ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի այցը Թուրքմենստան
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը Աշխաբադում մասնակցել է «Չեզոքության քաղաքականությունը. միջազգային համագործակցությունը հանուն խաղաղության, անվտանգության ու զարգացման» խորագրով միջազգային համաժողովին, որին ներկա են եղել աշխարհի ավելի քան 80 պետությունների նախագահների, օրենսդիր և գործադիր իշխանության ղեկավարների, բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից գլխավորած պատվիրակություններ, մոտ երեք տասնյակ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդիպում է ունեցել Թուրքմենստանի խորհրդարանի նախագահ Ակջա Նուրբերդիևայի հետ: Հանդիպմանը ՀՀ ԱԺ նախագահը, շնորհավորելով Թուրքմենստանի մշտական չեզոքության 20-ամյակի կապակցությամբ, մասնավորապես նշել է. «ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի հոբելյանական 50-րդ նիստին ընդունված մշտական չեզոքության կարգավիճակի մասին բանաձևն ամրագրեց Թուրքմենստանի արտաքին քաղաքականության հիմնարար սկզբունքը, ինչն իր ուղղակի արտացոլումը գտավ նաև երկրի սոցիալ-տնտեսական կյանքում»:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ ԱԺ նախագահին համաժողովին անձամբ մասնակցելու համար՝ տիկին Նուրբերդիևան խոսել է երկու ժողովուրդների միջև պատմականորեն ձևավորված հարաբերությունների մասին, որոնք հիմնված են փոխադարձ հարգանքի, փոխաջակցության և հարուստ ավանդույթների վրա, և որոնք ամուր հենարան են հայ-թուրքմենական միջպետական հարաբերություններում:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Հայաստանի և Թուրքմենստանի միջև ընթացող գործնական փոխգործակցության ընդլայնումը նոր հնարավորություններ է բացում երկու կողմերի համար: Խոսելով երկու երկրների խորհրդարանական համագործակցության մասին՝ Ազգային ժողովի նախագահը նկատել է, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ հարաբերությունների օրակարգը հնարավոր է դարձնել առավել ընդգրկուն՝ ներառելով համագործակցության տարբեր ոլորտներ:
Այս համատեքստում կարևորվել է միջխորհրդարանական կապերի աշխուժացման, ինչպես նաև խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի ավելի հաճախակի հանդիպումների հարցը:

Армения - Туркменистан: активизация межпарламентских связей
Председатель НС Г. Саакян принял участие в Ашхабаде в международной конференции "Политика нейтралитета: международное сотрудничество во имя мира, безопасности и развития", в которой участвовали делегации из более чем 80 государств мира, возглавляемые президентами, главами законодательной и исполнительной власти, высокопоставленными должностными лицами, представители около трех десятков международных организаций, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Глава НС РА встретился с председателем парламента Туркменистана А. Нурбердыевой. На встрече председатель НС, поздравив с 20-летием постоянного нейтралитета   Туркменистана, в частности, отметил: "Принятая на 50-ом юбилейном заседании Генеральной Ассамблеи ООН резолюция о статусе постоянного нейтралитета закрепила основной принцип внешней политики   Туркменистана, что нашло свое прямое отражение также в социально-экономической жизни страны".
Поблагодарив председателя НС РА за личное участие в конференции, г-жа   Нурбердыева говорила об исторически сложившихся между двумя народами связях, основанных на взаимном уважении, взаимопомощи и богатых традициях и базирующихся   на крепких армяно-туркменских межгосударственных отношениях.
Председатель НС Г.Саакян отметил, что расширение делового сотрудничества между Арменией и Туркменистаном открывает новые возможности для обеих сторон. Говоря о парламентском сотрудничестве двух стран, спикер НС заметил, что совместными усилиями можно сделать повестку отношений более содержательной, включив различные сферы сотрудничества.
В этом контексте подчеркнута важность оживления межпарламентских связей, а также активизации встреч действующих в парламентах групп дружбы. На встрече председатель НС Г.Саакян пригласил коллегу в Армению.