ՌԴ օդանավի խոցումը հարված է միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարին. Օհանյան
Թուրքիայի կողմից ռուսական ինքնաթիռը խոցելու դեպքն ուղղված էր ընդդեմ միջազգային ահաբեկչության հետ պայքարի: Այս մասին նոյեմբերի 25-ին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ անդրադառնալով նոյեմբերի 24-ին թուրք-սիրիական սահմանին Թուրքիայի կողմից ռուսական ինքնաթիռը խոցելու փաստին:
«Իհարկե, այսօր միջազգային հանրության ուշադրությունը սևեռված է հենց այն դեպքին, որը տեղի է ունեցել Սիրիայի տարածքում: Կարծում եմ, որ այն ժամանակահատվածում, երբ միջազգային հանրության ջանքերը սևեռված են, համախմբված են միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի վրա, սա ուղղակի հարված էր այդ ջանքերին», - ասել է Օհանյանը, մեջբերում է Tert.am-ը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը հավելել է, որ Հայաստանը Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկեր է, ինչն էլ ակնհայտ է դարձնում, թե ինչպիսին կլինի ՀՀ դիրքորոշումն այս հարցում:
«Հիմա պետք է սպասել ու տեսնել՝ ինչպիսի զարգացումներ տեղի կունենան: Համապատասխան ղեկավարները, կարծում եմ, որոշումներ կընդունեն, իսկ միջազգային հանրության ջանքերը պետք է ուղված լինեն նրան, որ սրացումներ չլինեն», - ասել է նախարարը:
Հարցին, թե հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հայ-թուրքական սահմանը հսկում են ռուս սահմանապահները, հնարավո՞ր է, որ ՀՀ հակաօդային պաշտպանության ուժերը բերվեն մարտական պատրաստվածության, Օհանյանը պատասխանել է. «Ռուսաստանի Դաշնության հետ մենք ունենք ընդանուր օպերատիվ մարտական պլանավորում, որի շրջանակում իրականացնում ենք մեր ընդհանուր գործունեությունը: ՌԴ համապատասխան բազայի մասնակցությունն այդտեղ ընդհանրացնում է անվտանգության ապահովման խնդիրները: Կարծում եմ, որ այս պլանների շրջանակում էլ մենք այսօր գործում ենք»:

МО Армении: "С Россией у нас - общее планирование оперативных боевых действий"
Поражение Турцией российского самолета было нацелено против борьбы с международным терроризмом. Об этом сегодня в беседе с журналистами заявил министр обороны РА Сейран Оганян, затронув инцидент со сбитым Турцией российским самолетом на турецко-сирийской границе.
"Разумеется, сегодня внимание международного сообщества сфокусировано именно на инциденте, который произошел на территории Сирии. Полагаю, что в то время, когда усилия международного сообщества консолидированы и направлены на борьбу против международного терроризма, это просто удар по этим усилиям", - отметил Оганян.
Министр обороны Армении сказал, что Армения является стратегическим партнером России, отсюда и исходит мнение о том, какой будет позиция РА в этом вопросе.
"Сейчас нужно подождать и посмотреть, какие события произойдут. Соответствующие руководители, полагаю, примут решения, а усилия международного сообщества должны быть направлены на то, чтобы не было эскалации», - сказал министр.
На вопрос о том, что учитывая то обстоятельство, что армяно-турецкая граница контролируется российскими пограничниками, возможно ли, что противовоздушная оборона РА будет приведена в боевую готовность, Сейран Оганян ответил: "С Российской Федерацией у нас есть общее планирование оперативных боевых действий, в рамках которого осуществляем нашу общую деятельность. Участие соответствующей базы РФ на этом месте обобщает задачи обеспечения безопасности. Полагаю,что сегодня мы действуем именно в рамках этих планов".