Ի՞նչ պայմանավորվեց Օլանդն Օբամայի և Պուտինի հետ
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև նախօրեին կայացած հանդիպման հիմնական արդյունքը դարձել է այն որոշումը, համաձայն որի՝ հարվածներ չպետք է հասցվեն այն խմբավորումներին, որոնք պայքարում են ահաբեկիչների դեմ: «Կոալիցիայի համար կարևոր է աջակցել այն խմբավորումներին, որոնք պայքարում են «Իսլամական պետության» դեմ», - նշել է Օլանդը՝ ընդգծելով, որ հարվածներ պետք է հասցվեն միայն «Իսլամական պետության» և ջիհադիստական այլ խմբավորումների դիրքերին: Պուտինը, հաստատելով Օլանդի խոսքերը,  հայտարարել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է աջակցել Սիրիայում մի շարք ապստամբական խմբերի, սակայն սիրիական բանակն ու Բաշար Ասադը Ռուսաստանի համար մնում են ահաբեկիչների դեմ պայքարում գլխավոր դաշնակիցները։
Նշենք, որ Օլանդը Ռուսաստան էր ժամանել ԻՊ դեմ պայքարող հիմնական ուժերի ջանքերը միավորելու առաքելությամբ: Մինչ այդ՝ նոյեմբերի 24-ին, Ֆրանսիայի նախագահը Վաշինգտոնում այս հարցով բանակցություններ էր անցկացրել ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամայի հետ: Սակայն, ինչպես երևում է բանակցությունների արդյունքում Օբամայի արած հայտարարությունից, Օլանդի այդ փորձը ձախողվել էր: Մասնավորապես Օբաման բացառել էր Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը, քանի դեռ Մոսկվան շարունակում է աջակցել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին:
Սիրիայի ապագայի և դրանում Ասադի դերակատարման վերաբերյալ Մոսկվայի և Արևմուտքի միջև առկա առանցքային տարաձայնությունները ներկայումս հանդիսանում են ԻՊ դեմ լայն կոալիցիա ստեղծելու և ահաբեկչության դեմ ավելի արդյունավետ պայքարելու հիմնական խոչընդոտը: Կրեմլը, ի տարբերություն Արևմուտքի, կարծում է, որ Ասադի ճակատագիրը պետք է որոշի սիրիացի ժողովուրդը:
Ինչ վերաբերում է Փարիզի առաջարկած լայն կոալիցիայի գաղափարի վերաբերյալ ռուսական կողմի կարծիքին, ապա Օլանդի հետ հանդիպման արդյունքում Ռուսաստանի նախագահը նշել է, որ պատրաստ է համագործակցելու ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիայի հետ: «Մենք հարգանքով ենք վերաբերվում այդ կոալիցիային, որը գլխավորում են ամերիկացիները, և պատրաստ ենք նրա հետ համագործակցել»,- ասել է Պուտինը բանակցություններին հաջորդած մամլո ասուլիսի ժամանակ: Պուտինը միևնույն ժամանակ ընդգծել է, որ «միջադեպերն՝ ինչպիսին է ռուսական ինքնաթիռի ոչնչացումը և ռուս զինծառայողների՝ օդաչուի ու ծովային հետևակայինի սպանությունը բացարձակապես անընդունելի են», և նման միջադեպերի կրկնության դեպքում Ռուսաստանին ոչ մի կոալիցիայի հետ համագործակցություն չի հետաքրքրի: Ի դեպ, Պուտին-Օլանդ հանդիպման գլխավոր թեմաներից մեկը եղել է թուրքական ռազմաօդային ուժերի կողմից ռուսական «Սու-24» ռմբակոծիչի խոցման հետ կապված իրավիճակը:
Փորձագետները կարծում են, որ հենց այս միջադեպը մետ ապագայում անհնարին կդարձնի ԻՊ դեմ պայքարող առաջատար ուժերի՝ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի գլխավորած կոլաիցիայի միջև համագործակցությունը, որը վերջինների կածիքով միանգամայան հավանական է հետագայում:
Ավելացնենք, որ նոյեմբերի 13-ի Փարիզի ահաբեկչություններից հետո Օլանդի կողմից առաջարկած լայն կոալիցիայի ստեղծմանը աջակող երկրների թիվն ավելանում է: Սիրիայում ռազմական գործողություններ իրականացնելու գաղափարին աստիճանաբար հակվում է նաև Մեծ Բրիտանիան, որի օրենսդիր մամինը Սիրիայում ռազմական գործողություններ սկսելու մասին որոշում կընդունի դեկտեմբերի սկզբին:

What Agreed Hollande with Obama and Putin?
The main result of yesterday’s meeting between French President Francois Hollande and Russian President Vladimir Putin was the decision, according to which strikes should not be directed towards those groups who are fighting against terrorists. "It is important for the coalition to assist those groups who are fighting against "Islamic state," the president said, stressing that attacks should be aimed at other positions of the "Islamic state" and jihadist groups. Putin, confirming Hollande's words, said that Russia is ready to support a number of rebel groups in Syria, but the Syrian army and Syrian President Bashar Assad remain Russia's main allies in the fight against terrorists.
It should be noted that Hollande arrived in Russia on a mission to unify efforts in the fight against IS. Before that, on November 24, the French President was in Washington for talks on the issue with the US President Barack Obama. However, as seen by Obama's statement after the talks, Hollande failed on this attempt. In particular, Obama ruled out the cooperation with Russia as long as Moscow continues to support Syrian President Bashar Assad.
Syria's future and the role of Assad are the issues around which there are key differences between Moscow and the West and this has currently become the major obstacle to form a wide coalition against terrorism and to fight more effectively. The Kremlin, in contrast to the West, believes that Assad's fate should be decided by the Syrian people.
As for the Russian side opinion concerning the idea of a broad coalition proposed by Paris, Russian President Putin noted after the meeting with Hollande that he was ready to cooperate with the US-led coalition. "We respect the ruling coalition, led by the Americans, and we are ready to cooperate with it," Putin told in a news conference. Putin emphasized that "incidents like the Russian citizen and military aircraft destruction, pilots and marines were absolutely unacceptable" and that in case of any recurrence of such incidents Russia will not need to corporate with a coalition. In fact, one of the main topics of Putin-Hollande meeting was "Russian Su-24" destruction by the Turkish air force.
Experts believe that this very incident will make  the cooperation with the US-led coalition impossible in the near future.