Թուրքիան և ԱՄՆ-ը պայմանավորվել են Սիրիայի հետ սահմանի փակման հարցում
ԱՄՆ-ը և Թուրքիան համաձայն են Թուրքիայի հետ Սիրիայի սահմանի լիարժեք փակման անհրաժեշտությանը։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին, փոխանցում է РИА Новости -ն։
«Միասին կաշխատենք դրա վրա, պատրաստվում ենք անհրաժեշտ խորհրդակցություններ անցկացնել մեր զինվորականների միջև՝ դա անելու համար»,- Բրյուսելում լրագրողներին հայտնել է Քերին` նշելով, որ խոսքը սահմանի 98 կմ հատվածի մասին է։
Քերիի խոսքերով Թուրքիան հետաքրքրված է երկու ուղղություններով նավթի անօրինական փոխադրումները ու գրոհայինների տեղաշարժը կանխելու մեջ:

Turkey and the US Agreed on Closing Border with Syria
The US and Turkey agreed on the need to completely close the border of Syria and Turkey to prevent illegal transportation of oil and movement of militants. This was stated by the US Secretary of State John Kerry, RIA Novosti reports.
"It is necessary to close the 98-kilometer stretching border. President Erdogan has intentions to do so. We will work together on this, we are going to conduct the necessary consultations between our military officials," Kerry told the reporters in Brussels.
He noted that "Turkey is interested in stopping the movement of illegal transportation of oil or in closing paths of movement of foreign fighters in both directions."