Հունաստանն Աբասին դիմավորելու է ճանաչման բանաձևով
Հունաստանի խորհրդարանի արտաքին գործերի և ազգային պաշտպանության կոմիտեն հաստատել է հատուկ բանաձևի նախագիծը, որով կառավարությանը կոչ է անում ճանաչել Պաղեստին պետությունը: Բանաձևը մշակվել է իշխող ՍԻՐԻԶԱ կոալիցիայի կողմից: Բանաձևի շուրջ քվերակությունը կայանալու է դեկտեմբերի 22-ին: Հենց այս օրերին` դեկտեմբերի 21-22-ին̦ Պաղեստինի ազգային ինթնավարության նախագահ Մահմուդ Աբասը կժամանի Աթենք: Իսկ հունվարի 27-ին Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը կմեկնի Թել Ավիվ: Հաջորդ օրը նախատեսվում է անցկացնել Հունաստան-Իսրայել-Կիպրոս եռակողմ գագաթաժողովը:
Խորհրդատվական բնույթ ունեցող նախագիծն ավելի շատ խորհրդանշական ժեստ է̦ որի նպատակն է խթանել պաղեստինա-իսրայելական բանակցություևնների վերսկսումը: Պաղեստինի անկախությունն արդեն դե-յուրե ճանաչել է ՄԱԿ-ի անդամ 193 երկրներից 135-ը: Պաղեստինի ինքնավարությունն ակտիվ աշխատանքներ է տանում միջազգային ճանաչում ստանալու համար՝ ինչպես առանձին պետությունների կողմից, այնպես էլ միջազգային կառույցներում անդամակցության տեսքով:
Նշենք̦ որ 2012 թվականի նոյեմբերի 29-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի կողմից Պաղեստին պետության ճանաչումով նոր փուլ սկսվեց Պաղեստինի միջազգային ճանաչման գործընթացում։ 2014 թվականին Շվեդիայի խորհրդարանը ճանաչեց Պաղեստին պետությունը՝ դառնալով Պաղեստինը ճանաչած Եվրամիության առաջին պետությունը։ Պաղեստին պետության գոյությունը ճանաչելու կոչով հանդես են եկել Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Իսպանիայի̦ Իռլանդիայի̦ Բելգիայի̦ Պորտուգալիայի խորհրդարանները և Եվրախորհրդարանը։ 2015 թվականին Վատիկանը պաշտոնապես ճանաչեց Պաղեստինի պետության գոյությունը: Այս տարի Պաղեստինը դարձավ Միջազգային քրեական դատարանի անդամ։ Իսկ հոկտեմբերին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում առաջին անգամ բարձրացվեց Պաղեստինի դրոշը:
Պաղեստինի ճանաչման այս ալիքը նպատակ ունի ճնշում գործադրել երկու կողմերի վրա` վերսկսելու խաղաղ բանակցությունները: Այն մեծ ոգևորությամբ է ընդունվում Պաղեստինում̦ մինչդեռ Իսրայելը հայտարարում է̦ որ ճանաչումը պետք է տեղի ունենա միայն այն ժամանակ̦ երբ երկկողմ բանակցությունների արդյունքում կողմերը գան «երկու պետություն» լուծմանը:

Греция встретит Аббаса резолюцией о признании
Комитет по иностранным делам и национальной обороне парламента Греции утвердил проект специальной резолюции, призвав правительство признать Палестинское государство. Резолюцию разработала правящая коалиция СИРИЗА. Голосование по проекту состоится 22 декабря. Именно в это дни - 21-22 декабря - президент Палестинской национальной администрации Махмуд Аббас посетит Афины. А 27 января премьер-министр Греции Алексис Ципрас посетит Тель-Авив. На следующий день состоится трехсторонний саммит Греция-Израиль-Кипр.
Резолюция, которая скорее является символическим жестом, имеет цель содействовать возобновлению палестино-израильских переговоров.
Отметим, что 136 стран из 193 стран-членов ООН де-юре признали независимость Палестины. Ватикан стал 136-ым государством мира, признавшим Палестину. Палестинская администрация ведет активную работу в этом направлении.
С признанием Генеральной Ассамблеей ООН палестинского государства 29 ноября 2012 года начался новый этап в процессе международного признания Палестины. В 2014 году парламент Швеции признал Палестинское государство, таким образом став первой страной Евросоюза, признавшей Палестину. С призывом признать Палестинское государство выступили парламенты Франции, Великобритании, Испании, Исландии, Бельгии, Португалии, а также Европарламент. В 2015 году Палестина стала членом Международного уголовного суда. В октябре перед зданием Организации Объединенных Наций в Нью-Йорке впервые был поднят флаг Палестинской Автономии.
Эта волна признаний направлена та то, чтоб оказать давление на обе стороны палестино-израильского конфликта для возобновления мирных переговоров. Подобные акции палестинцы воспринимают с воодушевлением. Однако Израиль заявляет, что признание должно произойти только после того, как стороны в результате двусторонних переговоров придут к решению, основанному на принципе "двух государств".