Սեյրան Օհանյանն Անջեյ Կասպրշիկին է ներկայացրել շփման գծում տիրող իրավիճակը
ՀՀ  պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը դեկտեմբերի 9-ին հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկի հետ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ`  զրույցի ընթացքում քննարկվել է վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական և ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը դեսպանին տեղեկացրել է ՀՀ սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի և դրան հաջորդող օրերի ընթացքում ադրբեջանական կողմից հրահրվող սադրանքների և հայկական կողմի պատասխան գործողությունների մասին Մասնավորապես, Սեյրան Օհանյանն իր մտահոգությունն է հայտնել հակառակորդի կողմից իրավիճակը հետևողականորեն ապակայունացնելու առիթով՝ նշելով, որ նախորդ օրը ադրբեջանական կողմը ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերի ուղղությամբ առաջին անգամ կիրառել է տանկային կրակ՝ 125մմ հրանոթներից, ինչը լարվածությունը նոր մակարդակի բարձրացնելու վտանգ է պարունակում:
Ադրբեջանական կողմին բանակցային գործընթացի տրամաբանության մեջ պահելու համար, հայկական կողմի ուժային զսպման գործողություններին զուգահեռ՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հասցեական արձագանքի անհրաժեշտությունը:
Դեսպան Անջեյ Կասպրշիկն իր հերթին մտահոգություն է հայտնել ստեղծված իրավիճակի շուրջ և խոստացել համապատասխան քայլեր ձեռնարկել:

Сейран Оганян - Анджей Каспршик: телефонная беседа
Министр обороны Армении Сейран Оганян сегодня, 9 декабря, провел телефонную беседу с личным представителем действующего председателя ОБСЕ, послом Анджеем Каспршиком, сообщает Panorama.am со ссылкой на пресс-службу минобороны Армении. В ходе беседы обсуждалась ситуация, сложившаяся в последние дни на армяно-азербайджанской государственной границе и линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана.
Министр обороны РА проинформировал посла о провокациях азербайджанской стороны в день конституционного референдума в Армении, 6 декабря, и в последующие дни, а также об ответных действиях армянской стороны. В частности, Сейран Оганян выразил обеспокоенность последовательной дестабилизацией ситуации противником, отметив, что накануне азербайджанская сторона в направлении позиций Армии обороны НКР  впервые с момента заключения перемирия открыла танковый огонь из танковых пушек калибром 125 мм.
Последнее, по словам Оганяна, содержит в себе угрозу поднятия напряженности на новый уровень. Для удерживания Азербайджана в рамках логики переговорного процесса, параллельно с действиями армянской стороны по силовому сдерживанию, министр Оганян отметил необходимость адресной реакции сопредседателей МГ ОБСЕ. В свою очередь посол Анджей Каспршик выразил обеспокоенность сложившейся ситуацией и пообещал предпринять соответствующие шаги.