ԵՄ-ն հերթական զիջումն է անում Թուրքիային̦ բայց Անկարան դեռ դժգոհ է
Եվրամիությունում նախագահող Լյուքսեմբուրգն առաջարկում է Թուրքիայից 50 հազար սիրիացի փախստականների վերաբնակեցնել ԵՄ-ում` սա հանելով այն 160 հազարից̦ որոնք ավելի վաղ ԵՄ կայացրած որոշման համաձայն պետք է վերաբաշխվեին միգրացիոն ճնշման տակ հայտնված ԵՄ երկրներից̦ առաջին հերթին̦ Իտալիայից և Հունաստանից: Ինչպես հայտնում է RIA Novosti-ն̦ այս մասին հայտարարել է Լյուքսեմբուրգի արտգործնախարար Ժան Ասելբորնը:
ԵՄ-Թուրքիա միջկառավարական համաժողովից հետո Ասելբորնը լրագրողներին ասել է̦ որ Թուրքիայում 2̦2 միլիոն սիրիացի փախստական է ապրում̦ և սա փախստականների ճամբարներից դուրս̦ որտեղ ևս 300 հազար մարդ կա:
«Ես կարծում եմ̦ որ սա իրագործելի է̦ և ազդանշան կհաղորդի Թուրքիային̦ որ մենք պատրաստ ենք առաջ շարժվել այս ուղղությամբ»̦ - ասել է Լյուքսեմբուրգի արտգործնախարարը: Եվ սա այն դեպքում̦ երբ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է̦ որ մտադիր է էականորեն կրճատել փախստականների հոսքը Գերմանիա̦ հայտնում է Reuters գործակալությունը: Այս տարի Գերմանիայում ապաստանած փախստականների թիվը հասել է 1 միլիոնի:
Սակայն Թուրքիան մտադիր չէ բավարարվել այսքանով: Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է̦ որ եվրոպական իշխանությունները չպետք է փախստականներին ընտրելիս առաջնորդվեն որոշակի չափանիշներով: «Մենք դեմ ենք̦ որ ԵՄ երկրները Թուրքիայից փախստականներ ընդունելիս ընտրություն կատարեն: Նրանք չպետք է փորձեն ընտրել միայն առավել կրթվածներին̦ քրիստոնյաներին կամ այլ չափանիշներ կիրառեն»̦ - ասել է Թուրքիայի արտգործնախարարը:
Նա հերթական անգամ ընդգծել է̦ որ Թուրքիան փախստականների վրա 8 միլիարդ դոլար է ծախսել` միջազգային հանրությունից ստանալով ընդամենը 430 միլիոն դոլար: «ԵՄ-ի 3 միլիարդ եվրոն չեն փոխանցվելու Թուրքիայի Կենտրոնական բանկ̦ դրանք փոխանցվելու են Թուրքիայում ապրող սիրիացիների համար մեր կողմից ստեղծվող ծրագրերին»̦ - ասել է Չավուշօղլուն:
Ինչպես տեսնում ենք̦ ԵՄ-ն հերթական զիջումն է անում Թուրքիային` շատ լավ գիտակցելով̦ որ ԵՄ երկրների բնակչության մեծ մասը դեմ է նոր փախստականներ ընդունելուն: Բացի այդ̦ այս քաղաքականությունը կարող է լուրջ դժգոհություն առաջացնել նույն Հունաստանի և Իտալիայի մոտ̦ քանի որ զիջումն արվում է հենց նրանց հաշվին` խորացնելով ԵՄ-ի ներսում առկա ճգնաժամը:

ЕС вновь уступает Турции, но Анкара опять недовольна
Председательствующий в Евросоюзе Люксембург предлагает переселить из Турции в ЕС 50 тысяч сирийских беженцев, вычтя это количество из тех 160 тысяч человек, которых Евросоюз ранее решил расселить из оказавшихся под миграционным давлением стран Союза, прежде всего, Италии и Греции. Как сообщает РИА Новости, об этом заявил глава МИД Люксембурга Жан Ассельборн.
После межправительственной конференции Турции и ЕС Ассельборн сказал журналистам, что в Турции проживает 2,2 миллиона сирийских граждан за пределами лагерей для беженцев, в которых находятся 300 тысяч человек. "Я думаю, что это выполнимо, не загружая чрезмерно страны-члены ЕС, и это даст Турции сигнал, что мы готовы двигаться в этом направлении", - заявил Ассельборн.
И это в том случае, когда канцлер Германии Ангела Меркель заявляет, что Германия намерена существенно ограничить количество мигрантов, въезжающих в Германию. Об этом сообщает агентство Reuters. Только в этом году более 1 миллиона беженцев поселились в Германии.
Однако Турция не намерена довольствоваться этим. Глава турецкого МИД Мевлют Чавушоглу заявил, что европейские власти не должны подбирать мигрантов по определенным критериям. "Мы против того, чтобы страны ЕС, принимая беженцев из Турции или мигрантов, сирийцев, были очень избирательными. Они не должны пытаться забрать только более образованных, христиан или применять другие критерии, принимая их", - сказал турецкий министр.
Он в очередной раз подчеркнул, что Турция потратила на беженцев 8 миллиардов долларов, получив от международного сообщества всего 430 миллионов. "Три миллиарда евро от ЕС не поступят в Центробанк Турции, они поступят на проекты, которые мы создадим для сирийцев, живущих в Турции", - заявил Чавушоглу.
Как видно, ЕС делает очередную уступку Турции, отчетливо понимая, что большинство жителей стран ЕС - против принятия новых мигрантов. Кроме того, подобная политика может стать причиной серьезного недовольства в тех же Греции и Италии, поскольку эта уступка делается за их счет, усугубляя кризис внутри Евросоюза.