Սիրիական բանակը վերադարձրել է հսկողությունը Հոմսի երկու բնակավայրերի նկատմամբ
Սիրիայի կառավարական զորքերը նոյեմբերի 23-­ին «Իսլամական պետության» զինյալներից հետ են գրավել մի քաղաք և մի գյուղ Հոմսի նահանգում: Այդ մասին հաղորդել Է Սիրիայի պետական հեռուստատեսությունը:
«Բանակը ժողովրդական աշխարհազորի հետ փոխգործակցությամբ Հոմսի նահանգի հարավ ­ արևելքում վերահսկողության տակ են վերցրել Մախինը և Խավարինն այն բանից հետո, երբ ԻՊ­-ն ծանր կորուստներ Է կրել»,­ - հայտարարել Է պետական հեռուստատեսությունը:
Բանակի հաջող հարձակման վերաբերյալ տեղեկատվությունը հավաստել Է Սիրիայում մարդու իրավունքների դիտորդական խորհուրդը: Իրավապաշտպանները հաստատում են, որ զորքերն այդ բնակավայրերը հսկողության տակ են վերադարձրել ՌԴ­-ի օդատիեզերական ուժերի օժանդակությամբ:
Արևմտյան զանգվածային լրավամիջոցների տվյալներով՝ սիրիական զորքերն այժմ պատրաստ են ԻՊ­ի դիրքերը գրոհելու Էլ Քարյաթեյն քաղաքում, որը գտնվում Է Մախինից 15 կիլոմետր հեռավորության վրա:

Сирийская армия вернула контроль над двумя населенными пунктами в Хомcе
Правительственные войска Сирии отбили в понедельник у боевиков "Исламского государства" город и деревню в провинции Хомс, сообщает Интерфакс со ссылкой на сирийское государственное телевидение.
"Армия во взаимодействии с отрядами народного ополчения взяла под контроль Махин и Хаварин на юго-востоке провинции Хомс, после того как ИГ понесло тяжелые потери", - заявило государственное телевидение.
Информацию об успешном наступлении армии подтвердил Наблюдательный совет по правам человека в Сирии. Правозащитники утверждают, что войска вернули под контроль эти населенные пункты при поддержке ВКС РФ.
По данным западных СМИ, сирийские войска теперь готовы штурмовать позиции ИГ в городе Эль-Карьятейн, расположенном в 15 км от Махина.