Տուսկ․ Թուրքիա-ԵՄ գագաթաժողովի նպատակն է կանգնեցնել ներգաղթյալների հոսքը
Բրյուսելում ընթացող Թուրքիա-ԵՄ գագաթաժողովի գլխավոր նպատակն է կրճատել ներգաղթյալների հոսքը Եվրոպա։ Ինչպես հայտնում է BBC-ն, այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Դոնալդ Տուսկը։
Այս տարվա ընթացքում Մերձավոր Արևելքից և արաբական երկրներից շուրջ 900 հազար փախստականներ և ներգաղթյալներ ժամանել են Եվրոպա։
«Մենք համաձայնության ենք եկել, որը, հույս ունեմ, կընդունվի բոլորի կողմից», - ասել է Եվրահանձնաժողովի նախագահը։
Դոնալդ Տուսկը նաև նշել է, որ միայն Թուրքիայի հետ պայմանավորվածությունները բավարար չեն, անհրաժեշտ է խիստ սահմանային վերահսկողություն սահմանել ԵՄ արտաքին սահմաններ վրա։

Туск: задача саммита ЕС-Турция - сократить приток мигрантов
Главной задачей проходящего в Брюсселе саммита ЕС-Турция является сокращение притока мигрантов в Европу, заявил председатель Европейского совета Дональд Туск, передает BBC.
В этом году около 900 тысяч мигрантов и беженцев прибыли в Европу с Ближнего Востока и арабских стран.
"Мы достигли соглашения, которое, я надеюсь, будет сегодня принято всеми сторонами", - сказал Туск журналистам перед началом переговоров.
Он также отметил, что только договоренности с Турцией будет недостаточно. По его словам, необходимо будет ввести жесткий пограничный контроль на внешних границах ЕС, иначе эпоха свободного передвижения в рамках Шенгенской зоны уйдет в историю.