Հռոմի պապը խոստացել է այցելել Հայաստան
Հռոմի պապ ՖրանցիսկՈսը, ով նախօրեին ավարտել է իր առաջին հովվապետական այցն Աֆրիկա, հայտարարել է, որ հաջորդ արտասահմանյան այցը կատարելու է Մեքսիկա՝ առանց նշելու այցի ժամկետները:
Լրագրողների հետ զրույցում Ֆրանցիսկոսը նաև հաստատել է, որ Հայաստան այցելության հրավեր է ստացել: «Ես դա խոստացել եմ երեք պատրիարքներին», - նշել է նա՝ հավելելով, որ չնայած խոստացել է, սակայն չգիտի կկարողանա դա կատարել, թե՝ ոչ:
Հռոմի պապը, ով երկու շաբաթից կդառնա 79 տարեկան, իր այցելությունները կազմակերպում է այն քաղաքներ, որտեղ Հռոմի պապերը չեն եղել:

Pope Francis Promised to Visit Armenia
Pope Francis, who on Monday evening returned to the Vatican from his first trip to African countries, said that his next foreign travel will be to Mexico.
"If all goes well, the next trip will be in Mexico, but the date has not been determined," the pontiff said during a conversation with journalists on the board of the aircraft, RIA Novosti reports.
Francis also confirmed that he has received an invitation to visit Armenia. "I promised it to three patriarchs. The promise is there, but I do not know whether it will be possible to carry out," he said.
The pontiff, who in two weeks will celebrate his 79 years, noted that he intends to visit those countries that have never been visited the Pope before.