Բելգիայում ահաբեկչության սպառնալիքի առավելագույն մակարդակը կպահպանվի ևս մեկ շաբաթ
Բելգիայի վարչապետ Շարլ Միշելը հայտարարել է, որ ահաբեկչական սպառնալիքի ամենաբարձր՝ 4-րդ մակարդակը կպահպանվի մայրաքաղաք Բրյուսելում և մերձակայքում առնվազն մեկ շաբաթ, հայտնում է BBC-ն։
Վարչապետի խոսքով՝ Բելգիայում նոյեմբերի 13-ի Փարիզի հարձակումների նման ահաբեկչությունների իրականացման լուրջ վտանգը պահպանվում է։ Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ դպրոցները և Բրյուսելի մետրոն կվերադառնան իրենց բնականոն աշխատանքին չորեքշաբթի:
«Մենք հաստատում ենք սպառնալիքի 4-րդ մակարդակ, հետևաբար հանրային միջոցառումների թիվը քաղաքում կկրճատվի՝ ապահովելու համար մեր քաղաքացիների անվտանգությունը, ինչպես նաև ազատելու ոստիկանական ռեսուրսները, որոնք կարող են ներկա գտնվել այն վայրերում, որոնք պաշտպանության կարիք ունեն»,- ասել է Միշելը։

Бельгия: наивысший уровень угрозы сохранится еще неделю
Премьер-министр Бельгии Шарль Мишель заявил, что самый высокий - четвертый - уровень террористической угрозы сохранится в столице страны Брюсселе и окрестностях еще как минимум неделю, передает BBC.
По словам Мишеля, опасность совершения в Бельгии таких же нападений, как в Париже 13 ноября, остается серьезной. При этом школьники вернутся к учебе в среду, и тогда же снова начнет работу метро Брюсселя.
"Мы подтверждаем четвертый уровень угрозы, следовательно, число публичных мероприятий в городе сократится, чтобы обеспечить безопасность наших граждан, а также чтобы освободить полицейские ресурсы, которые смогут присутствовать в тех местах, которые нуждаются в защите", - сказал Мишель.