Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը՝ երիտասարդների ուշադրության կենտրոնում
Արցախյան հակամարտության բանակցային գործընթացը, նախագահների հանդիպման օրակարգն ու դրա նախօրեին լարվածությունը սահմաններին քննարկվել են «Երիտասարդության ձայնը 4. նոր շրջան» ծրագրի շրջանակներում ք. Ստեփանավանում անցկացված թրեյնինգի ընթացքում:
Հանդիպման ժամանակ ներկայացվել է Ղարաբաղյան կարգավորման բանակցությունների ընթացքը, տարբեր փուլերում բանակցային սեղանին դրված կարգավորման փաթեթներն ու դրանց տարբերությունները: Այնուհետև անդրադարձ է կատարվել բանակցային գործընթացի ներկայիս փուլին, վստահության միջոցառումներին և կողմերի վարած քաղաքականությանը: Մասնակիցների ուշադրության կենտրոնում են եղել նաև ակնկալիքները Բեռնում Սարգսյան-Ալիև հանդիպումից ու դրան զուգահեռ լարվածության աճը սահմաններին:
Մասնակիցներին հնարավորություն է ընձեռվել ծանոթանալու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին մի քանի հայտարարություններին, առանձնացնել և քննարկել դրանցում պարունակվող շեշտադրումները, դրանց հիման վրա վերլուծություն կատարել բանակցությունների ներկայիս փուլի ընթացքի և բովանդակության մասին:
Մասնակիցները նկատեցին, որ վերջին հայտարարություններում նկատվում է համանախագահների կողմից տարբերակված մոտեցման որոշ միտում, մասնավորապես ընդգծվում է, որ Հայաստանն իր համաձայնությունն է տվել սահմանային միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների հաստատմանը, իսկ Ադրբեջանը` ոչ: Միաժամանակ քննարկվեց համանախագահների կողմից արհեստական բալանսավորման բացասական ազդեցությունը բանակցային գործընթացի և ընդհանրապես հակամարտության կարգավորման վրա` վերաբերող սահմանային լարվածության հրահրում թույլ չտալու ոչ հասցեագրված կոչերին:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաև ստատուս-քվոյի նկատմամբ կողմերի մոտեցումներին, դրանց պատճառներին: Առանձին քննարկվեցին հակամարտությանն առնչվող տերմինաբանության ճիշտ կիրառումը, հասարակության շրջանում հակամարտության և կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ առավել խորքային իմացության անհրաժեշտությունը և այլն:
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցներին հնարավորություն տրվեց քննարկման արդյունքների հիման վրա տալու իրենց առաջարկները՝ բանակցային գործընթացն առաջ մղելու, կողմերի միջև վստահությունը վերականգնելու և հասարակությունների միջև շփումները խթանելու համար:
Մասնակիցները բարձր գնահատեցին հանդիպման արդյունավետությունը, ընդգծեցին իրենց կողմից նոր գիտելիքների և տեղեկատվություն ստանալու փաստը, ցանկություն հայտնեցին շարունակելու մասնակցությունը նմանատիպ ծրագրերին և շեշտեցին, որ անհրաժեշտ է շատացնել մարզերում նման ծրագրերի իրականացման հաճախականությունը, քննարկվող հարցերն ու դրանց դիտարկման խորությունը:
Նշենք, որ «Երիտասարդության ձայնը 4. նոր շրջան» ծրագիրն իրականացվում է «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ կողմից ՀՀ Երիտասարդության և սպորտի հարցերով նախարարության աջակցությամբ: Ծրագրի նպատակն է ընդլայնել երիտասարդության, ուսանողների, երիտասարդ քաղաքագետների, տնտեսագետների, լրագրողների ներգրավումն արտաքին քաղաքական թեմաների քննարկման մեջ, բարձրացնել նրանց տեղեկացվածության մակարդակն ու խթանել նրանց կողմից նոր գաղափարների և առաջարկների գեներացումը:

Karabakh Conflict Settlement Process in the Center of Attention of Youth
The process of negotiations of Karabakh conflict settlement, the agenda of the meeting of the presidents and tense situation on the borders on the eve – these were the topics discussed during the training in the framework of  "The Voice of Youth 4. New Season" project that took place in the city of Stepanavan.
During the meeting the process of negotiations on Karabakh conflict settlement, the settlement packages put on the table during different stages of negotiations and their differences were presented. The current stage of negotiation process, confidence-building measures and the policies of the parties were also discussed. The participants also paid attention to the expectations from Sargsyan-Aliyev meeting in Bern and in parallel to that the increase of tension on the borders.
The participants were given an opportunity to get acquainted with OSCE Minsk Group Co-Chairs’ last few statements, to highlight and discuss the main parts in them, based on them make analysis of the current stage of the negotiation process and its content.
The participants noted that in the recent statements of the Co-Chairs certain tendency of differentiated approach is seen, particularly, it is mentioned in the statements that Armenia has given its consent for investigation mechanisms of border incidents, whereas Azerbaijan - not. At the same time the negative effects of artificial balancing by the Co-Chairs on the negotiation process and on the conflict settlement process in general were discussed.
During the discussion the participants also referred to approach of the sides on status-quo and its causes. A separate topic of discussion was the usage of right terminology referring to conflict, as well as the need of deeper knowledge of conflict settlement process among the society, etc.
During the discussion, the participants were given an opportunity, based on the discussion, to give their suggestions on the promotion of negotiation process, restoration of trust between the sides and on contributing to the establishment of contacts between societies.
The participants assessed highly the effectiveness of the meeting, they emphasized that they got new information and knowledge, expressed their wish to continue participating in similar projects and stressed the need to increase the number of such projects in the regions.
It should be noted that "The Voice of Youth 4. New Season" project is being implemented by NGO "European Integration" with the support of the Ministry of Sport and Youth Affairs of the RA. The aim of the project is to increase the involvement of youth, students, young politicians, economists, journalists in the discussions of foreign policy issues, raise the level of their awareness and to generate new ideas and proposals.