունի 19 անդամ, որոնց տարածքում եվրոն համարվում է ազգային արժույթ: Եվրագոտու բնակչությունը կազմում է 320 միլիոն:

Гражданская инициатива за выход Финляндии из еврозоны может быть вскоре рассмотрена парламентом страны. Предложение, автором которого стал финский европарламентарий Пааво Вяюрюнен, оказалось настолько популярным, что собрало необходимое по закону для передачи депутатам число подписей - 50 тыс. - за менее чем четыре месяца вместо отведенных на это шести, пишет ТАСС.
"С помощью этой гражданской инициативы я хочу положить начало дискуссии о членстве Финляндии в зоне евро. Мы как нация очень сильно от этого пострадали. С 2008 года рост шведской экономики составил 8% (Швеция сохраняет собственную валюту), а нашей, напротив, сократился на 6%", - подчеркнул Вяюрюнен. Политик поддерживает возвращение страны к прежней валюте - финской марке. Экономисты считают, что после выхода из еврозоны можно будет девальвировать валюту, чтобы преодолеть спад за счет повышения конкурентоспособности экспорта и туризма.
Надо отметит, что финны в последние годы сталкиваются с затянувшейся экономической рецессией: в стране растет безработица и внешний долг, а торговля получила значительный удар от сокращения товарооборота с Россией, пишет "Деловой Петербург". По мнению Пааво Вяюрюнена, от еврозоны Финляндия получает больше минусов, чем плюсов.
Сама по себе идея отказа от евро постепенно завоевывает сторонников. По данным СМИ, о выход из еврозоны задумываются и ирландцы, так как это страна тоже столкнулась с долговым кризисом и экономическим спадом. Такая же экономическая ситуация в Португалии и Испании. До тех пор пока Евросоюз смог решить экономические проблемы своей отсталых членов за счет собственных ресурсов, но неизвестно, насколько безгранична помощь, которую способны предоставить Германия и Франция.
Отметим, что по поводу валютной политики Брюсселя претензии имеются и у Великобритании. Британский премьер Дэвид Кэмерон «в качестве цены за сохранение Великобритании в составе ЕС» потребовал от Брюсселя сделать «явное заявление», что евро не является единой европейской валютой, давая ясно понять, что Европа — это «мультивалютный» союз. Лондон таким образом хочет защитить статус своей валюты — фунта стерлингов.
Напомним, что еврозона на сегодняшний день объединяет 19 стран. Евро установлен национальной валютой в их границах. Единая европейская валютная зона появилась в 1999 году. Общее количество жителей Европы, которые используют евро, превышает 320 миллионов. При этом из Скандинавских стран Швеция и Дания (члены ЕС) свои валюты сохраняют. Они это право оговорили — войти в зону евро тогда, когда сочтут нужным. Исландия и Норвегия членами не являются, но имеют соглашение с ЕС о едином экономическом пространстве. Они являются частью единого внутреннего рынка.