Ի՞նչ պայմանավորվեց Օլանդն Օբամայի և Պուտինի հետ
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև նախօրեին կայացած հանդիպման հիմնական արդյունքը դարձել է այն որոշումը, համաձայն որի՝ հարվածներ չպետք է հասցվեն այն խմբավորումներին, որոնք պայքարում են ահաբեկիչների դեմ: «Կոալիցիայի համար կարևոր է աջակցել այն խմբավորումներին, որոնք պայքարում են «Իսլամական պետության» դեմ», - նշել է Օլանդը՝ ընդգծելով, որ հարվածներ պետք է հասցվեն միայն «Իսլամական պետության» և ջիհադիստական այլ խմբավորումների դիրքերին: Պուտինը, հաստատելով Օլանդի խոսքերը,  հայտարարել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է աջակցել Սիրիայում մի շարք ապստամբական խմբերի, սակայն սիրիական բանակն ու Բաշար Ասադը Ռուսաստանի համար մնում են ահաբեկիչների դեմ պայքարում գլխավոր դաշնակիցները։
Նշենք, որ Օլանդը Ռուսաստան էր ժամանել ԻՊ դեմ պայքարող հիմնական ուժերի ջանքերը միավորելու առաքելությամբ: Մինչ այդ՝ նոյեմբերի 24-ին, Ֆրանսիայի նախագահը Վաշինգտոնում այս հարցով բանակցություններ էր անցկացրել ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամայի հետ: Սակայն, ինչպես երևում է բանակցությունների արդյունքում Օբամայի արած հայտարարությունից, Օլանդի այդ փորձը ձախողվել էր: Մասնավորապես Օբաման բացառել էր Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը, քանի դեռ Մոսկվան շարունակում է աջակցել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին:
Սիրիայի ապագայի և դրանում Ասադի դերակատարման վերաբերյալ Մոսկվայի և Արևմուտքի միջև առկա առանցքային տարաձայնությունները ներկայումս հանդիսանում են ԻՊ դեմ լայն կոալիցիա ստեղծելու և ահաբեկչության դեմ ավելի արդյունավետ պայքարելու հիմնական խոչընդոտը: Կրեմլը, ի տարբերություն Արևմուտքի, կարծում է, որ Ասադի ճակատագիրը պետք է որոշի սիրիացի ժողովուրդը:
Ինչ վերաբերում է Փարիզի առաջարկած լայն կոալիցիայի գաղափարի վերաբերյալ ռուսական կողմի կարծիքին, ապա Օլանդի հետ հանդիպման արդյունքում Ռուսաստանի նախագահը նշել է, որ պատրաստ է համագործակցելու ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիայի հետ: «Մենք հարգանքով ենք վերաբերվում այդ կոալիցիային, որը գլխավորում են ամերիկացիները, և պատրաստ ենք նրա հետ համագործակցել»,- ասել է Պուտինը բանակցություններին հաջորդած մամլո ասուլիսի ժամանակ: Պուտինը միևնույն ժամանակ ընդգծել է, որ «միջադեպերն՝ ինչպիսին է ռուսական ինքնաթիռի ոչնչացումը և ռուս զինծառայողների՝ օդաչուի ու ծովային հետևակայինի սպանությունը բացարձակապես անընդունելի են», և նման միջադեպերի կրկնության դեպքում Ռուսաստանին ոչ մի կոալիցիայի հետ համագործակցություն չի հետաքրքրի: Ի դեպ, Պուտին-Օլանդ հանդիպման գլխավոր թեմաներից մեկը եղել է թուրքական ռազմաօդային ուժերի կողմից ռուսական «Սու-24» ռմբակոծիչի խոցման հետ կապված իրավիճակը:
Փորձագետները կարծում են, որ հենց այս միջադեպը մետ ապագայում անհնարին կդարձնի ԻՊ դեմ պայքարող առաջատար ուժերի՝ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի գլխավորած կոլաիցիայի միջև համագործակցությունը, որը վերջինների կածիքով միանգամայան հավանական է հետագայում:
Ավելացնենք, որ նոյեմբերի 13-ի Փարիզի ահաբեկչություններից հետո Օլանդի կողմից առաջարկած լայն կոալիցիայի ստեղծմանը աջակող երկրների թիվն ավելանում է: Սիրիայում ռազմական գործողություններ իրականացնելու գաղափարին աստիճանաբար հակվում է նաև Մեծ Բրիտանիան, որի օրենսդիր մամինը Սիրիայում ռազմական գործողություններ սկսելու մասին որոշում կընդունի դեկտեմբերի սկզբին:

В краткосрочной перспективе широкая коалиция против ИГ невозможна
Oсновным итогом переговоров между президентами Франции и России Франсуа Олландом и Владимиром Путиным стало решение не наносить удары по тем группировкам, которые также ведут борьбу с террористами, передает РБК. «Коалиции важно поддерживать те группы, которые борются с "Исламским государством"», - сказал французский президент, подчеркнув, что достигнута договоренность наносить удары в Сирии лишь по "Исламскому государству" и по джихадистским группировкам.
Путин подтвердил слова Олланда, отметив, что Россия готова поддержать ряд повстанческих групп в Сирии. Однако, как подчеркнул Путин, сирийская армия и Башар Асад остаются для России одними из главных союзников в борьбе с террористами.
Отметим, что Олланд прибыл в Москву с миссией объединения ведущих стран в борьбе с исламистскими террористами в Сирии. До этого, 24 ноября, президент Франции обсудил этот вопрос с президентом США Бараком Обамой. Однако из заявления Обамы по итогам переговоров с Олландом следует, что попытка Олланда не удалась. В частности, Обама "исключил сотрудничество с Россией, пока Москва продолжает поддерживать президента Сирии Башара Асада", передает Politnavigator.
Отметим, что главным препятствием для создания широкий коалиции и более эффективной борьбы против  ИГ в настоящий момент являются разногласия между Россией и Западом по поводу будущего Сирии и роли Асада в нем. В Кремле, в отличие от Запада, считают, что судьба Асада должна быть решена сирийским народом.
Что касается отношения Москвы к идее Парижа о широкой коалиции, то по итогам встречи с президентом Франции Олландом Путин отметил, что готов сотрудничать с коалицией во главе с США. "Мы с уважением относимся к той коалиции, которую возглавляют американцы, и готовы с ней сотрудничать", - сказал Путин на пресс-конференции по итогам переговоров с Олландом. При этом Путин подчеркнул, что "инциденты, подобные уничтожению российского самолета и гибели российских военнослужащих, летчика и морского пехотинца, который пришел на выручку своим боевым товарищам, абсолютно неприемлемы".
Кстати, одной из главных тем встречи Путин-Олланд стала ситуация со сбитым турецкими ВС российским бомбардировщиком Су-24. Эксперты считают, что именно из-за инцидента с российским Су-24 в краткосрочной перспективе создание широкой коалиции против ИГ невозможно.
Добавим, что число стран, разделяющих инициативу президента Франции после парижских терактов 13 ноября по созданию широкой антитеррористической коалиции, растет. К идее проведения военных действии в Сирии склоняется также Великобритания, парламент которой в начале декабря примет решение по этому вопросу.