Հիտլերի «Մայն Կամպֆ»-ը վերահրատարակվում է Գերմանիայում
Ադոլֆ Հիտլերի «Մայն Կամպֆ» գիրքը 70 տարվա ընթացքում առաջին անգամ կվերահրատարակվի հաջորդ տարվա հունվարին Մյունխենում:
Գիրքը կհրատարակվի 4000 օրինակով, որտեղ կլինեն շուրջ 3500 մեկնաբանություն, որոնք պատրաստել են պատմաբանները, գրականագետները, նացիզմի մասնագետները:
«Մայն կամպֆի» հեղինակային իրավունքը պատկանում է Բավարիայի իշխանություններին, որոնք միշտ հրաժարվել են վերահրատարակել աշխատանքը: Գերմանիայի օրենքների համաձայն, հեղինակի մահվանից 70 տարի անց տեքստը դառնում է հանրային սեփականություն, ինչը նշանակում է, որ 2016 թվականից սկսած ցանկացած հրատարակիչ կարող է տպել գիրքը:
Հիտլերը «Մայն Կամպֆը» գրել է 1924 թվականին բանտում: Գրքում հեղինակը շարադրել է նացիոնալ-սոցիալիզմի գաղափարները: Այն առաջին անգամ հրատարակվել է 1925 թվականին, իսկ Հիտլերի իշխանության գալուց հետո այն Գերմանիայի ամենաշատ հրատարակվող գիրքն էր:

Mein Kampf to be Republished in Germany
For the first time since the end of World War II, Mein Kampf will be published in Germany, this time with more than 3,500 annotations by scholars.
In 1946, the copyright of the book was transferred to the Bavarian regional government, and under German law, a copyright expires after 70 years; unlike the swastika and other Nazi symbols,Mein Kampf was not banned after the war. Knowing that book would enter the public domain in January 2016, German justice officials last year said anti-incitement laws would prevent "uncritical publicizing" of Adolf Hitler's manifesto, - The Financial Times  reports.
Only 4,000 copies of this critical edition will be published at first, and the 2,000 page book will not be widely available due to concerns of stirring up neo-Nazi sentiment.