Քաղաքակրթությունների բախում, ահաբեկչությունների աճ. Եվրոպան կիզակետում է
Եվրոպական երկրներն այսօր բախվել են իսլամական ծայրահեղականության աճի հետ: Վերջին ահաբեկչությունների ֆոնին փորձ է արվում սա ներկայացնել որպես քրիստոնական և իսլամական քաղաքակրթությունների բախում, որն առաջացել է անհաղթահարելի տարաձայնությունների պատճառով: Խնդրի հետ կապված հատկանշական է Տիբեթի առաջնորդ Դալայ Լամայի այն մեկնաբանությունը, ըստ որի «այն խնդիրները, որոնց մենք այսօր բախվում ենք, կրոնական հավատքների և ազգությունների շուրջ մակերեսային տարաձայնությունների արդյունք են»:
Առհասարակ, ծայրահեղականության աննախադեպ աճ նկատվում է ողջ աշխարհում: Ահաբեկչության համաշխարհային ինդեքսը (Global Terrorism Index) ցույց է տալիս, որ 2014 թվականին ահաբեկչության հետևանքով սպանված մարդկանց թիվը կրկնապատկկվել է` 2013 թվականի շուրջ 18 հազարի փոխարեն հասնելով շուրջ 33 հազարի: Ընդ որում, 2014 թվականին իրականացված ահաբեկչությունների 51 տոկոսի համար պատասխանտու են «Իսլամական պետություն» և «Բոկո Հարամ» ահաբեկչական խմբավորումները: Մասնագետները նաև ընդգծում են, որ Եվրոպային սպառնացող գլխավոր վտանգը հիմնականում բխում է ԻՊ-ից:
Զեկույցը մի շարք հետաքրքրի բացահայտումներ է անում: Պարզվում է, որ ամենաշատ բռնություններն իրականացվել են Իրաքում և Նիգերիայում` միաժամանակ արձանագրելով ահաբեկչության հետևանքով տուժած երկրների աննախադեպ աճ: Սա պայմանավորված է մի շարք պատճառներով: Դրանցից գլխավորն այն է̦ որ այս խմբավորումներն ավելի են ընդլայնվում: Ինչպես մեջբերում է Independent-ը, 2011 թվականից ի վեր ավելի քան 25 հազար մարդ միացել է ԻՊ-ին:
Խնդրի հետ կապված մի քանի կարևոր տվյալներ մեջբերենք, որոնք ներկայացնում է Huffington Post-ը: Statista-ի տվյաների համաձայն՝ Բելգիան ԵՄ երկրներից ԻՊ-ին ամենաշատ զինյալներ մատակարարած երկիրն է: Բելգիայում ծայրահեղականության աճը խթանող մի շարք պատճառներ կան` սկսած Հյուսիսային Աֆրիկայից հետպատերազմյան ներգաղթից մինչև ատելության քարոզիչներ, գետտոներ, աղքատություն և մարգինալացում: Իսլամական ծայրահեղականությունը Բելգիայում երկար պատմություն ունի: Երկրի իշխանությունների տվյալներով՝ շուրջ 500 բերլգիացի է միացում սիրիական հակամարտությանը, նրանցից 130-ը վերադարձել է, 77-ը` մահացել, ևս 200 բելգիացի դեռ Սիրիայում է:
Եվրոպան այսօր բոլոր մուսուլմաններին ահաբեկիչ որակելու կամ նրանց տարանջատելու դժվարին խնդրի առաջ է կանգնել: Այնուամենայնիվ, եվրոպացիները պետք է գիտակցեն, որ մուսուլմանական աշխարհը արևմտյան քաղաքակրթությանը ոչ միայն ահաբեկիչներ է տվել̦ այն նաև այնպիսի հանճարներ, ինչպիսին է սիրիացի միգրանտի որդի Սթիբ Ջոբսը:

Европа в эпицентре столкновения цивилизаций
Европейские страны сегодня сталкиваются с ростом экстремизма. На фоне последних терактов некоторые пытаются представить происходящее как столкновение между христианской или западной и исламской цивилизациями, которое возникло в результате непреодолимых разногласий. С этой точки зрения примечателен комментарий духовного лидера Тибета Далай Ламы, который говорит, что "проблемы, с которыми мы сегодня сталкиваемся, являются результатом поверхностных разногласий вокруг религий и национальностей". Как передает Huffington Post, Далай Лама напоминает, что "все мы являемся одним и тем же народом".
В последнее время рост экстремизма наблюдается во всем мире. Глобальный индекс терроризма (Global Terrorism Index) показывает, что число убитых в результате террора людей в 2014 году удвоилось - с 18 тысяч достигнув 33 тысяч. При этом 51% всех террористических актов проходится на долю террористических организаций "Боко Харам" и "Исламское Государство". Специалисты отмечают, что главная угроза для Европы исходит от ИГ.
Доклад указывает, что больше всего атаки были проведены в Ираке и Нигерии, одновременно отмечая рост числа стран, которые пострадали в результате террористических актов. Это обусловлено некоторыми причинами. Главной из них является тот факт, что эти организации расширяются. Как отмечает Independent, с 2011 года около 25 тысяч человек присоединились к ИГ.
С этой точки зрения приведем несколько интересных фактов, которые цитирует Huffington Post. Согласно данным Statista, среди стран ЕС больше всего людей присоединились к ИГ из Бельгии. Существует несколько причин для роста экстремизма в Бельгии, начиная с поствоенной иммиграции из Северной Африки до роста числа проповедников ненависти, а также роста нищеты и маргинализации. Исламский экстремизм имеет долгую историю в Бельгии. По данным властей страны, более 500 бельгийцев присоединились к сирийскому конфликту.
Европа сегодня сталкивается с трудной проблемой – признать всех мусульман террористами или провести между ними разделительную линию. Между тем Европа должна осознать, что западная цивилизация получила в результате миграции от мусульманского мира не только террористов, но и такого гения как сын сирийского мигранта Стив Джобс.