Տուսկ․ Թուրքիա-ԵՄ գագաթաժողովի նպատակն է կանգնեցնել ներգաղթյալների հոսքը
Բրյուսելում ընթացող Թուրքիա-ԵՄ գագաթաժողովի գլխավոր նպատակն է կրճատել ներգաղթյալների հոսքը Եվրոպա։ Ինչպես հայտնում է BBC-ն, այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Դոնալդ Տուսկը։
Այս տարվա ընթացքում Մերձավոր Արևելքից և արաբական երկրներից շուրջ 900 հազար փախստականներ և ներգաղթյալներ ժամանել են Եվրոպա։
«Մենք համաձայնության ենք եկել, որը, հույս ունեմ, կընդունվի բոլորի կողմից», - ասել է Եվրահանձնաժողովի նախագահը։
Դոնալդ Տուսկը նաև նշել է, որ միայն Թուրքիայի հետ պայմանավորվածությունները բավարար չեն, անհրաժեշտ է խիստ սահմանային վերահսկողություն սահմանել ԵՄ արտաքին սահմաններ վրա։

EU-Turkey Summit Aims to Stem the Flow of Migrants to Europe
European Council President Donald Tusk said the main goal of the EU-Turkey summit on November 29 was to stem the flow of migrants to Europe, Radio Liberty reports. http://www.rferl.org/
"We have reached an agreement, which, I hope will be accepted by all parties today," Tusk told journalists as he arrived for the talks.
He added that any deal with Turkey would not be enough to tackle Europe's migration crisis if the bloc does not firmly control its external borders.
Fueled by the Syrian war, some 850,000 people have entered the EU this year in what has become Europe's worst refugee crisis since World War II.