Կիպրոսի խորհրդարանն օրինականացրել է միասեռ ամուսնությունները
Կիպրոսի խորհրդարանն ընդունել է միասեռ ամուսնություններն օրինականացնելու մասին օրենք: Եթե երկրի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը ստորագրի փաստաթուղթը, գեյերի և լեսբուհիների զույգերը կկարողանան ամուսնական հարաբերություններ ձևակերպել, հայտնում է lenta.ru-ն:
Նոր օրենսդրության պայմաններով՝ ոչ ավանդական կողմնորոշմամբ ամուսինները չեն կարողանա երեխա որդեգրել: Քվեարկության արդյունքում երկրի խորհրդարանի 39 պատգամավոր կողմ է քվեարկել օրինագծին, 12-ը՝ դեմ, 3-ը ձեռնպահ է մնացել:
Գեյերի և լեսբուհիների ILGA միջազգային ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Էվելին Փարադիզը կառավարության որոշումն անվանել է արդարացի:

Парламент Кипра легализовал однополые браки
Парламент Кипра принял закон о легализации однополых браков. В случае если президент страны Никос Анастасиадис подпишет документ, пары геев и лесбиянок смогут оформить супружеские отношения, сообщает lenta.ru.
По условиям нового законопроекта, супруги нетрадиционной ориентации не смогут усыновлять детей. В результате голосования 39 представителей парламента республики выступили за принятие законопроекта, 12 против и 3 политиков воздержались.
Исполнительный директор Международной ассоциации геев и лесбиянок ILGA Эвелин Парадиз назвала решение правительства справедливым.