Ո՞ր հարցերն են 2015 թվականին հայտնվել հայ հասարակության ուշադրության կիզակետում
2015 թվականն ամփոփելու ճիշտ ժամանակն է: Հետադարձ հայացք գցելով` փորձենք հասկանալ̦ թե որոնք են եղել հայ հասարակության շրջանում քննարկված գլխավոր հարցերը:
Տարին ողջ Հայաստանի համար սկսվեց ողբերգական միջադեպով: Գյումրիում ռուս զինծառայող Վալերի Պերմյակովի կողմից Ավետիսյանների ընտանիքի 6 անդամի սպանությունն ու դրան հաջորդած բախումները ոստիկանների և ցուցարարների միջև̦ իսկ այնուհետև նաև այս գործով դատավարությունը ողջ տարվա ընթացքում հանրության ուշադրության կենտրոնում էին:
2015 թվականը հատկանշական տարի էր ոչ միայն Հայաստանի̦ այլ նաև աշխարհով սփռված միլիոնավոր հայերի համար̦ ովքեր ոգեկոչում էին 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության 1̦5 միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը: Ողջ տարվա ընթացքում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումները հայ ժողովրդի ուշադրության կենտրոնում էին: Թուրքիայում նաև մեծ աղմուկ բարձրացրեց քրդական ուժերի կողմից Հրանտ Դինքի հիշատակին կազմակերպված միջոցառումը:
Հայաստանյան և միջազգային լրատվամիջոցներն ակտիվորեն լուսաբանեցին ապրիլի սկզբին Քիմ Քարդաշյանի այցը Երևան` մեկ անգամ ևս միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրելով Հայոց Ցեղասպանության և այն ճանաչելու անհրաժեշտության վրա: Հայ երիտասարդները մեծ ոգևորությամբ մասնակցեցին Կարապի լճում Քանյե Ուեսթի անվճար համերգին` վայելելով նրա ցատկը Կարապի լիճ:
Հայաստանն ու հայ ժողովուրդն ընդմիշտ երախտապարտ են լինելու Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսին̦ ով ապրիլի 12-ին Վատրիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայ կաթողիկե եկեղեցու ծիսակարգով մատուցված Պատարագով իր հարգանքի տուրքը մատուցեց նահատակվածների հիշատակին:
Ապրիլի 23-ին Երևանում կայացավ System of a Down ռոք խմբի Wake up the Souls համերգը: Իսկ արդեն ապրիլի 24-ին Հայաստանը Ծիծեռնակաբերդում ընդունեց աշխարհի տարբեր երկրների̦ այդ թվում Ֆրանսիայի̦ Ռուսաստանի̦ Սերբիայի, Կիպրոսի նախագահներին̦ ովքեր իրենց մասնակցությունը բերեցին Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակի արարողությանը:
Հիշարժան իրադարձությունների շարքում նշենք նաև Համահայկական 6-րդ ամառային խաղերը̦ ֆուտբոլի Հայաստանի հավաքականի անհաջողությունները̦ ամեն 7 տարին մեկ տեղի ունեցող մյուռոնօրհնեքի արարողությունը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում և այլն:
Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումներից առանձնացնենք ամռանն էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ թափ հավաքած «Էլեկտրիկ Երևան» քաղաքացիական շարժումը և դեկտեմբերին կայացած Սահմանադրական փոփոխությունների շուրջ հանրաքվեն: Վերջինի արդյունքում Հայաստանը որոշեց դառնալ խորհրդարանական երկիր:
Հայաստանն այս տարի հատկապես անհանգստացած էր անվտանգության հետ կապված խնդիրներով: Հանրության ուշադրության կենտրոնում էր սահմանային լարվածությունը̦ որն ամբողջ տարվա ընթացքում շարունակեց աճել: Ցավոք̦ հայ ժողովուրդն իր անվտանգությունը պաշտպանելիս կրկին զոհեր ունեցավ̦ ովքեր իրենց կյանքը չխնայեցին Հայրենիքի համար:

2015 год для Армении: ретроспективный взгляд
Если посмотреть на прошлый уже 2015 год ретроспективным взглядом, можно выделить вопросы, которые стали самыми обсуждаемыми внутри армянского общества в ушедшем году.
Год начался с трагического для всей Армении случая. В центре общественного внимания были убийство в Гюмри шести членов семьи Аветисянов российским военнослужащим Валерием Пермяковым и следущие за этим столкновения между полицейскими и демонстрантами в Гюмри, а также судебный процесс над Пермяковым.
2015-ый стал знаменательным не только для Армении, но и для рассеянных по всему миру армян: весь армянский мир в ушедшем году отметил память 1.5 миллионов безвинных жертв Геноцида армян, совершенного 100 лет назад. В течение всего года в центре внимания армянского народа были мероприятия, посвященные 100-летней годовщине этой трагической даты. Большой резонанс в Турции вызвало и организованное прокурдскими силами мероприятие, посвященное памяти Гранта Динка.
Армянские и мировые СМИ активно освещали визит в Ереван Ким Кардашян в начале апреля, еще раз обратив внимание международной общественности на Геноцид армян и на необходимость его признания. Армянская молодежь с большим воодушевлением приняла участие в бесплатном концерте Кэни Уэста, насладившись его прыжком в Лебединое озеро.
Армения и армянский народ всегда будут благодарны Папе Римскому Франциску, который 12-го апреля в Ватикане отдал дань уважения памяти мученикам армянского Геноцида, отслужив в храме Святого Петра мессу в соответствии с обрядами Армянской Апостольской церкви.
23-го апреля в Ереване состоялся концерт рок-группы System of a Down под названием Wake up the Souls. А уже 24-го апреля Армения в Цицернакаберде приняла президентов многих стран, в том числе Франции, России, Сербии, Кипра: президенты приняли свое участие в церемонии по случаю 100-летия Геноцида армян.
В ряду запоминающихся событий 2015-го года отметим также 6-ые Всеармянские летние игры, неудачи сборной Армении по футболу, церемонию по приготовлению Миро в Святопрестольном Эчмиадзине и т.д.
Из внутриполитических событий выделим набравшее размах гражданское движение "Электрик Ереван" - против повышения тарифов на электроэнергию в Армении, а также состоявшийся в декабре 2015-го референдум по конституционной реформе. В результате этого референдума Армения решила стать парламентской республикой.
Армения в этом году особенно была озабочена проблемами, связанными с вопросами безопасности. В центре внимания общественности было напряжение на границах, которое нарастало в течение года. К сожалению, армянский народ, защищая свою безопасность, вновь понес жертвы, потеряв тех, кто не пожалел своей жизни за Родину.