Օլանդն ու Պուտինը պայմանավորվել են փոխանակվել հետախուզական տվյալներով
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցությունների արդյունքներով հայտարարել է, որ կողմերը պայմանավորվել են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարի համար փոխանակել հետախուզական տեղեկատվությունը, տեղեկացնում է BBC-ն։
Ֆրանսիայի նախագահը հայտարարել է նաև, որ Փարիզը մտադիր է մեծացնել Սիրիայում ջիհադիստների դեմ կռվող ապստամբների աջակցությունը։
Օլանդի խոսքով՝ ներկայիս նախագահ Բաշար Ասադը տեղ չունի ապագա Սիրիայում։
Պուտինը բանակցությունների ավարտին հայտարարել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է աջակցել Սիրիայում մի շարք ընդդիմադիր խմբերի, սակայն սիրիական բանակն ու Բաշար Ասադը Ռուսաստանի համար մնում են ահաբեկիչների դեմ պայքարում գլխավոր դաշնակիցները։
Կողմերը մտադրություն են հայտնել նաև Սիրիայում գործողությունների ընթացքում զինվորականների ու հատուկ ծառայությունների միջև գործողությունները համակարգելու վերաբերյալ։

Олланд и Путин договорились обмениваться разведданными
Президент Франции Франсуа Олланд по итогам переговоров с Владимиром Путиным заявил, что стороны договорились об обмене разведывательной информцией для борьбы с экстремистской группировкой "Исламское государство", передает BBC.
Также лидер Франции заявил, что Париж намерен увеличить поддержку повстанцев в Сирии, сражающихся с джихадистами.
Со слов Олланда, у нынешнего президента Сирии Башара Асада нет места в будущем Сирии.
Российский президент Владимир Путин по окончании переговоров, в свою очередь, заявил, что Россия готова поддержать ряд повстанческих групп в Сирии, однако, как отметил Путин, сирийская армия и Башар Асад остаются для России одними из главных союзников в борьбе с террористами.
Также отмечается, что стороны намеревались установить более тесные контакты и координацию действий между военными и спецслужбами двух стран в ходе операций в Сирии. Перед поездкой в Москву президент Франции посетил Вашингтон и провел переговоры с президентом США Бараком Обамой.