Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը՝ երիտասարդների ուշադրության կենտրոնում
Արցախյան հակամարտության բանակցային գործընթացը, նախագահների հանդիպման օրակարգն ու դրա նախօրեին լարվածությունը սահմաններին քննարկվել են «Երիտասարդության ձայնը 4. նոր շրջան» ծրագրի շրջանակներում ք. Ստեփանավանում անցկացված թրեյնինգի ընթացքում:
Հանդիպման ժամանակ ներկայացվել է Ղարաբաղյան կարգավորման բանակցությունների ընթացքը, տարբեր փուլերում բանակցային սեղանին դրված կարգավորման փաթեթներն ու դրանց տարբերությունները: Այնուհետև անդրադարձ է կատարվել բանակցային գործընթացի ներկայիս փուլին, վստահության միջոցառումներին և կողմերի վարած քաղաքականությանը: Մասնակիցների ուշադրության կենտրոնում են եղել նաև ակնկալիքները Բեռնում Սարգսյան-Ալիև հանդիպումից ու դրան զուգահեռ լարվածության աճը սահմաններին:
Մասնակիցներին հնարավորություն է ընձեռվել ծանոթանալու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին մի քանի հայտարարություններին, առանձնացնել և քննարկել դրանցում պարունակվող շեշտադրումները, դրանց հիման վրա վերլուծություն կատարել բանակցությունների ներկայիս փուլի ընթացքի և բովանդակության մասին:
Մասնակիցները նկատեցին, որ վերջին հայտարարություններում նկատվում է համանախագահների կողմից տարբերակված մոտեցման որոշ միտում, մասնավորապես ընդգծվում է, որ Հայաստանն իր համաձայնությունն է տվել սահմանային միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների հաստատմանը, իսկ Ադրբեջանը` ոչ: Միաժամանակ քննարկվեց համանախագահների կողմից արհեստական բալանսավորման բացասական ազդեցությունը բանակցային գործընթացի և ընդհանրապես հակամարտության կարգավորման վրա` վերաբերող սահմանային լարվածության հրահրում թույլ չտալու ոչ հասցեագրված կոչերին:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաև ստատուս-քվոյի նկատմամբ կողմերի մոտեցումներին, դրանց պատճառներին: Առանձին քննարկվեցին հակամարտությանն առնչվող տերմինաբանության ճիշտ կիրառումը, հասարակության շրջանում հակամարտության և կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ առավել խորքային իմացության անհրաժեշտությունը և այլն:
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցներին հնարավորություն տրվեց քննարկման արդյունքների հիման վրա տալու իրենց առաջարկները՝ բանակցային գործընթացն առաջ մղելու, կողմերի միջև վստահությունը վերականգնելու և հասարակությունների միջև շփումները խթանելու համար:
Մասնակիցները բարձր գնահատեցին հանդիպման արդյունավետությունը, ընդգծեցին իրենց կողմից նոր գիտելիքների և տեղեկատվություն ստանալու փաստը, ցանկություն հայտնեցին շարունակելու մասնակցությունը նմանատիպ ծրագրերին և շեշտեցին, որ անհրաժեշտ է շատացնել մարզերում նման ծրագրերի իրականացման հաճախականությունը, քննարկվող հարցերն ու դրանց դիտարկման խորությունը:
Նշենք, որ «Երիտասարդության ձայնը 4. նոր շրջան» ծրագիրն իրականացվում է «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ կողմից ՀՀ Երիտասարդության և սպորտի հարցերով նախարարության աջակցությամբ: Ծրագրի նպատակն է ընդլայնել երիտասարդության, ուսանողների, երիտասարդ քաղաքագետների, տնտեսագետների, լրագրողների ներգրավումն արտաքին քաղաքական թեմաների քննարկման մեջ, բարձրացնել նրանց տեղեկացվածության մակարդակն ու խթանել նրանց կողմից նոր գաղափարների և առաջարկների գեներացումը:

Процесс урегулирования карабахского конфликта - в центре внимания молодежи
Переговорный процесс по карабахскому конфликту, повестка встречи президентов Армении и Азербайджана и предваряющая ее напряженная обстановка на границах были обсуждены в г. Степанаван в рамках проекта "Голос молодежи 4".
В ходе встречи были представлены переговорный процесс по урегулированию карабахского конфликта, пакеты урегулирования на различных этапах переговоров и их основные отличия. Участники обсуждения обратили свое внимание на нынешний этап переговоров, меры доверия, политику сторон конфликта. В центре обсуждения участников также были ожидания от встреч президентов в Берне (встреча в Степанаване прошла как раз накануне саммита президентов).
Участникам дискуссии была предоставлена возможность ознакомиться с некоторыми последними заявлениями сопредседателей Минской группы ОБСЕ, отделить и обсудить существующие в заявлениях акценты, на основании этого провести анализ течения переговоров, их содержания на нынешнем этапе.
Участники заметили, что в последних заявлениях сопредседателей замечается определенная тенденция дифференцированного подхода к сторонам; в частности, подчеркивается, что Армения дала свое согласие на утверждение механизмов следствия по инцидентам на границе, а Азербайджан – нет. Одновременно было обсуждено отрицательное влияние на процесс переговоров и, вообще, на урегулирование конфликта искусственного балансирования сторон со стороны сопредседателей и их безадресным призывам не допускать разжигания приграничной напряженности.
Участники обсуждения обратили внимание также на подходы сторон к существующему статус-кво, на их первопричины. Отдельно говорилось о корректном применении относящейся к конфликту терминологии, необходимости со стороны общества более глубокого знания конфликта и процесса его урегулирования и т.д.
Во время встречи молодым участникам была дана возможность на основании результатов обсуждения выступить со своими собственными предложениями для продвижения переговорного процесса, для восстановления доверия между сторонами и стимуляции контактов между обществами.
Участники высоко оценили плодотворность встречи, подчеркнули факт получения новых знаний и информации, выразили желание продолжать участие в подобных проектах и отметили, что необходимо чаще проводить такие встречи в регионах Армении, расширяя круг обсуждаемых вопросов и глубину их рассмотрения.
Напомним, что проект "Голос молодежи 4" реализует НПО "Европейская интеграция" при поддержке министерства РА по вопросам молодежи и спорта. Цель проекта – расширить привлечение молодежи, студентов, молодых политологов, экономистов, журналистов в обсуждение внешнеполитических тем, повысить уровень их информированности и стимулировать с их стороны генерацию идей и предложений.